Разработка урока по световой литературе на темуУ країні літературної казки
Загальноосвітня школа І- ІІІ ступенів № 1
Кіровської міської ради Донецької області
Конспект уроку із світової літератури
5 клас
У світі літературної казки
Радіонова Ірина Михайлівна,
вчитель української мови і літератури
та світової літератури,
І кваліфікаційна категорія
Тема. У країні літературної казки.
Мета: навчити учнів робити узагальнення та висновки з вивчених творів;
розвивати навички усного малювання, виразного читання, усного мовлення,
переказу, інсценування, аналізу поведінки героїв, їх вчинків; творчі здібності
учнів; сприяти вихованню морально – етичних цінностей; формувати зацікав-
ленність до художньої літератури.
Методи і прийоми: проблемне питання, творча робота в групах, мозковий штурм,
рольова гра, діалог з літературним героєм, аукціон думок.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Вид уроку: урок – гра – подорож з використанням інтерактивних методів.
Основні компетентності, які формуються на уроці:
самоосвітня;
комунікативна;
інтелектуальна;
інформативна;
творча.
Обладнання : підручник, ілюстрації до казок, портрети письменників, Новорічні
листівки, зроблені учнями, карта подорожі.
Зміст уроку
Епіграф до уроку: Казка – вигадка, проте
Щось тут, браття, не пусте.
О. Пушкін
І. Мотивація навчального процесу.
1. Організаційний момент.
2. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Слово вчителя. Дорогі діти! Сьогодні у нас незвичайний урок. У вас є можливість побувати в країні літературної казки, пройти знайомими, але кожного разу незвіданими до кінця дорогами. Разом з Попелюшкою піднятися парадними сходами королівського палацу, зустрітися з пасербицею, яка блукає по темному лісі в пошуках пролісків, побачити вченого кота, який «щодня, щоночі на ланцюгу кружляє тім», відчути холод крижаного серця Снігової Королеви.
Що за диво – дивне Чарівниця – казка
Чарівна жар – птиця, Мудра і весела
Мов вода джерельна, Зазирнула всюди:
З чистої криниці, У міста і сіла.
Що усіх нас манить, Казці завжди раді
Кожного навчає Друг вона надійний
І бабуся, й мама Настрій нам підніме.
Її добре знає
Станете дорослі,
Та не забувайте:
Казку – скарб коштовний
Дітям передайте.
Діти! В країні казки на вас чекають цікаві завдання і несподіванки. Виконати їх допоможуть ваші знання, кмітливість, ваші творчі здібності, а також аутотренінг, який ми часто проводимо на уроках:
Я – творча особистість.
Я думаю, отже, існую.
Я аналізую, отже, існую.
Я аналізую, висловлюю свої судження.
Я хочу все знати!!!
Робота над епіграфом. (Учні хором читають епіграф.)
Питання до учнів: як ви розумієте цей вислів? (Кожна казка чомусь навчає.)
Проблемне питання. Чому навчає казка? (Записано на дошці)
Наприкінці уроку ви повинні дати відповідь на проблемне питання.
ІІ. Основна частина уроку.
Мозковий штурм. (Швидко дати відповіді на питання.)
Літературна казка це … (Казка, яку написав автор.)
Основоположником літературної казки був … (Шарль Перро …)
Назвіть жанр твору «Руслан і Людмила». (Поема.)
Де, на думку дослідників творчості Пушкіна, розміщене Лукомор’є? (На українському Причорномор’ї .)
