Конспект урока по украинской литературе на тему Тема жіночої долі у творчості Тараса Шевченка
Українська література
9 клас
Тема жіночої долі у творчості Тараса Шевченка
Мета: - дослідити багатогранний образ жінки-матері у
Шевченкових творах;
розкрити внутрішній світ героїнь, зіставити їх життєві цінності;
сприяти осмисленню варіацій художніх підходів до розкриття теми;
розвивати мислення учнів, уміння виділяти головне, узагальнювати і робити висновки; розвивати виразність усного мовлення;
культивувати Шевченкове, “святе” ставлення до жінки, матері;
виховувати стійкий інтерес до творчості Кобзаря, бажання систематично повертатися до неї, поглиблювати знання про неї.
Обладнання:
- репродукції картин Т.Шевченка, зокрема “Катерини”;
ілюстрації художників ( П.Д.Мартиновича, О.Г.Сластіона та
інших) до творів поета;
- виставка художньої та критичної літератури про
Т.Г.Шевченка;
звукозапис поезії “Сова”.
Перебіг уроку
І.ОМ
Привітання, перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Учитель: Навряд чи знайдеться хоч один поет чи письменник, який у
своїй творчості не звертався до образу жінки, прекрасної,
ніжної, чуйної, слабкої та сильної водночас. Звертався до
жіночої теми і Т.Г.Шевченко. Це, власне, і є темою нашого
уроку:”Тема жіночої долі у творчості Т.Г.Шевченка”.
Подумайте і визначте мету (завдання) уроку,
сформулюйте питання, на які треба буде знайти відповідь
протягом уроку.
Учні формулюють питання до теми
(їх можна записати в зошит у вигляді плану).
Яке місце посідає тема жіночої долі у творчості Т.Шевченка?
В яких творах розкривається?
Які образи створив поет?
Чим ці образи подібні, а чим відмінні?
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Але спочатку нам необхідно дещо пригадати:
1.Скільки періодів визначають у творчості Т.Шевченка?
(4 періоди: рання творчість, період “трьохліття”, період
заслання і після заслання)
2.Назвіть відомі вам твори, в яких, на вашу думку, розкривається
тема жіночої долі.
(Учні записують назви творів на дошці та в зошиті)
ІV. Опрцювання нового матеріалу
Учитель: - Що, на вашу думку, спонукало Т.Шевченка звернутися до
теми жіночої долі?
- В якому з творів поет вперше торкається цієї теми?
(Виступають учні творчої групи, що готували повідомлення за
творами Шевченка)
Учениця 1: Вперше до теми жіночої долі поет звертається у
поемі “ Катерина”(1838). Катерина живе щирим і
чесним життям свого серця. Втративши мрію, а
отже, й сенс свого життя, стає “навісною” й
топиться. Для неї не існує життя в соромі,
дитина не втішає її настільки, щоб далі жити.
Учитель: Дійсно, образ Катерини дуже хвилюючий. Під впливом цієї поеми композитор Аркас створив оперу “Катерина”. Художники П.Д.Мартинович, О.Г.Сластіон ілюстрували поему. А ось як сам Шевченко уявляв собі свою героїню.
(Учні розглядають ілюстрації до поеми, звертаються до книжкової виставки, до якої привертає увагу вчитель, групують книги на художні й критичні)
Вдруге до образу матері-покритки поет повертається в поемі “Слепая”(1842)
Учениця 2: Слепая “стыд любовью заменила” до нешлюбної
дочки Оксани, що мститься панові за наругу.
Оксана – новий варіант покритки-месниці.
Учитель: Наступна героїня перетворилася на квітку. Що це за квітка? З якого твору?
Учениця 3: Балада “Лілея”(1846) змальовує стихійну,
безглузду жорстокість простого люду до
нешлюбної дитини, в уста якої автор вкладає
слова всепрощення і водночас непримиренності:
“Чому?”,”За що?”
Учитель:Які ще балади ви можете назвати? Які в них створено образи?
Учениця 4: Балади “Русалка” і “Утоплена” (1841) змальовують
образи розбещених жінок, що не викликають
жалю, оскільки вони зреклися свого
материнського призначення заради власного
безтурботного життя.
Учитель:Змальовуючи “лукавий “світ, Кобзар створює образ жінки, яка зазнає наруги, навіть не будучи покриткою. Послухайте уривок звукозапису і назвіть твір та героїню.
(Учні слухають уривок з твору “Сова”)
Чому ви вирішили, що це саме “Сова”? Що вам допомогло?
Учениця 5 : У творі “Сова” Шевченко проводить паралель між
покриткою та старою жінкою. Він прирівнює
становища обох жінок, бо на них чекає тяжке
життя : бідність, поневіряння; ні одна, ні друга не
мають перспективи щастя.
Учитель: Розв`язуючи проблему покритки, поет намагається відшукати варіанти щасної долі. Знайомтеся, наступна героїня:
В свитині латаній дрижала
Якась людина, на ногах
І на руках повиступала
Од стужі кров; аж струпом стала.
І довгі коси в реп`яхахО поли бились в ковтунах…
(“Відьма”,1847)
Учениця 6: Героїня поеми “Відьма”- нескорена жінка,
незважаючи на її становище. Своїми повчаннями
вона навертає на праведний шлях інших, прагнучи
врятувати молодих від лиха, що може зруйнувати
усе їхнє життя. Разом з тим вона не черствіє
душею, лишається милосердною і людяною навіть
до свого губителя.
Учитель:А ось які слова сказав про наступну героїню І.Франко.
( Учні читають вислів І.Франка, записаний на дошці і визначають, про яку героїню в ньому сказано.)
Учениця 7: Наймичка Ганна є прикладом материнської
жертовності, її хвилює лише доля дитини.
Відчуваючи свою провину перед сином, нещасна
мати зрікається самої себе, аби повернути
свою дитину в лоно родини, щоби ніколи не зазнав
її Марко ніякого приниження і сорому, щоб він
знайшов своє щастя і долю. Лише перед самою
смертю відкривається Ганна синові.
Учитель:У наступному творі автор підносить жінку-матір до рангу святої. Ви, напевно, вже здогадалися, що це поема “Марія”.
Учениця 8: У творі “Марія” ми бачимо спробу Шевченка
переосмислити біблійний образ Божої Матері.
Поет відступає від думки про непорочне зачаття
Христа, по-своєму проектує майбутнє після
смерті Ісуса. Він створює незвичайний образ
матері: це своєрідний сплав, синтез жінки земної і
небесної. І тим самим поет показує, що Мати –
свята, вона не просто народжує дитя, вона
передає йому частину своєї душі, свого серця. І
хоча за поемою Марія втрачає свого сина в
матеріальному світі, та вона зберігає його
невмирущий дух і тим самим дарує йому
безсмертя.
Учитель: Проаналізувавши низку творів, присвячених жіночій темі, давайте зробимо висновок.
( Учні самостійно роблять висновок про те, що образ Матері у Шевченкових творах не сталий, він змінюється від твору до твору, від покритки-жертви до месниці, а потім і до Богоматері.)
V. Домашнє завдання
Скласти план до контрольного твору “Тема жіночої долі у творчості Т.Шевченка”.
VІ.Підсумок уроку
Чи відповіли ми на питання, поставлені на початку уроку?
Що ви дізналися нового?
Які ще твори Шевченка ви порадили б прочитати?