Энеолит та?ырыбы бойынша ?ыс?а мерзімді жоспар


Қысқа мерзімді жоспар
Тарих пәні мұғалімі: Есетова Ж
Уақыты:
29.10.2015 ж Пәні: Ежелгі Қазақстан тарихы Сыныбы: 6
Сабақтың тақырыбы Энеолит заманының өндірістегі және қоғамдық өмірдегі жетістіктері
Сабақтың мақсаты Энеолит заманындағы қоғамдық еңбек бөлінісінің қалыптасуы, аталық ру қалыптасуының басты себептері, мыс-тас ғасыры тұрғындарының еңбек құралдарын жетілдіруі және Қазақстан аумағындағы энеолит дәуірінің тұрақтары туралы түсіндіру.
Оқуда қолданылатын әдіс тәсілдер «Ойлан тап», «Топтастыру» әдісі, жұппен оқу әдісі, дөңгелек үстел әдісі, сәйкестендіру, ұқсастық пен даралық әдісі
Оқытудың нәтижесі Мыс-тас ғасыры кезеңінде мыстан жасалынған әшекей бұйымдар мен еңбек құралдары жайлы біледі. Энеолит кезеңіндегі қоғамдық еңбек бөлінісінің қалыптасуы және аталық рудың үстемдік құруы туралы түсінеді. Ботай тұрағының ерекшелігін түсінеді.

Модульдердің кіріктірілуі Жаңа тәсіл, СТО, Бағалау, Көшбасшылық. Диалогтық оқыту
Негізгі дерек көздер Оқулық, қағаз, қалам
Сабақ барысы
Сабақ бөлімінің кезеңдері Уақыты Мұғалімнің
іс – әрекеті Оқушының
іс - әрекеті Ресурстар, көрнекіліктер
Ұйымдастыру кезеңі
2 минут Оқушыларды топқа бөлемін.

Бағалау парақшаларын таратамын
Оқушылар ұйымдасқан түрде жылдам топтарына отырады.
1 топ – палеолит
2 топ – мезолит
3 топ – неолит
4 топ – энеолит Үй тапсырмасын сұрау: Ойлан, топтас айт. 5 минут Әр топ өздерінің топ аттары бойынша дәуірлерге сипаттама береді. Оқушылар бірінші жеке, кейін топта ақылдасып, өз ойларын жеткізеді. қағаз, қалам
«Топтастыру» әдісі 2 минут Энеолит
Оқушылар «энеолит» сөзі бойынша бар білетіндерін еске түсіре отырып, топтастырады.

Жаңа сабақ:
Жұппен оқу әдісі
«Дөңгелек үстел» әдісі – берілген сұрақтарға екі минут ойланып қағазға өз ойларын жазады, әр сұраққа бір не бірнеше сөйлем жазуға болады? Әр топтан бір оқушы шығып түсіндіреді? 23 минут Топ ішінен жұпқа бөлініп, тақырыпты оқиды, бір-біріне кезектесіп түсіндіріп шығады.
«Проблемамен саудалас» әдісі бойынша
1. Энеолит кезеңінде қандай ірі өзгерістер орын алды?
2. Еңбек өнімі дегеніміз не?
3. Патриархалдық отбасы дегеніміз не?
4. Ботай мәдениеті неше гектар жерді алып жатты?
5. Энеолит дәуірінің ең жарқын ескерткіші
6. Ботай тұрағын қазу барысында неше тұрғын үй табылды?
7. Ботай қонысынан неше жылқының сүйек қалдықтары табылды?
8. Шебір елді мекені Қазақстанның қай аумағына жатады?
9. Шебір тұрағының тұрғындары нені моншақ етіп тақты?
1. Мыс қандай металл? Мыстан қандай заттар жасайды және қалай пайдаланылады?
2. Қоғамдық еңбек бөлінісі қалай пайда болды?
3. Аталық ру қалыптасуының басты себебі не? Тақырыпты оқып, жұп болып бір-біріне түсіндіреді, кейін топта талқыланады.
Оқушылар тақырыпты ашуға тырысады Оқулық, қағаз, қалам,
Жаңа сабақты қорытындылау:
«Сәйкестендіру», «ойлан тап», «Ұқсастық пен даралық» әдісі
8 минут Сәйкестендіру әдісінде қолдарына берілген кесте бойынша жұмыс жасайды?
«Ойлан тап» әдісі бойынша берілген сөздерді пайдаланып мәтін құра:
Маңғыстау өңірі, Шебір, тас пен қыштан, сазбалшықтан, жұмыртқа тәрізді, тарақ тісі сияқты өрнек
«Ұқсастық пен даралық» әдісінде оқушылар энеолит кезеңі мен қазіргі кезеңнің ұқсастығын табады.
Оқушылар топтаса отырып жұмыс жасайды. Әр топтан бір оқушы шығып айтады.
«Ойлан тап» әдісі бойынша берілген сөздерден тақырыпқа қатысты мәтін құрастыру керек.
Оқушылар тез, әрі жылдам жауап беруге тырысады. Кері байланыс Рефлексия: 2минут Стикерлер үйлестіру Өздерінің сабақтан алған пікірлерін жазады Стикерлер,
Бақылау критерийлерін анықтау : 3 минут Өзін өзі бағалау, топпен бақылау
Бағалау парақшасын толтырады Қолдарына берілген кестелер
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу .
Мұнайлы ауданы, Баянды ауылы
№ 3 орта мектеп
Ашық сабақ
Тақырыбы: Энеолит заманының өндірістегі
және қоғамдық өмірдегі жетістіктері
Уақыты: 29. 10. 2015 ж
Сынып: 6
Тарих пәні мұғалімі: Есетова Жарқынай
Қуандыққызы
Палеолит
Мезолит
Неолит
Энеолит