Яке слово за наказом Снігової Королеви повинен був викласти Кай? (Вічність)
«Спляча красуня», «Червона Шапочка», «Кіт у чоботях», «Попелюшка», «Хлопчик – Мізинчик» - це казки … (Ш. Перро)
Не потрібно бути греком, щоб грецькою сказати «суперечність», «протиставлення». Спробуйте заговорити грецькою. (Антитеза)
Як називається літературний твір, який призначений не лише для читання, а й для постановки на сцені? (П’єсою)
Як звали дівчинку, яка загубила свій черевичок? (Попелюшка)
Який з жанрів належить водночас і до літератури, і до фольклору. (Казка)
У якій країні народився Г.К. Андерсон ? (Данії)
У які важкі часи для нашої країни була написана казка «Дванадцять місяців»? (Друга світова війна)
Яка примха випала на думку невихованої дівчинці напередодні Нового року? (Наказала принести пролісків)
З чого був зроблений ланцюг у вченого кота? (Із золота)
Як називалася перша збірка казок Г.К. Андерсена? (Казки, розказані дітям)
Кого називали збирачами казок? (Братів Грімм)
Кого називали сонцем російської поезії? (О.Пушкіна)
Які казки Пушкіна знаєте? («Сказка о царе Салтане», «Сказка о рыбаке и рыбке», «Сказка о золотом петушке»…)
Що таке репліка? (Короткий вислів актора)
Презентація художніх робіт.
Слово вчителя. Діти, знайомлячись на уроках з літературною казкою, з її автором і героями, ви, розділившись на групи, створювали ось такі незвичайні, цікаві, гарні ілюстрації до творів. Сьогодні настав час презентації ваших робіт. (Від кожної творчої групи виходить представник і розказує, який фрагмент і з якої казки створила його група.)
Гра «Назвіть казковий персонаж»
Слово вчителя. Діти, на минулому уроці ви отримали завдання підготувати розповідь про будь – якого персонажа вивченої казки, але не називати його. Тобто ви повинні були «зашифрувати» героя – казки, а ми спробуємо його впізнати.
(Учні виходять до дошки і зачитують свої загадки – розповіді.)
Діалог з літературним героєм.
Учитель продовжує роботу учнів, зачитуючи наступні розповіді про літературних героїв.
Вона вміла розмовляти із сонячними промінчиками, ластівками, оленями. Змогла вилікувати від тяжкого захворювання – втрати пам’яті. (Герда)
Їй доводилося тяжко працювати, догоджати мачусі й сестрі. Усі сусіди про неї казали: «Ах, сирітка нещасна!», «Робітниця – золоті руки!», «Красуня – очей не відведеш!» (Пасербиця)
(Виходять Герда і Пасербиця, учні задають їм питання)
В країні Лукомор’є.
Виразне читання вступу до поеми О.С. Пушкіна «Руслан і Людмила» на російській та українській мовах.
Питання до учнів: який із запропонованих варіантів ви краще сприйняли? Який створює яскравішу картину народної казки?
Незвичайний гість.
Слово учителя. Дорогі діти! Цікаво, чи траплялося з вами таке, щоб ви були майже байдужими до Новорічного свята? Мабуть, ні. А чи було хоч раз, щоб цікава книжка так вас зачарувала, захопила, щоб змусила забути про все довкола?
Якщо так, то добре це чи погано?
Відповідь може лише той, хто хоча б раз потрапив у полон слова.
У російського письменника Костянтина Паустовського є стаття про великого данського казкаря. У цій статті Паустовський згадує, як він уперше ознайомився з казками Андерсена.
«Той зимовий вечір в останній день дев’ятнадцятого століття не був схожий на всі інші. Сніг падав повільно і дуже поважно, і він був такий лапатий, що, здавалося, з неба злітають на місто легкі білі квіти. І всюди чувся глухий передзвін дзвіночків візників.
Коли я повернувся додому, ялинку одразу прикрасили, і в кімнаті почалося таке веселе потріскування свічок, наче довкола безперервно потріскували сухі стрункі акації.
Біля ялинки лежала товста книга – подарунок від мами. Це були казки Крістіана Андерсона. Я сів під ялинку і розкрив книгу. У ній було чимало кольорових малюнків,прикритих цигарковим папером. Доводилося обережно відгортати цей папір, щоб роздивитися малюнки, липкі від фарби.
Там сяяли бенгальськими вогнями стіни снігових палаців, дикі лебеді летіли над морем, у якому відбивалися рожеві хмари, олов’яні солдатики стояли на одній нозі, тримаючи довгі рушниці.
Я почав читати і зачитався так, що майже не звернув увагу на прикрашену ялинку, чим надзвичайно засмутив дорослих.
