Урок Оксана Сенатович «Малий Віз». Зміст твору. Пригоди Дмитрика. Образи козаків
Розгорнутий план-конспект з української літератури
Клас 5
Тема: Оксана Сенатович «Малий Віз». Зміст твору. Пригоди Дмитрика. Образи козаків
Мета: ознайомити з життям і творчістю письменниці, допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст казки
Задачі:
освітні: розкрити зміст казки, розглянути образ головного героя твору:
розвиваючі: розвивати навички виразного читання, переказу твору та його аналізу щодо використання художніх засобів; розвивати творчу уяву, самостійність мислення:
виховні: виховувати усвідомлення важливості збереження історичної пам'яті народу.
Методи: евристичний.
Прийоми: бесіда, повідомлення учнів, наведення цитат, творчого читання, репродуктивний, слово вчителя
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: портрет письменниці, текст казки «Малий Віз»; ілюстрації до твору; карта зоряного неба; виставка книг про життя запорозьких козаків.
Випереджувальне завдання: Прочитати казку«Малий Віз» О. Сенатович
Література: В. Дідик Усі уроки української літератури в 5 класі / Упорядники В. Дідик, К. Ю. Голобородько. — Х.: Вид. група «Основа»,
2008. — 336 с.
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання
Перевірка присутніх
Створення сприятливої атмосфери
Перевірка домашнього завдання
Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування
Діти, на сьогоднішньому уроці ми продовжимо знайомство з літературними казками. Пригадайте, який твір називається казкою? (Казка — це невелике оповідання про вигадані, часто фантастичні події)
Назвіть різновиди казок. (Казки бувають народні й літературні. Є казки про звірів, пригодницькі, фантастичні)
Пригадайте, з яких частин складаються казки? (Народні казки обов'язково мають зачин, кінцівку; для них характерний національний колорит)
Поясніть різницю між народними і літературними казками. (Літературні казки відрізняються від народних тим, що у них є автор-письменник)
На попередньому уроці ми опрацювали казку І. Нечуя-Левицького «Запорожці». Пригадайте, кого називали козаками-запорожцями. (Запорожці — це козаки, які жили в Запорізькій січі. Вони обороняли наші землі від нападів турецьких і татарських орд).
Повідомлення задач, цілей, мети уроку
Сьогодні ми продовжимо нашу зустріч з козаками, дізнаємося про винаходи козаків. І на уроці ми познайомимось із постаттю української письменниці Оксани Сенатович, яка дуже багато писала для дітей і про дітей, та її твором, казкою «Малий Віз». Вдивіться у це обличчя (показати портрет). Хто ж вона, Оксана Сенатович? Чим вона жила? На ці питання ви зможете отримати відповідь, адже сьогодні у нас в гостях сама письменниця
Вивчення нового матеріалу
Повідомлення
Учениця (у ролі письменниці): Приїхала я до вас зі славного міста Львова, а народилася на Тернопільщині, у містечку Бережани. Мої батьки були вчителями. Більшість свого життя провела у Львові, де здобула освіту, одружилася, народила і виховала двох синів, творила поезію і прозу. Мій чоловік Володимир Лучук — теж письменник. Після закінчення школи продовжила навчання у Львівському політехнічному інституті. Деякий час працювала інженером. З часом зрозуміла: справжнє моє покликання — література. Для малечі написала чимало поезії. Ось назви деяких з них: „Вісім сотень колобків”, „Вчиться вересень читати”, „Сніговик”, „Живемо в одному домі”, „Шпаківня на колесах”, „Не виростуть хлопці без дощу”.
Учитель: Дякую за цікаве повідомлення. Діти, відкрийте підручники і розпочнемо роботу над казкою.
Словникова робота
дати нурка – пірнути; побічня – край воза;
дишель – палиці, якими з’єднується хмиз – тонкі гіллячки;
віз із упряжкою коня; канапа – ліжко без спинок, диван;
куліш – густий суп із пшона; бабахнувся – впав;
Малий Віз – сузір’я; казан – посудина з округлим дном;
курінь – тимчасове житло з гілок залагодити – владнати, допомогти;
хмизу в польових умовах; баритися – зволікати, не поспішати;
мана – привид; кривиться, як середа на п’ятницю –
значення „дуже”.
Читання казки учителем та учнями.
Виразне читання казки вчителем. Частину тексту від слів «...я маю справу
до Івана Сірка» читають учні (вчителька стежить за інто-
нацією і виразністю читання, темпом читання; виправляє можливі помилки).
Бесіда за змістом твору
Про що йдеться у цій казці? (Мова йде про хлопчика Дмитрика, який потрапив із сучасного в минуле, про його зустріч із козаками.)
На скільки умовних частин можна поділити текст казки? (Текст можна поділити на три частини:
1) Мрійливий хлопчик біля озера;
2) Сон Дмитрика: зустріч з козаками.
3) Похід до книгарні у пошуках цікавої книжки про Івана Сірка.
