Саба? Алюминий ж?не оны? ?осылыстары
Сынып, пән: 9 химия
Сабақтың тақырыбы: Алюминий және оның қосылыстары.
Сабақтың мақсаты: Алюминий және оның қосылыстары жайлы түсінік қалыптастыру. Оқушылардың алған білімдерін көрсете білуге үйрету, ойларын жеткізе білуге дағдыландыру, танымдық қабілеттерін арттыру.
Әдісі: Бақылау, миға шабуыл, топтастыру, деңгейлік тапсырмалар, ыстық орындық.
Оқыту нәтижелері: Жаңа тақырыпты меңгереді. Бағалайды. Пікір алмасады.
Ресурстар: АКТ, плакат, маркер, оқулық, стикер, ЖД.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері Уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Күтілетін нәтиже
Кіріспе 2 мин
Ұйымдастыру кезеңі: Қолайлы көңіл-күй қалыптастыру.
Бір-бірлеріне тілектер айту арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады. Сыныпта ынтымақтастық қалыптасады.
Оқу мотивациясы артады.
5 мин Үй тапсырмасын сұрау.
«Миға шабуыл» әдісімен өткен тақырыпты бекітемін.
Берілген сұрақтарға жауап бере отырып, өткен тақырыпты қорытындылайды. Өткен тапсырманы естеріне түсіреді.
Диалогтық қарым-қатынасқа түседі.
Жаңа сабақтың танысты-
рылымы 15 мин «Топтастыру» стратегиясы бойынша жұпта жұмыс жасатамын. Джиксо әдісі бойынша топтық бағалау жүргіздіремін.
Еркін ойлау: жұпта, топта
25 сауал
Қарқынды оқыту оқулық тапсырмалары Берілген тақырып бойынша зерттеу жасап, топта талқылап, ортақ бір шешімге келеді. Қалай қолдану керектігін Джиксо әдісі арқылы топта бір-бірлеріне көрсетеді. Сыни ойланады.
Бір-бірлерінің пікірін тыңдайды.
Жаңа сабақты қолдану 10 мин А, В, С деңгейінде тапсырмалар жаздырамын.
Химиялық диктант: +; -
Кестемен жұмыс: толықтыр 5
Толықтыру тесттері Оқушылар сыни ойланып деңгейлік тапсырмалар жазады.
Айналуларды жүзеге асыру (Көшбасшыны анықтау) Ойын жинақтайды. Деңгейлік тапсырмалар жазады.
Жаңа сабақты қорытын-
дылау
5 мин Қорытындылау: «Ыстық орындық» әдісі бойынша жаңа сабақты қорытындылаймын.
Киелі 7 «сұрақ-жауап»
5 тест тапсырмасы Топтан бір оқушы шығып, ыстық орындыққа отырып, сұрақтарға жауап береді. Жаңа тақырыпты қорытындылайды.
Сұрақтар қоя біледі.
Диалогтік қарым-қатынасқа түседі.
4 мин Рефлексия: Сабақтан алған әсерлерін стикерге жаздыру Өздерінің сабақтан алған әсерлерін стикерге жазады. Сабақта не білгендерін, не білгісі келетіндерін қағазға түсіреді.
3 мин Бағалау: Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, өз-өзін бағалату. Формативті бағалау. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, өзін-өзі бағалайды. Өз-өзін бағалайды.
1 мин Үйге тапсырма беру: Өтілген тақырып бойынша қосымша мәліметтер жинау. Күнделікке жазып алады. Алюминий құймалары мағлұмат Ізденеді.
1. Реттік саны 2. Химиялық таңбасы 3. Салыстырмалы атомдық массасы 4. Металл ма? 5. Бейметал ма? 6. Халькоген бе? 7. Инертті газ ба? 8. Қышқылдары? 9. Оксидтері? 10. Жоғарғы оксид формуласы 11. Ондағы валенттілігі 12. Ұшқыш сутекті қосылысы 13. Ондағы валенттілік 14. Ядро заряды 15. Протон саны 16. Нейтроны 17. Неше энергетикалық деңгейі бар 18. Электрондар саны 19. Сыртқы энергетикалық деңгейдегі электрондар саны 20. Кіші период элементі ме? 21. Үлкен период элементі 22. Қосымша (В) топшада ма? 23. Негізгі топша (А) 24. Қай топта орналасқан 25. Валенттілік электроны Элементтердің қосылыстарының формуласын жазу, қасиеттерін сипаттау
Атауы Жоғары оксидтері Ұшқыш сутекті қосылыстары Қышқылдары немесе гидроксидтері Кестені толтырыңдар
№ Элементтің аты
Химиялық таңбасы Валенттілігі
ArЭлектрондық формуласы
р-элементтер III (А) элементтері
Элементте сыртқы энергетикалық деңгейлерінде 3е-нан
Валенттілік электрондары ns2 npn
Деңгейшеде жұптаспаған ал, деңгейшеде жұптасқан электроннан
Тотығу дәрежелері +1, +3
Жоғары валенттілігі III
Сумен қосылыстары қышқыл түзеді
Алюминий металл-т.с.ш.
Бейметалдық қасиеті басым
Элементі металл
Металл
Тек металдық қасиет көрсетеді
Сұйық зат
Элемент - т.т.ш.
Жоғары оксидтерінің формуласы R2O3
Сутекпен қосылыстарының формуласы RH3
Олардың гидроксидтері қышқыл
Тотығу дәрежелері топ нөміріне сәйкес
R(OH)3 жоғарғы гидроксидтерінің формуласы
Қосылыстары өте көп