Конспект уроку фізики Розвязування задач на закон Ома

Тема уроку: Розв’язування задач по темі «Закон Ома для однорідної ділянки кола.»
Мета: узагальнити й систематизувати навчальний матеріал із вивченої теми; формувати вміння розв'язувати задачі, розкривати їх фізичний зміст, пов'язувати із життєвими ситуаціями;
Розвивати культуру мовлення, уміння встановлювати взаємозв'язки між фізичними величинами, інтерес до вивчення фізики;
Виховувати взаємоповагу, колективізм, відповідальність, бажання здобувати міцні знання.
Тип уроку: урок формування практичних умінь та навичок

Обладнання: мультимедійна дошка з проектором, набори для електромонтажних робіт.

I. Організаційна частина. Учитель з'ясовує ступінь готовності учнів до уроку. Учні готуються до роботи на уроці.
Інтерактивна вправа « Світлофор»

II. Мотивація навчальної діяльності.
На екрані відеоролик з фотографіями України вдень і вночі. Учитель: Яка гарна наша країна! Її неможливо не любити! ... А як заворожує вона в нічний час, коли вся у вогнях. Сучасні технології роблять країну ще красивішою. Чи міг припустити Георг Ом, проводячи свої наукові дослідження або витрачаючи час і енергію на суперечки зі своїми опонентами, якою нищівною блискавкою виявиться його теорія, яка освітила в прямому і переносному сенсі кімнату, занурену в темряву. У кожного з нас теж є можливість зробити світ кращим, світлішим. Що для цього потрібно? Для цього нам необхідно розгадати таємниці, які допоможуть нам відкрити двері в чудовий світ електричних явищ. Ці маленькі таємниці - завдання на закон Ома.
Ви вже знайомі з такими електричними величинами, як сила струму, напруга, опір, з приладами для вимірювання сили струму і напруги. Сьогодні на уроці ми з вами закріпимо вивчений матеріал. Тема нашого уроку «Розв’язування задач на закон Ома для ділянки кола».
Перед вами на столі знаходиться оціночний лист, в якому можна ознайомитися з планом нашої роботи.

Отже, чим ми будемо займатися на уроці?
1. Повторенням основних понять. 2. Експериментальною роботою. 3. Складанням і розв’язуванням задач. Бали за роботу над завданнями будуть виставлятися однокласниками і самими вами.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань

1. Інтерактивний фізичний диктант «Фізичні величини в законі Ома»
Самоперевірка. Кожна правильна відповідь 0,25 бала

2. Інтерактивна презентація з тріггерами «Формули»
Кожна правильна відповідь 0,5 бала
Паралельно правильні формули записуються на дошці.

IVФормування практичних умінь і навичок

Учитель. Давайте підсумуємо , які три величини пов'язує закон Ома? Як формулюється закон Ома і як записується формула закону Ома?
Учні. Варіант відповіді. Закон Ома пов'язує між собою силу струму, напругу і опір. Сила струму на ділянці ланцюга прямо пропорційна напрузі і обернено пропорційна його опору.
I = U/R , де I - сила струму на ділянці ланцюга, U - напруга на цій ділянці, R - опір ділянки.

1. Індивідуальна робота.
Учитель. Пропоную вам самостійно розв’язати задачу (умова на екрані).
Перші чотири учні, які справились з завданням найшвидше отримують
1 бал і стають лідерами груп

1. Яка напруга на резисторі, опір якого 10 Ом, якщо через нього іде струм 0,5 А. (5В)

R=10 Ом U=IR U=10 Ом *0,5 А=5В
I=0,5 А
U - ? Відповідь: 5 В.
2.Робота в групах
Учитель. Але як же здійснювати великі відкриття без експериментів? Тому і ми на уроці проведемо дослідження.
Перед вами обладнання: джерело струму, амперметр, вольтметр, ключ, лампочка, з'єднувальні дроти. Використовуючи його,виконайте наступні завдання :
1. Зберіть найпростіше електричне коло. 2. Накресліть схему і покажіть як підключаються вольтметр і амперметр. 3. Виміряйте силу струму в колі. 4. Виміряйте напругу на кінцях лампочки. 5. Складіть за даними вимірювань задачу та розв’яжіть її.

Лідери груп оцінюють роботу кожного члена групи від 1до 3 балів
Правильні розвязки записуються на дошці.

Фізкультхвилинка

Всі учні встають з-за парт.
Вправа «Покажи фізичну величину»
учні рухами показують (імітують) названу фізичну величину:
ширина (руки в строни)
висота (руки вгору)
швидкість (імітують біг на місці)
об’єм (руками у повітрі описують сферу)
сила (руками показують «силачів»)
температура (труть долонями)
Посміхнімося один одному – життя прекрасне!

3. Колективне розв’язування задач
1. Через нагрівальний елемент електричної плитки за час роботи протягом проміжку часу t = 15 хв пройшов заряд q = 900 Кл. Визначте опір спіралі плитки, якщо вона включена в мережу з напругою U = 220 B.

2. Опір тіла риби в середньому дорівнює 180 Ом, напруга виробляється органами різних видів риб різна. Наприклад: електричний скат створює напругу 60 В, електричний вугор – 300 В, а вугор-электрофорус – 500 У. Порівняйте значення сили струму для кожної риби

3. За графіком визначити напругу, яка відповідає певній силі струму, і обчислити опір провідника.

Розв’язок. I1 = 2 A; U1 = 5 B;
I2 = 4 A; U2 = 10 B;
I3 = 6 A; U3 = 15 B;
R1 - ? R2 - ? R3 - ?
R1 = R2 = R3 = 13 EMBED Equation.3 1415 Ом.

V. Рефлексія
Учитель до учнів:
Які ключові слова були у нас на уроці?
Що сподобалося на уроці?
Чи збагатився твій життєвий досвід після цього уроку?
Чи знадобляться отримані знання на уроці у повсякденному житті?

Вправа «Похвали себе сам»
Учням пропонується згадати етапи уроку й похвалити себе за активність, гарну підготовку до уроку, надання допомоги під час розв’язування задач товаришам по групі й т. д.
VІ. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання роботи учнів.
А тепер давайте оцінимо вашу роботу на уроці. Візьміть ваші оціночні листи і порахуйте загальну кількість балів.
Учитель називає бали, учні відповідно піднімають руки
VІІ. Домашнє завдання. (записується на дошці, коментується)

Повторити параграф 29, впр. 29(4,5, 8*)
Повторити параграфи 27,28