Де жили козаки? (У військовому таборі. Називався кіш)
Де сиділи козаки? (Біля куреня)
Яку їжу вживали козаки? ( Куліш - густий суп із пшона)
На кого чекають козаки? (На турків, татар, друзів, недругів)
Яким постає перед вами фантазер Дмитрик? {Допитливим, сміливим, бо не побоявся полетіти до козаків)
На основі оповідання доведіть, що Дмитрик дуже начитана й цікава дитина. Про що він хоче дізнатися? Про що це говорить? (Дмитрик хоче доказати своєму товаришеві, що козаки були сильними, винахідливими)
На вашу думку, чому саме до І. Сірка прилетів хлопчик?. Що вам відомо про козацького кошового Івана Сірка? {Іван Сірко - кошовий отаман Війська Запорозького, видатний полководець, національний герой українського народу. Козаки любили і поважали за батьківську турботу про них, мужність, винахідливість, відданість вітчизні)
Як завершився дивний сон? («Козацька ракета вистрелила. Стало ясно-
ясно. Підводний човен зблід, занурився у воду і швидко зник».)
Чи вдалось Дмитрикові знайти книжку про Сірка? (Звичайно, не вдалось, але він впевнений, що обов'язково її знайде, «а ні, то сяде він на Малого Воза і сам вирушить до Львова».)
Робота у групах
1 група — мовчки прочитати текст казки і з'ясувати, чому в ній немає традиційного зачину, кінцівки, традиційних триєдиних повторень?
(Літературна казка підпорядкована авторській волі. Читач бачить те, що відбувається, очима автора. Для неї не є обов'язковими традиційний зачин, кінцівка... )
2 група — З'ясувати місце чарівного сну у казці. (Чарівний сон Дмитрика — це умовний літературний прийом, який часто зустрічається в літературних казках для створення фантастичних ситуацій.)
3 група — довести, що у казці уявне, а що фантастичне. (Уявне — зорі на дні озера, зустріч з козаками, написання книжки про Сірка; фантастичне — підводні козацькі човни, ракети, поїздка на Малому чи Великому Возі, козакам по 310 літ)
Гра
„Шукачі скарбів”.
Діти вишукують художні засоби у творі.
Епітети: Червневе небо, Зоряне озеро. Сивовусий козак
Порівняння: Зоряне озеро – як небо. Човен подібний до великої жовтої черепашки
Головоломка
Розгадавши її, прочитаєте прислів’я про козаків, яке підтверджує основну думку казки „Малий Віз”.
заць ко не
ма
Ко му пе ду
ду
ро ре во
Відповідь: Козацькому роду нема переводу.
Закріплення вивченого
Бесіда з учнями:
У будь-якій казці є багато повчального. Що ви почерп-нули для себе з прочитаної казки? (Казка «Малий Віз» вчить нас не боятися фантазувати, мріяти і здійснювати свої мрії. А ще вчить любити й поважати історичне минуле свого народу, козаччину, яка відіграла неабияку роль в історії України.)
Заповніть анкету на казку О.Сенатович „Малий Віз”.
Значення назви Малий Віз – Мала Ведмедиця – назва сузір’я, яке люблять в народі.
Тема Фантастична подорож хлопчика в минуле, до козаків.
Сюжет Дмитрик дістав Малого Воза із дна озера. Запорожці посміялися, але дали відповідь на його питання про підводні човни й ракети, які вони винайшли.
Кульмінація Перший прийом у козаків.
Головний герой Дмитрик, десятилітній хлопчик.
Другорядні герої Козаки, Іван Сірко.
Реальне у казці
Зацікавлення хлопчика історією, захоплення винаходами запорожців; написання книги.
Фантастичне у казці Подорож на Малому Возі в минуле, розмова з козаками.
Умовний літера-турний прийом Чарівний сон Дмитрика.
Художні засоби Пейзаж, діалог, гумор, епітети
Головна думка Уславлення кмітливості й винахідливості запорожців, їхнього отамана Сірка; схвалення думок і дій допитливого хлопчика, який шанує славне історичне минуле.
Підсумок уроку
Виставлення оцінок з коментарем
Висновок учителя
Казка О. Сенатович «Малий Віз» доповнила і збагатила великий материк українських казок, що їх створили такі видатні майстри слова, як Марко Вовчок, П. Куліш, Ю. Федькович, І. Франко, Леся Українка. На сьогоднішньому уроці ми ознайомилися з літературною казкою, яка вчить любити і поважати історичне минуле, зрозуміли, що між минулим і сьогоденням існує тісний зв'язок. Все навколишнє – це наслідки минулих подій. А в тому, що відбувається зараз, народжується майбутнє.
Домашнє завдання
Обов'язкова частина: вміти виразно читати казку в особах, переказувати прочитане.
На вибір:
1) написати казкову історію про свою зустріч з визначною історичною особистістю минулого;
2) вигадати казкову історію з вашою участю, записати її у формі розповіді від себе.