Презентация к уроку английского языка на тему How much is it? Buying things 6 класс
Theme: How much is it?
Buying food and things. Phonetic drill Read a tongue-twister. “Peter Piper picked A peck of pickled peppers;A peck of pickled peppers Peter Piper picked”. Checking the homework Ex. 5 p. 52 (role play) Warming upthink of… One red fruit, one green fruit, one yellow fruit.
Two kinds of food which are made from milk.
Three things people have for breakfast.
Four kinds of vegetables from which we can make salad. Play a game ABC order
Apple
Beans
Carrot
Drink
Egg
Fish
7. Hotdog
8. Ice-cream
9. Pizza
10. Rice
11. Sandwich
12. Soup
Healthy / unhealthy food? Basket 1 Basket 2 Writing. Revise some /any / nowork in pairs There are pictures in the book.
Are there new pupils in your class?
Are there English books on your table?
There are schools in the street.
There are flowers in the street in winter.
I can see children in the yard. They are playing.
There is tea in the cup: the cup is empty.
Warming up activity two hands.ppsx New words Flavour - ароматAltogether – всё вместеVanilla - ванильныйStrawberry - клубничный Now use the new words in ex 7 p 54. Reading a dialogue Working with a video 2 How much is it .mp4 Questions What did they buy?
How much was the doll?
501 $ How much was the car? 201 $ How much was the kite? 5 $ How much was the hat? 10 $ Your projects ..\Саша Л..mp4 Can you expressyour opinion? Giving homework Ex. 12 p. 56
(in written form)
Summing up Reflexion Thank you for the lesson