Урок-подорож з української мови на тему Звертання. Вставні слова
Урок української мови у 5 класі
Тема. Звертання. Вставні слова та сполучення слів.
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про звертання, його види, вставні слова та сполучення слів, правила написання; формувати вміння визначати звертання в реченнях,розставляти розділові знаки; розвивати творчі вміння розширювати речення шляхом самостійного введення в них слів-звертань, вставних слів, конструювати речення за опорними словами; виховувати любов до рідного краю.
Правопис: кома і знак оклику при звертанні та вставних словах.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок. Урок-подорж.
Слова покличні - прості й величні.
Д. Білоус
Хід уроку
I.Організаційний момент
Учитель
Дорогі діти! Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну прекрасну, країну чудову,
Що нас так чарує, збагачує мову.
Отже, у нас сьогодні, діти, урок-подорож космічними просторами. Ми з вами будемо милуватися краєвидами космосу і виконуватимемо різноманітні завдання. А щоб наш політ був цікавим і результативним, девізом уроку будуть слова:
Працюємо дружно, плідно, сумлінно,
Щоб вивчити тему на відмінно!
II. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності
Учитель
Тема нашого уроку «Звертання, розділові знаки при звертанні. Вставні слова і сполучення слів». На уроці ми закріпимо знання набуті вами у початковій школі. Складатимемо речення, ускладнені звертаннями та вставними словами.
Тож не випадково епіграфом нашого уроку будуть слова Д. Білоуса «Слова покличні - прості й величні».
Тема це і не нова, та для всіх цікава.
Будуть в нас нові слова,буде і забава.
І в скарбничку вашу власну до цієї теми
Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо!
Тож будьте уважні, діти!
У зошит тему й дату запишіть.
III. Актуалізація опорних знань
Учитель
1.Розпочинаємо нашу подорож. Перша планета, на яку ми з вами завітаємо,-«Всезнайки». Звертаю вашу увагу, що під час подорожі ви зможете отримати певну кількість бонусів(зірочок) за роботу на уроці. Вони і стануть результатом вашої подорожі. Отже, для щасливого повернення нам потрібно виконати всі заплановані завдання.
2.Політ на планету «Всезнайки».
2.1. Учитель
Лінгвістична казка «Звертання»
В одному далекому королівстві жив король Мовознавство, У нього було дуже багато знайомих графів, що підкорялися йому та разом складали його королівство. Король вправно керував своїм королівством, хоч це й було досить важко, бо в кожному з графстві виникало багато суперечливих запитань. Одного разу прийшов до Мовознавства його підданий Звертання, бо він не знав, у кого з графів йому можна просити допомоги. Він сказав:
-Шановний повелителю, ви не могли б взяти мене до себе в королівство, я б вам за це щиро віддячив у майбутньому?
На це король відповів:
- Якщо ти так сильно бажаєш цього, ми зараз же зберемо раду з моїх графів і вирішимо, чи не будеш ти нам зайвий!
На раді довго сперечались, особливо був проти граф Синтаксис. Він казав:
-Куди ми його дінемо, куди вставимо його у речення, у мене і так багато другорядних членів речення!
Але король відповів:
- Звертання в майбутньому нам дуже допоможе і стане в нагоді.
Але граф Синтаксис не здавався:
- Як же ми будемо виділяти його на письмі?
Тут до суперечки приєдналась графиня Пунктуація:
- Якщо вже він такий корисний, то я можу всередині речення виділяти його з обох боків комами, а на початку і в кінці - з одного боку.
Тоді король сказав:
- Нехай звертання не буде членом речення і не відповідатиме на жодне запитання.
Тут і граф Синтаксис заспокоївся і дав згоду.
З тих пір живе в цьому королівстві звертання і на славу служить своєму краю.
2.2. Бесіда
- Що нагадала вам казка з теми «Звертання»?
Що називається звертанням? ( Звертання – це слово або сполучення слів, які називають особу чи предмет, до яких звертається мовець).
Де може стояти звертання?
Як інтонаційно виділяється звертання?
Як виділяються звертання на письмі?
Які є види звертань за будовою? Наведіть приклади.
Непоширені ( Спасибі, братику, за добреє слівце).
Поширені ( Запалай, мій вогнику крилатий, полум’ям привітним і незлим).
IV. Виконання системи практичних завдань
3. Політ на планету «Умільці»
3.1.Робота з текстом.
