Дене шыны?тыру саба?ы Кіші допты ла?тыру (7 сынып)
Сабақтың тақырыбы: Кіші допты лақтыру
Сабақтың мақсаты:
1. Кіші допты қашықтыққа лақтыруды үйрету, қалыптастыру.
2. Қозғалу Иілгіштік қасиетін дамыту.
3.Оқушыларды ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,сабырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Сабақтың өтілетін орны: М.Бейсебаев атындағы орта мектептің спорт алаңы.
Сабаққа қажетті құралдар: кіші доп, жалаушалар
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі Сабақтың мазмұны Жүктекме мөлшері Әдістемелік нұсқаулар
Кіріспе бөлім
3 мин Сапқа тұрғызу.
Рапорт қабылдау.
Сәлемдесу.
Жаңа сабақты түсіндіру.
Сабақтың мақсатынмен танымтыру.
Саптағы жаттығу.
Оңға,солға,айналу
1 қатардан 2 қатарға тұру 3 мин Арнайы киімдеріне,сабаққа даярлығына және берілген бұйрықтың орындалуына назар аудару.
Бұрылуды қатесіз орындалуына, «ай-нал» командаларын бірдей жасау
Дайындық
бөлімі
12 мин
2.Жүру, оның түрлері:
1-2 Екі қол алдыда,
3-4 қол жазылып оңға бұрылу
1-2 екі қол алдыда,3-4 қол жазылып солға бұрылады
1-2 оң қол жоғарыда,сол қол төменде , 3-4 сол қол жоғарыда, оң қол төменде.
Адымдап жарты шатқа отыру
секіріп жүру;
3.Жүгіру,оның түрлері:
жеңіл жүгіріс;
тізені алдыға биік көтеріп жүгіру;
қолды артқа қойып,аяқты артқа сермей жүгіру;
оң жақ қырымен жүгіру;
сол жақ қырымен жүгіру;
екі аяқты қайшылап жүгіру
оң иық және сол иықпен секіріп жүгіру жәй жүгіріс
5.Жалпы дамыту жаттығулар.
1) Б.қ. аяқ иық мөлшерінде, қолымыз белде, 1-4 саңға басты оңға 1-4 санға солға айналдырамыз. 2) Б.қ. аяқ иық мөлшерінде 1-4 санға алдыға 1-4 санға артқа айналдырамыз 3) Б.қ. аяқ иық мөлшерінде қол алдыға «малту",артқа «малту»4) Б.қ. аяқ иық мөлшерінде 2 қол белде 1-4 санға беріледі оңға айналдырамыз 5) Б.қ. аяқ иық мөлшерінде оң қол белде, сол қол жоғарыда 1-2 қолды ауыстырып солға қисаямыз 6) Б.қ.и.т. 1- аяқтың ұшына тұрып, қолды аяқ ұшына тигізіп иілеміз, 3-қол алға созылып отырамыз,4-тұрамыз б.қ. 7) Б.қ.и.т. қол белде 1-оң аяқпен алға бір адым, 2-б.қ. 8) Б.қ.аяқ иық мөлшерінде 2 қол белде 1-4 санға сол аяқпен 1-4 санға оң аяқпен секіреміз. 4 мин
4 мин
7 мин
4 реттен Жаттығуларды дұрыс орындау.
Денені сәл алға беру, аяқты биікке көтеру.
Аяқты қолға жеткізу.
Тізені бүкпей, аяқ ұшымен.
Жеңіл,биік секіруді талап ету. Санап көмектесу.
Барынша кеңінен айналдыру.
Денені тік ұстау
Шынтақты бүкпеу
Иілу кезінде тізені бүкпеу, денені тік ұстау.
Толық отыру.
