Конспект уроку Тема: „Знайомі та незнайомі країни Африки.” (7клас)

Знайомі та незнайомі країни Африки.”
Мета: Сформувати у учнів систему знань об особливостях державного
устрою та господарства країн Африки; розвивати практичні навичкі учнів складати порівняльну характеристику країни за планом; продовжити формування вмінь учнів працювати з тематичними картами атласу та додатковим матеріалом.
Розвивати інтерес учнів до географії, продовжити економічне та екологічне виховання.
Тип уроку: нестандартний урок – презентація.
Обладнання: фізична карта Африки, політична карта Африки, політична карта світу, атласи, картки з завданнями, контурні карти, зображення прапорів країн.

Хід уроку.
Вступне слово вчителя. Мотивація.

Афріканськи страни дуже відрізняються за багатьма особливостями: географічним положенням, природними умовами та ресурсами, рівнем економічного розвитку. Зрозуміти масштаби цих відмінностей нам допоможе сьогоднішній урок. Наш урок буде складатися з двох етапів:
Безпосередньо презентація, де ми ознайомимося з різними найбільшими країнами Африки.
Кваліфікаційні змагання „Місце на карті”.
Ну що, почнемо! Прошу представників країн зайняти свої місця.


2. Виступи команд.
(Індівідуальне випереджувальне завдання)

Представники Єгипту.
Перший учень. Загальні відомості.
„Держава у Пвнічно – Східній Африці та на Сінайському півострові в Азії. Офіційна назва – Арабська Республіка Єгипет. Самоназва – Міср. Площа 1001 тис. км2. Населення – 57,6 млн. чоловік. Офіційна мова – арабська. Столиця – Каїр. Країни сусіди – Лівія, Судан. Це слаборозвинена країна з середнім рівнем доходу, у світі займає – 109 місце. Єгипет одна з найдавніших країн світу, виникла у 4 – 1 тисячолітті до нашої ери.”
Другий учень. Природа Єгипту.
„Країна перетинається Північним тропіком. 94 % площі – пустеля. Клімат тропічний, посушливий. У січні +130С, у липні +290С. Опадів дуже мало. Єдина річка – Ніл. Країна омивається Середземним та Червоним морем. Багаті поклади нафти, природного газу, залізних та марганцевих руд. Лісів немає взагалі.”
Третій учень. Населення Єгипту.
„Єгипет – це республіка, голова держави – президент. Населення 57,6 млн. чол. 97% населення – араби, 3% - європейці. Офіційна релігія – іслам, вони мусульмани – суніти. Більшисть населення сконцентровано у дельті Нілу. Найбільші міста: Каїр, Александрія.”
Четвертий учень. Господарство Єгипту.
„Єгипет займається видобутком нафти та газу. Розвинута хімічна промисловість, виплавка сталі. У сільському господарстві вирощують: пшеницю, рис, кукурудзу, томати, бавовну, фініки.
Відносно розвинута транспортна сітка: залізниця, 14 аеропортів, морськи порти: Александрія, Суєц, Порт-Саїд.
Багато прибутків країна отримує від туризму. Грошова одиниця – єгипетський фунт.”

Представники Чаду.
Перший учень. Загальні відомості.
„Держава у внутрішній Африці. Офіційна назва – Республіка Чад. Площа 1284 тис.км2. Населення – 6,4 млн.чол. Офіційна мова – французька та арабська. Столиця – Нджамена. Країни сусіди – Судан, Лівія, Нігер, Нігерія, Камерун, ЦАР. Це слаборозвинена країна з низьким рівнем – 164 місце у світі.”
Другий учень. Природа Чаду.
„Півнична частина країни розташована у пустелі Сахара, південна – у субекваторіальній саванні. Клімат жаркий та дуже посушливий. На території є річка Шарі та безстічне озеро Чад. Багаті поклади урану.”
Третій учень. Населення Чаду.
„Чад – це республіка. Населення – 6,4 млн. чол. Найбільше проживають у саванні, у Сахарі – оазіси та кочів я. 79% населення сільськи жителі. Окрім африканціів мешкають народи – сара та араби. 50% населення – мусульмани, інші христіани та анімісти.”
Четвертий учень. Господарство Чаду.
„Найбільш розвинуте сільске господарство. Вирощують: сорго, просо, бавовну; велику рогату худобу, вівець, коз. Транспорт розвинутий слабко. Країні не вистачає продовольчих товарів, палива. Це одна з найвідсталіших та найбідніших країн світу. Грошова одиниця – франк.”
Представники Конго.
Перший учень. Загальні відомості.
„Це держава у центральній Африці. Офіційна назва – Демократична Республіка Конго – Кіншаса. Площа – 2345 тис. км2. Населення – 43,8 млн. чол. Офіційна мова – французька. Столиця – Кіншаса. Країни сусіди – Конго, ЦАР, Судан, Уганда, Бурунді, Руанда, Танзанія, Замбія, Ангола. Має вихід в Атлантичний океан. Слаборозвинена країна – 142 місце в світі.”
Другий учень. Природа Конго.
„Країна перетинається екватором. Розташована у екваторіальному та субекваторіальному поясах. Клімат жаркий та вологий. Протікає велика річка Конго. Лісами вкрито 50% країни. Дуже багата фауна: слони, мавпи, крокодили, змії та інші.”
Третій учень. Населення Конго.
„Конго - це республіка. Населення 43,8 млн. чол. Проживають негроїди етносу банту (луба, конго, монго). 60% сільські жителі. 70% населення – христіани, решта – анімісти.”
Четвертий учень. Господарство Конго.
„Країна займається сільським господарством – вирощує: банани, арахіс, шоколадне та кавове дер
·ево, оліїну пальму, чайний кущ. Займаються рибальством та лісозаготівлею. Багато видобувають алмазів, міді, кобальту, олова. Грошова одиниця – конголезький франк.”