Прочитайте речення, правильно їх інтонуючи. Визначте в реченнях звертання, зверніть увагу на його місце в кожному реченні. Поясніть розділові знаки. Якою частиною мови виражене звертання?
1.Україно, ти для мене диво. (В. Симоненко). 2. Ти стоїш на узбіччі дороги, калино. (Є. Гуцало). 3. Чом ти зажурився, чоловіче? ( І. Яворський). 4. Над тобою, бандуристе, небо чисте. Пригорни сестру-бандуру, бандуристе! ( П. Перебийніс).
3.2. Гра «Конструктор».
Зобразіть схематично речення із звертаннями.
3.3. Робота з індивідуальними картками.
Розставте пропущені розділові знаки.
І зберіг я тільки ненечко скарб один, що ти дала, золоте, як зірка, сердечко.
Ясні зорі, тихі води - то земля твоя мій сину.
Мир і любов Україно неси, сяй для планети, як сонце краси.
3.4. Вибірковий диктант.
Прослухайте речення. Випишіть, розподіляючи у дві колонки, поширені і непоширені звертання.
1.Повій, вітре тихесенький, з-за синього моря та принеси в Україну козацькую волю! (О. Кониський). 2. Мир і любов, Україно, неси, сяй для планети, як сонце краси. (І. Гончар). 3. Вкраїно дорога, я із твоїх долонь зійшла у білий світ. (Л. Забашта). 4. Вечірнє сонце, дякую за день! (Л. Костенко). 5. Сонце! Я тобі вдячний. (М. Коцюбинський).
4.Політ на планету «Спортивна».
Учитель
Діти, жителі цієї планети дуже піклуються про своє здоров’я, і хочуть щоб ви виконали спортивні вправи.
Раз - підняти руки вгору.
Два - нагнутися додолу
руками торкнутись підлоги.
Не згинайте, діти, ноги,
як торкаєтесь підлоги.
Три-чотири – прямо стати,
будемо знову починати.
Руки в боки.
Нахилились вперед,назад,
направо,наліво,
щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири –
Стрибки на місці.
Набираймося сили.
Нахилились, піднялися,
повернулись,
до товариша всміхнулись.
Учитель
Діти, чи використовувала я в своєму мовленні звертання? Назвіть їх.
5.Політ на планету «Казкова».
Доповніть речення звертаннями до персонажів українських народних казок. Допоможуть вам у цьому ілюстрації, які ви намалювали.
1) - Коли б мені ту дівчину за себе взяти, та ще коли б млин і ставочок, то я б у млині сидів та й хліб мав би, поки мого віку.
А дід-батько й каже:
- Добре, , так і буде! («Названий батько», звертання: синку)
2) Бідний брат прийшов додому, думав, думав та й зажурився. А в ньго була дочка Маруся. Вона й питається:
- Чого ви, , зажурилися? Що пан казав? («Мудра дівчина», звертання: тату).
6.Політ на планету «Фантазери».
Творча робота
Складіть і запишіть речення, у яких подані слова та словосполучення виступали б у ролі звертань. Укажіть звертання поширені і непоширені.
I варіант II варіант
Україна, рідна земля Вулиці мого дитинства, друзі
Учитель
Як не гарно в чужій стороні, які б незабутні враження ми не отримали, подорожуючи, нам завжди хочеться повернутися додому. Про це говорять і речення, які ви щойно склали.
Ми чудово впоралися із усіма завданнями. Тримаємо курс на Землю, де на нас з нетерпінням чекають рідні.
7. Політ на планету «Земля»
А тут, діти, ми з вами познайомимось зі вставними словами. Відкрийте підручник на сторінці 68, вправа 158.(опрацювання теоретичного матеріалу)
7.1. Вправа 159 (усно)
V. Підсумок уроку
Учитель
Поділіться враженнями від подорожі за допомогою смайликів. Чи сподобалась вона вам?
VІ. Оцінювання знань учнів
Обмін бонусів на бали.
VІI. Домашнє завдання
Учитель
Завдання маєте додому, всі у щоденник запишіть : п. 17 повторити, вправу 161 зробить, виконати тестові завдання.
Іллічівська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів
Вчитель української мови та літератури
Терехович Ю.О.
Урок-подорож на тему:Arial Black"Звертання. Вставні слова
і сполучення слів"