Негізгі бөлім
23-25 мин 5 Кіші допты лақтыру
1 Доп лақтыру кезіндегі қысқаша әдістемесін түсіндіріп өту СТО
Кіші доптың салмағы 150гр,ал диаметрі 60 см.Кіші доп лақтыру техникасы 4 бөлімнен тұрады
1-допты ұстау ,
2-лақтыруға дайындалу (замах)
3-жүгіру
4-лақтыру
2. Допты қалай ұстау керек екенін түсіндіру а) негізгі үш саусақпен ұстау; б) қолды бос ұстау;
3 Жүгіріп келіп аяқты қайшылауды үйрету: а) оқушыларды бір орында тұрғызып аяқтарын қайшылауды үйрету; б) аяқты қайшылап доп ұстаған қолды иықтан жоғары бүгіп бастан асыра сілтеу; 4.Допсыз үйрету-жүгіріп келіп лақтыру
5. Допты лақтырту: а) допты қолға ұстап допты лақтырмай көрсету;
ә) допты лақтыру
Әр
жаттығу 7-8 реттен
Мұғалімді мұқият тыңдау.
Ережені бұзбау
Кіші доп пен граната лақтырудың техникалары бір-біріне ұқсас келеді,айырмашылығы тек снарядттарды ұстауда
Иық буындарының қимылын жетілдіру.Допты бастан асыра лақтыру.Допты лақтыру кезінде шынтақты жазу.Дұрыс орындауына көңіл бөлу.
Оқушылардың допты дұрыс лақтыруын қадағалау
мұғалімнің рұқсатымен допты лақтыру. .
Техника қауіпсіздігін сақтау
Қоры
тынды бөлім
5 мин 1.Организмді бастапқы кезеңге түсіруге арналған жаттығулар.
2.Сабақтың қорытындысы. Кеткен кемшіліктерді атап айтып кету
Бағалау парақшаларымен жұмыс
3.Үйге тапсырма: Гимнастика түрлерін білу және кіші доп лақтыру норматифтерін біліп келу 5 мин Сабақ барысында жіберілген қателіктерді айту,түзеу.Ескертулер жасау.Тәртіпке назар аудару.
Дене шынықтыру пәні мұғалімі: Адильбекова З.З.
Оң аяқ сыртқа қатты бұрылған
Лақтыратын қол соңына дейін ашылмаған
Лақтыру кезеңінде қол денеден алшақ кеткен
Лақтыру кезеңінде бас пен дененің жоғарғы жағы сол жаққа иілген
Сол аяқ «өкшемен» кедергі жасағандықтан дене белде алдыға қарай еңкеиген
Оң аяқ алдыға шығып кеткендіктен, қолдың бағыттау күшін дұрыс пайдалана алмайды
Соңғы 5 қадам
Жүгіру кезеңі:10-12 м түзу сызықпен,екпінді жылдамдатып, бірақ қатты емес-себебі лақтыру кезеңінне кедергі болады
Замах Қолды артқа созып осы кезбен бірге денені оңға бұру керек,аяқты қайшыла,яғни оң аяқтың ұшын сыртқа қойып бөксеніде сол бағытта бұру керек.Бұл қадам басқа қадамдардан тез орындалады,себебі денені бұру керек.
Лақтыру кезеңі: сол аяқ жүгіру сызығынан солға кетеді, дене лақтыру бағытына жылдам бұрылады,қол-ыйықтан өте бере шынтақта сәл бүгіліп допты алдыға-жоғарыға лақтырылады. Қол алғашында денеден сәл артта қалып лақтырғанға аяқпен нәтижелі жағдай жасайды..
«КЕЛІСЕМІН» «БЕКІТЕМІН»
Директордың Мектеп директоры: ----------------- Р.Ш.Ракишева
әдістемелік ісі жөніндегі «------» ---------------2013 ж.
орынбасары:
---------------- Д.Саусақбаев
Мерзімі ------------------
Сынып -------------------
Сабақтың тақырыбы: Эстафеталық жүгіру ойындары.
Сабақтың мақсаты:
1. Эстафеталық ойындар арқылы бұлшық етті, дене бітімін қалыптастыратын жаттығуларды жасату.
2. Ойындар арқылы күш, иілгіштік, секіргіштік, тез аңғару және шапшаңдық сияқты дене қасиеттерін дамыту.