Представники Південної Африки.
Пеорший учень. Загальні відомості.
„Держава у південнії Африці. Офіційна назва – Республіка Південна Африка. Площа 1221 тис. км2. Населення 41,5 млн. чол. Офіціїні мови – 11 мов (африкаанс, англійська, ндебеле, сото). Столиця – Преторія. Країни сусіди – Намібія, Ботсвана, Мозамбік, Зімбабве. Країна має вихід в Атлантичний та Індійский океани.”
Другий учень. Природа Південної Африки.
„Перетинається Південним тропіком. Клімат теплий але опадів недостатньо. Є дві пустелі: Калахарі та Наміб. Протікають річки Ораньжева та Лімпопо. Є гори: Капські та Драконові. Лісами вкрито 4% країни.”
Третій учень. Населення країни.
„Це республіка. Заселяють: 75% негроїди банту, бушмени, 14% європейці, 9% метіси. Найменьш заселені пустелі. 51% міські жителі. Найбільши міста: Кейптаун, Преторія, Йоганнесбург. У країні значний європейскій вплив, переважають христіани.”
Четвертий учень. Господарство Південної Африки.
„Це більш промислова країна: видобувають вугілля, залізну руду, золото, платину, алмази, уран. 62% світових запасів золото та перше місце за видобутком у світі. Розвинуто: виплавка сталі, алюмінію, виробництво паперу. Вирощують пшеницю, кукурудзу, фрукти, віноград, цукровий тростник. Експортують також вовну та мохер.
Розвинута траспортна сітка: 27 аеропортів, багато портів. Це найбільш розвинута та найбагатіша країна Африки. Грошова одиниця – ранд.
Преторія – місто-побратим Київа.”


Подякуєму усім представникам країн за пізнавальні доповіді.
Попрошу судейський комітет оцінити виступи кожної команди від 1 до 4 балів.
Тепер ми розпочнемо наші змагання та дізнаємось: яка з команд краще знає своїх сусідів та орієнтується на політичній карті Африці.


3. Змагання „Місце на карті”.

Конкурси оцінюються суддями:
все вірно – 4б.,
1 помилка – 3б.,
2 помилки – 2б.,
3 помилки – 1б.
Команда яка першою впоралася ще + 1б.

1.Конкурс „Столиці”.
Запрошуються по 1 спікеру з кожної команди. Вони отримують конверти з завданнями. Необхідно визначити та написати назви столиць данних держав.

1 конверт 2 конверт
Уганда - ................. Габон - ...................
Бурунді - ............... Гана - .....................
Сейшельські острови - ................. Гвінея - ..................
Бенін - ..................... Лесото - .................

3 конверт 4 конверт
Кенія - .................... Замбія - ..................
Того - ..................... Руанда - .................
О-ва Зеленого мису - .................... Маскаренські о-ви - ...............
ЦАР - ..................... Нігер - ....................

2.Конкурс „Пошта”.
До вас на пошту прийшли листи, які адресовані до інших країн. За допомогою поштових марок, на яких зображені прапори країн – адресатів, вам необхідно визначити місцезнаходження цих країн та позначити їх на контурній карті:

Ботсвана,
Туніс,
Судан,
Танзанія,
Ліберія,
Малаві.

3.Конкурс. „Паганелі”.
Запрошуються по 1 спікеру з кожної команди. Вони отримують конверти з завданнями:
Ви знаходитеся у певному місті та отримали доручення: дістатися до іншого міста, але вам надали лише його координати. Ваше завдання: визначити координати вашого місцезнаходження та назву пукту, до якого треба дістатися. Все це записати на картку.



1 конверт 2 конверт
Алжир - ............................. Лібревіль - ....................
50півн. ш., 10зах. д.- .......... 20півд. ш., 370сх. д.- .....

3 конверт 4 конверт
Луанда - .................... Хартум - ..................
290півд. ш., 320сх. д.- .......... 150півн. ш., 160зах. д.- .....

4.Конкурс „М-анія”
Командам необхідно, користуючись атласом знайти та записати, як умога більше адміністративних об єктів на букву „М”. Це можуть бути країни, острови, міста, столиці.

4.Підведення підсумків.
Оцінювання конкурсу проходить у вигляді аукціону:
1 місце – максимально 9 балів
2 місце – максимально 8 балів
3,4 місце – максимально 7 балів.
Кожний учасник команди самостійно оцінює себе відповідно до місця, яке зайняла команда, його активності та результативності праці.

Заключне слово вчителя:
Сьогодні ми дізналися багато нового про материк Африка. Закріпили знання попередніх уроків. Навчилися працювати у команді та самостійно захищати свою группу. Закріпили вміння та навички працювати з картою та атласом. Сподіваюся усім було цікаво та корисно.








13PAGE 15


13PAGE 14115




15