Найперше я прочитав казку про стійкого олов’яного солдатика і маленьку гарненьку танцівницю, потім – про Снігову Королеву.
Дивовижна і, як мені здалося, запашна, подібна до дихання квітів людська доброта липнула зі сторінок цієї книги.
Потім від утоми і тепла свічок я задрімав під ялинкою. Крізь сон я побачив Андерсона, який зронив білу троянду. Відтоді моє уявлення про нього завжди пов’язувалося з цим приємним сном».
(З’являється Андерсон з білою трояндою в руці.)
Вітаю вас, мої дорогі шанувальники! Думаю цікавою і повчальною буде для вас історія мого життя. Народився я 2 квітня 1805 року в невеличкому данському містечку Однесе, що на острові Фіонія. Мій батько був чоботар, помер рано. Мати наймалася на важку побуденну роботу. Вона вірила, що я колись стану знаменитим і на мою честь в Однесе запалять прекрасний феєрверк. Саме таку долю пророкувала мені одна із віщунок. У дитинстві у мене не було гарних іграшок, я не часто коштував ласощі, але я вважав, що мені живеться краще, ніж якомусь графові, бо у мене було найголовніше – любов батьків. А вони і справді любили мене, хоча я був незграбний і відлюдкуватий.
Пам’ятаю, мати хотіла віддати мене в науку до кравця, проте я умовив відпустити в Копенгаген.
Тож, коли мені виповнилося чотирнадцять років,я з невеликим клуночком у руках і мізерними коштами в кишені подався завойовувати світ. Мені довелося дуже тяжко: хотів співати – втратив голос, мріяв стати танцюристом – мені відмовили у визнанні, марив театром – з цього теж нічого не вийшло.
Але я не впадав у відчай. Я розумів, що мені бракує освіти. Сісти за парту з дітьми, які на кілька років молодші, було не легко. Однак я знайшов у собі мужність.
Я вдячний учителям за науку. Коли я навчався в університеті, вийшло друком моє перше оповідання.
Можливо, те, що я кажу, і нескромно, але незабаром про мене як письменника , заговорила вся Данія. Пророцтва віщунки здійснилися: мої палкі вірші декламувала патріотично налаштована молодь, а діти засипали під мої колискові. Але справжньої слави я зажив, коли видав свою першу збірочку «Казки, розказані дітям».
Сподіваюсь, ці казки до вподоби і читачам третього тисячоліття.
(Учні задають питання Андерсену.)
Рольова гра.
Показ уривку з п’єси С.Маршака «Дванадцять місяців».
Новорічне вітання.
Дійсно, діти, скоро Новий рік. Ви знаєте з казки «Дванадцять місяців»,що у новорічну ніч здійснюються всі бажання, відбуваються чудеса. Тому кожен з вас напередодні свята має можливість привітати улюбленого героя з Новим роком, написати йому найкращі слова. Ваш улюблений герой обов’язково отримає вашу листівку, бо недаремно ми знаходимося в країні літературної казки!
(Учні пишуть вітання улюбленому герою, розмальовують листівку.)
Аукціон думок.
Діти! Як ви помітили, всі казкові персонажі поділяються на позитивних і негативних, тобто добрих і злих. Давайте назвемо спочатку позитивних героїв казок, а потім негативних. (Учні, передаючи мікрофон, називають казкові персонажі.)
Які риси характеру притаманні позитивним героям? (Доброта, щирість, працелюбність, чесність, дружелюбність, сміливість, мужність.)
Які риси характеру притаманні негативним героям? (Злість, ненависть, ледачість, боягузтво, брехливість, жадібність, лицемірство.)
ІІІ. Підсумок уроку. Саморефлексія учнів.
Розв’язка проблемного питання.
Ось ми й підішли до відповіді на питання: «Чому навчає казка?»
Але хотілося, щоб кожний з вас відповів на таке питання: «Чому мене навчила казка?»
(Казка навчає мудрості, сприяє вихованню в собі таких рис характеру, які мають позитивні(добрі) герої, вчить бути схожими на них.)
Оцінювання учнів.
IV. Домашнє завдання.
Скласти казку і написати її в зошиті.