3.Оқушыларды ұйымшылдыққа, қарсыласын сыйлауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Сабақтың өтілетін орны: Спорт зал.
Сабаққа қажетті құралдар: Ысқырық, Доп, кегли, шығыршық, қап, гимнастикалық мата, секіртпе, көрнекі суреттер.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі Сабақтың мазмұны Жүктекме мөлшері Әдістемелік нұсқаулар
Кіріспе бөлім
3 мин Сапқа тұрғызу.
Рапорт қабылдау.
Сәлемдесу.
Жаңа сабақты түсіндіру.
Сабақтың мақсатын түсіндіру.
Саптағы жаттығу.
3 мин Арнайы киімдеріне,сабаққа даярлығына және берілген бұйрықтың орындалуына назар аудару.
Дайындық
бөлімі
12 мин
2.Жүру, оның түрлері:
қол жоғарыда,аяқтың ұшымен;
қол желкеде,өкшемен;
қол белде, тізені бүгу;
толық отырып жүру;
секіріп жүру;
3.Жүгіру,оның түрлері:
жеңіл жүгіріс;
тізені алдыға биік көтеріп жүгіру;
қолды артқа қойып,аяқты артқа сермей жүгіру;
оң жақ қырымен жүгіру;
сол жақ қырымен жүгіру;
артқа қарап жүгіру;
4.Жалпы дамыту жаттығулар.
I.Б.Қ аяқ дене жалпағында,қол белде.
Мойынды оңға,солға 4 реттен
II.Б.Қ сол қол иықта, иықты алға - артқа 4 реттен айналдыру.
III.Б.Қ сол қол белде,оң қол жоғары 1-2 сол жаққа иілу.3-4 оң жаққа иілу.
IV.Б.Қ қолды екі жаққа соза ұстап, алдыға 90 градусқа иілу.Оң қолды сол аяқтың ұшына тигізу.Сол қолды оң аяқтың ұшына тигізу.
V.Б.Қ қол шынтақтан бүгіле,кеуде тұста,қолды артқа қарай керу.
VI.Б.Қ аяқ дене жалпағында,қол белде. 1-4 белді оңға қарай айналдыру. 1-4 белді соға қарай айналдыру.
VII.Б.Қ аяқ дене жалпағында,қол белде,қолды алдыға созу отырып тұру. Т.б.
Жүрек соғысын тексеру. 2 мин
3 мин
7 мин
4 реттен Жаттығуларды дұрыс орындау.
Денені сәл алға беру, аяқты биікке көтеру.
Аяқты қолға жеткізу.
Тізені бүкпей, аяқ ұшымен.
Барынша кеңінен айналдыру.
Денені тік ұстау
Шынтақты бүкпеу
Иілу кезінде тізені бүкпеу, денені тік ұстау.
Толық отыру.
Негізгі бөлім
23-25 мин Эстафеталық жүгіру ойындары.
1.Ойын алаңында екі командаға арнаулы жолдар дайындалады. Жолдың бойында екі бала шығыршық ұстап тұрады және жолдың шетін көрсететін белгі жатады. Командаға бөлініп тұрған ойыншылар ойын бастаушы белгі бергеннен кезекпен төмендегі жаттығуларды орындай бастайды. Балалар жүгіріп келіп шығыршықтан қолдарын тигізбей өтеді, белгіні айналып өтеді, келесі балаға қолын береді.Осылай командадағы барлық бала жүгіріп біткенше болады. Қай команда бірінші бітсе, сол команда ұпай алады.
2. Ойын алаңында екі командаға арнаулы жолдар дайындалады. Жолдың бойында төрт бала шығыршық ұстап тұрады және жолдың шетін көрсететін белгі жатады. Командаға бөлініп тұрған ойыншылар ойын бастаушы белгі бергеннен кезекпен төмендегі жаттығуларды орындай бастайды. Балалар жүгіріп келіп екі бірінен кейін бірі тұрған шығыршықтан қолдарын тигізбей өтеді, белгіні айналып өтеді, келесі балаға қолын береді.Осылай командадағы барлық бала жүгіріп біткенше болады. Қай команда бірінші бітсе, сол команда ұпай алады.
