?арсылы?ты ба?ыны??ы саба?тас с?йлем саба? жоспары 8-сынып


1. Сабақтың тақырыбы: Қарсылықты бағыныңқы сабақтас
2. Сабақтың мақсаты: оқушыларға қарсылықты бағыныңқы сабақтас құрмалас туралы ұғымдарды меңгерту.
Қарсылықты сабақтасты қарсылықты салалас пен құрмалас сөйлемнің басқа түрлерін ажырата білуге дағдыландыру, өз беттерімен ой қорытындысын жасау қабілеттерін дамыту ұқыптылыққа, табиғатты сүюге тәрбиелеу.
3. Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
4. Сабақтың түрі: Баяндау, талдау сабағы
5. Сабақтың әдісі: өз бетімен іздену, салыстыру, талдау, жаттығу жұмыстары, шығармашылық жұмыс, тестік әдіс.
6. Сабақтың көрнекілігі: Кесте, сызба карточка,оқулық.
7. Сабақтың барысы: Ұйымдастыру сыныптағы гигиеналық, психологиялық жағдайларды ескере келе оқушы назарын сабаққа аудару, бағыңқыдағы іс-әрекет қарама-қарсы айтылған сабақтасты қарсылықты бағыныңқы сабақтас дейміз.
Ә. Өткенді еске түсіру.
(тірек сызба арқылы)
27012903638550057721536385500189166536385500193929027813000 Құрмалас
Салалас Сабақтас Аралас
Мысалдар келтыре отырып:
Б)Таблицамен жұмыс.
2565400000-6096049530000 Құрмалас салалас Қарсылықты бағыныңқылы сабақтас
37465016002000Сібір айда,сонда да бермеймін, Сібір айдасаңда,бермейтін.Амантай Балтабекті
Танғаны мен ,Ботакөз танымаитын еді .Амантайды Балтабек танитын,бірақ
Ботакөз танымаитын еді,
Таблицадагы (кескындегы)Сөйлемдерды салыстыры,талдай отыра,қарсылықты сабақтастың анықтамасын оқушыларға өз беттерымен шығарту.
Олай болатын болса,
Бағыныңқыдағы іс-әрекетке басыңкыдағы іс-әрекет я болмаса ,басыныңқыдағы іс-әрекет бағыныңқыдағы іс-әрекет қарама-қарсы айтылған сабақтасты қарсылықты бағыныңқылы сабақтас дейміз.
Баяндауыш формалары Мысалдар Сұраулары
-са да
-се де Дәркембай екі мырзаның қыспағында отырса да, Құнанбайдың сыртынан соңғы сөзін айтып қалды. Қайтсе де?
-ғаны
-гені
-маса Оның құр мақтанғаны болмаса, қолынан ентеңе келмейді. Қайткен болмаса?
-ғанмен
(Де) Ұлыберген кедей болғанмен, киім-кешектерін таза ұстайтын еді. Қайткенмен?
-ғанша
-генше Көп істеп шала бітіргенше, аз істеп өз бабына келтір. Қайткенше?
-генін
-геніне
-мастан Жиналыстың аяқталғанын күтпестен, сынға шыдай алмаған Ермек рұқсатсыз шығып кетті. Қайтпестен?
-а, -е, -й Мүмкіншілігі бола тұра; Дана ойынға қатысады Қайте тұра?
Кестемен жұмыс жасай отыра, қарсылықты сабақтастың жасалу жолдарын оқушылардың өздерыне айтқызу.
С) Жаңа сабақты бекытуге арналған жаттығу жұмыстары. 1.Дидактикалық материалдардан 3-тапсырма.
Тиісті тыныс белгылерын қоя отырып көшыру, бағыныңқы сөйлем баяндуыштарын жасау жолын түсіндіру.
2.Оқулықтан 131-жаттығу .
Қарсылықты салаласты қарсылықты сабақтасқа айналдыру.
3.Шығармашылық жұмыс Суретке қарап отырып ,шағын мәтін құрастыру.
(Құрамында қарсылықты бағыныңқы сабақтас сөйлем болуы шарт.)
4.Шығармашылық жұмыс.
Берілген жай сөйлемді мағынасына,ыңғайына қарай орналастырып қарсылықты бағыныңқы сабақтас жасау.
Жаңа сабақты қорытындылау
168211538354000
223456535369500123444015367000Мен
30727656667500
307276529400500160591529400500Нені үйрендім?
2301240-381000
392049016637000273939032829500Не істеуім керек?
Тестік жұмыс
(5 сұрақтан тұрады)
Үйге: Қарсылықты бағыныңқы сабақтас
(129-жат, 130-жат)