3. Ойын алаңында екі командаға арнаулы жолдар дайындалады. Жолдан 6 метр қашықтықта диаметрі бір метр шеңбер ішінде баскетбол добы және жолдың шетін көрсететін белгі жатады. Командаға бөлініп тұрған ойыншылар ойын бастаушы белгі бергеннен кезекпен жерге жүрелей отырып жүріп,шеңбердегі допты алып жүреді, белгіні айналып келіп допты қайтадан шеңберге салады, келесі балаға қолын береді. Осылай командадағы барлық бала жүгіріп біткенше болады. Қай команда бірінші бітсе, сол команда ұпай алады.
4. Ойын алаңында екі командаға арнаулы жолдар дайындалады. Жүгіріп келіп гимнастикалық матада акробатикалық элемент алға домалап, келесі жарыс жаттығуы қаппен кеглиді айналып секіріп келеді де командасына қарай жүгіріп келесі бала жүгіру үшін қолын береді Осылай командадағы барлық бала жүгіріп біткенше болады. Қай команда бірінші бітсе, сол команда ұпай алады.
5. Арқан тарту. Екі команда арқан татысады. Қай команда өзіне қарай арқанды тартып алады, сол сол команда ұпай алады.
5 мин
5 мин
5 мин
5 мин
5 мин
Мұғалімді мұқият тыңдау.
Ережені бұзбау
Техника қауіпсіздігін сақтау
Қоры
тынды бөлім
5 мин 1.Организмді бастапқы кезеңге түсіруге арналған жаттығулар.
2.Сабақтың қорытындысы.
3.Үйге тапсырма: Жүгіру жаттығулары. 5 мин Сабақ барысында жіберілген қателіктерді айту,түзеу.Ескертулер жасау.Тәртіпке назар аудару.
Дене шынықтыру пәні мұғалімі: Б.Жұмабек
«КЕЛІСЕМІН» «БЕКІТЕМІН»
Директордың Мектеп директоры: ----------------- Р.Ш.Ракишева
әдістемелік ісі жөніндегі «------» ---------------2014ж.
орынбасары
---------------- Д.Саусақбаев
Мерзімі ------------------
Сынып -------------------
Сабақтың тақырыбы: Шеңбермен допты жетелеуді үйрету.
Сабақтың мақсаты:
1. Баскетбол ойынының техникалық тәсілі: Шеңбермен допты алып жүруді үйрету.
2.Жаттығуды жасау арқылы оқушылардың бұлшық еттерін шыңдай отырып, жылдамдығын, ептілігін, икемділігін дамыту. Ағзаны шыдамдылыққа дағдыландыру.
3.Оқушыларды төзімділікке, ұйымшылдыққа, бір-бірін сыйлауға, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Сабақтың өтілетін орны: Спорт зал.
Сабаққа қажетті құралдар: Баскетбол добы, кегли, шығыршық , гимнастикалық таяқша.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі Сабақтың мазмұны Жүктекме мөлшері Әдістемелік нұсқаулар
Кіріспе бөлім
3 мин Сапқа тұрғызу.
Рапорт қабылдау.
Сәлемдесу.
Жаңа сабақты түсіндіру.
Сабақтың мақсатын түсіндіру.
Саптағы жаттығу.
3 мин Арнайы киімдеріне,сабаққа даярлығына және берілген бұйрықтың орындалуына назар аудару.
Дайындық
бөлімі
12 мин
2.Жүру жаттығулары
қол жоғарыда,аяқтың ұшымен;
қол желкеде,өкшемен;
қол белде, тізені бүгу;
толық отырып жүру;
секіріп жүру;
3.Жүгіру жаттығулары.
жеңіл жүгіріс;
тізені алдыға биік көтеріп жүгіру;
қолды артқа қойып,аяқты артқа сермей жүгіру;
оң жақ қырымен жүгіру;
сол жақ қырымен жүгіру;
артқа қарап жүгіру;
4. Гимнастикалық таяқшамен жалпы дамыту жаттығулар.
I.Б.Қ аяқ дене жалпағында,қол белде.
Мойынды оңға,солға 4 реттен
II.Б.Қ – таяқшаны төмен түсіріп ұстау, жоғары көтеру, оң жақ қолға қарай көлбеу апару, сол жақ қолға қарай көлбеу апару.
III.Б.Қ таяқшаны төмен түсіріп ұстау, жоғары көтеріп бастан асыры иілу, оң аяқты артқа қою. Дәл осылай сол аяқпен орындалады.
IV.Б.Қ таяқшаны төмен алақанды жоғары қаратып ұстап тұру, шынтақты бүгіп таяқшаны иық деңгейіне әкелу.
V.Б.Қ таяқшаны желкеге қойып, кеудені оңға қарай бұру, солға бұру.
VI.Б.Қ таяқшаны төмен түсіріп ұстау, жоғары көтеру, төмен иіліп жерге түсіру, тізені бүкпеу, отырып таяқшаны көз деңгейінде ұстау, тұрып бастапқы қалыпқа келу.
VII.Б.Қ таяқшаны жауырынға қою, отырып тұру.
VIII. Б.Қ таяқшаны көз деңгейінде ұстап, аяқты жоғары көтеру
IХ. Таяқшаны еденге тігінен қойып қос аяқпен секіру. Т.б.
Жүрек соғысын тексеру. 2 мин
3 мин
7 мин
4 реттен Жаттығуларды дұрыс орындау.
Денені сәл алға беру, аяқты биікке көтеру.
Аяқты қолға жеткізу.
Тізені бүкпей, аяқ ұшымен.
Барынша кеңінен айналдыру.
Денені тік ұстау
Шынтақты бүкпеу
Иілу кезінде тізені бүкпеу, денені тік ұстау.
Толық отыру.
Негізгі бөлім
23-25 мин 1. Түзу жолмен допты алып жүру.
Оқушылырды үш лекке тұрғызып, әр-бір лектің өзінің допты алып жүру жолы беріледі. Жолдан 6 метр қашықтықтағы кеглиді оқушылар айналып келеді.
Допты алып жүру әдісі: бүкіл қозғалыс білекпен,алақанмен және саусақтармен атқарылады; допты босаңсыған қолмен бір төменге итеріледі. Әрбір серпін сайын қол доппен көтеріледі.
2. Бөгеттерден допты алып жүру.
Әрбір лекке тұрған оқушылардың жолында екі метр сайын кегли қойылады. Сол кеглидің арасынан жылан жолмен допты алып жүру.
3. Жарты шеңбермен допты алып жүру.
Оқушыларды шеңбердің екі шетіне бір-біріне қарама қарсы орналастыру. Екі лектегі оқушылар допты шеңбердің жартысынан кезек-кезек алып жүреді.
4.Шеңберде бір-біріне допты беру.
Оқушыларды үлкен шеңберге айналдырып тұрғызу. Бір допты
оқушылар шеңберді айналдыра бір-біріне береді, оқушылар бір допты меңгергеннен кейін екінші доп беріледі. Оқушылар екі допты шеңберді айналдыра бір-біріне береді.
5.Толық шеңбермен допты алып жүру.
Оқушыларды шеңберден екі метр қашықтыққа қарама-карсы екі лекке орналастыру. Екі лектегі оқушылар допты шеңберді кезек-кезек алып жүреді.
5 мин
5 мин
5 мин
5 мин
5 мин
Мұғалімді мұқият тыңдау.
Ережені бұзбау
Техника қауіпсіздігін сақтау
Қоры
тынды бөлім
5 мин 1.Организмді бастапқы кезеңге түсіруге арналған жаттығулар.
2.Сабақтың қорытындысы.
3.Үйге тапсырма: Жүгіру жаттығулары. 5 мин Сабақ барысында жіберілген қателіктерді айту,түзеу.Ескертулер жасау.Тәртіпке назар аудару.
Дене шынықтыру пәні мұғалімі: М.Джуманова