жаратылыстану п?нінен саба? жоспары ?арышты игеру
Сабақтың тақырып: Ғарышты игеру
Сабақ мақсаты: Ғарышты игеру,Қазақстан – ғарыш айлағы: Байқоңыр ,Қазақстандық ғарышкерлер - Тоқтар Әубәкіров,Талғат Мұсабаев туралы білім
беру.
Міндеттері: -Танымдық сипаттағы тапсырмалар арқылы ой – өрісін арттыру,
- Ғарыш айлағы, ғарышкерлер, ғарышты игеру; туралы ойларын кеңейтіп, тұжырымдауға жетелеу;
- Ғылыми жаңалықтарға қызығушылықтарын ояту;
-Ғарыш тақырыбы бойынша жұптық, топтық жұмыстар арқылы оқушыларды диалогқа түсуге, ойларын еркін жеткізуге дағдыландыру.
Сынып : 5
Мерзімі: 17.03.2014 ж
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі: «Серпілген сауал», «Не білемін? Не білдім? Не білгім келеді?», «Көршіңе әңгімелеп бер», «Кір жаятын жіп», «Түсіп қалған сөздерді тап», «Ретімен орналастыр».
Оқыту формасы: жеке, жұппен, топпен.
Көрнекілігі : интерактивтік тақта , праектор, компьютер, фотоппарат, видео, А-3 , тақырыпқа сай суреттер,маркелер, өшіргіш, қарындаш,
Сілтеме : 5 сынып Қазақстан тарихынан әңгімелер АртықбаевЖ.О. Сабданбекова Ә.Ә. Әбіл Е.А.
Күтілетін нәтиже : - Ғарышты игеру,Қазақстан – ғарыш айлағы: Байқоңыр ;
-Қазақстандық ғарышкерлер - Тоқтар Әубәкіров,Талғат Мұсабаев туралы біледі.
Ойлау деңгейі Сабақтың барысы Уақыты Оқып үйренудің мақсаты Мұғалімнің
іс –әрекеті Оқушының
іс – әрекеті
Білу Ұйымдастыру кезеңі
СТОү
ТжДБО
ОБжК
4 м
Ғарыш туралы түсініктерін қалыптастыру
Сыныпты түрлі – түсті қағаздар арқылы үш топқа бөлдім.
(қызыл,жасыл, көк түстер арқылы топтарға бөлу)
«Серпілген сауал» әдісі арқылы үй жұмысын тексердім.
Жаңа тақырыпқа шығу үшін ғарыш туралы ребус бердім.
Не білемін? Не білдім? Не білгім келеді?
Сабақтың басында оқушыларға кесте бердім.
Оқушылар берілген суреттерді алып топқа бөлініп отырады.
Сыныптасының атын атап допты лақтырады және сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы қойылған сұраққа жауап береді .Егер жауап бере аламаса сұрақты келесі оқушыға қайталап қояды.
Зерттеуге алған көмекті қажет ететін Ризабек: Орта Азия мен Қазақстаннан шыққан тұңғыш академик кім?
Сәкеннің жауабы: Орта Азия мен Қазақстаннан шыққан тұңғыш академик Қ.И.Сәтбаев
Оқушылар бірден шешуін тауып, жаңа тақырыпқа шықты.
Ғарыш туралы не білітіндерін айтады. Кестенің не білдім деген бөліміне не білетіндері туралы анықтап жазады.
«Басбармақ» арқылы бағалайды.
Түсіну СТОү
ОмОЖТ
ОүБжОБ
ОЖЕСО
ТжДБО
ОБжК 15 м Ғарыш туралы түсінеді,өз сөзімен баяндайды және білімдерін кеңейтеді. Қарама – қарсы сұрақтар қояды
«Көршіңе әңгімелеп бер » әдістемесі оқушылар өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады.
·оқығаныңыз бойынша сұрақ қойыңыз, ойлануға бір-бірлеріңізге
1 минуттан уақыт беріңіздер;
· одан кейін жұбыңыздан өз ойларымен бөлісуді сұраңыз;
· жаңа тақырыпты айтыңыз және осы тақырып бойынша өздері білетін барлық жағдайды көршіңізге айтыңыздар.Мен оқушыларға бағыт-бағдар бередім.
«Көршіңе әңгімелеп бер » әдістемесі
Оқушылар мәтінмен танысады.Оқиды, топпен, жұппен талдап, бір – бірлеріне сұрақтар қояды.
1.Тұңғыш ғарышкер кім?Ол туралы не білесің?
2.Ғарыш айлағы қайда орналасқан?
3.Т.Әубәкіров жайлы әңгімеле?
4.Т.Мұсабаев жайлы не білесің?
«Бағдаршам » арқылы бағалау
Талдау СТОү
ОүБжОБ
7 м Саралайды, қорытынды жасайды.Оқығандары бойынша сұрақтарға жауап береді «Кір жаятын жіп» .
Жіпке сұрақтар іліп қойдым.Оқушылар сұрақтарға жауап берді.
1.«Адамға табын , Жер енді! »поэмасын жазған кім? (О.Сүлейменов)
2.Ғарыш сөзіне анықтама бер?(араб тілінен аударғанда кеңістік, космос)
3.Гимнастика және ұшақ спорты бойынша КСРО спорт шебері? (Т.Мұсабаев)
«Қолпаштау» арқылы бағалау
Қолдану СТОү
ОүБжОБ
ОЖЕСО
5 м
Ғарыш туралы алған білімдерін анықтайды. «Түсіп қалған сөздерді жетекшілікке алып байланыс орнат»
Әлемде тұңғыш адам баласы ғарышқа 1961ж 12 сәуір қазақ топырағынан аттанды. Бұл адамзат тарихындағы ұлы оқиға.Ғарышкер Ю.А .Гагарин еді.
Т.О.Әубәкіров 1946 ж Қарағанды облысының Қарқаралы ауданында дүниеге келген. Тоқтар ұшқыш болуды жастайынан армандап, аэроклубқа қатысып, парашютпен секіруге жаттығады.
Талғат Амангелдіұлы Мұсабаев 1951 жылы Алматы облысыЖамбыл ауданы Қарқаралы ауылында дүниеге келген.
Түсіп қалған сөздерді орнына қойып жазады,сөздерді байланыстырады. Бірін-бірі бағалайды.
Әлемде тұңғыш адам баласы ғарышқа 1961ж 12 сәуір қазақ топырағынан аттанды. Бұл адамзат тарихындағы ұлы оқиға.Ғарышкер Ю.А .Гагарин еді.
Т.О.Әубәкіров 1946 ж Қарағанды облысының Қарқаралы ауданында дүниеге келген. Тоқтар ұшқыш болуды жастайынан армандап, аэроклубқа қатысып, парашютпен секіруге жаттығады.
Талғат Амангелдіұлы Мұсабаев 1951 жылы Алматы облысыЖамбыл ауданы Қарқаралы ауылында дүниеге келген.
«Ғарыш» сөзі араб тілінен аударғанда .............. деген мағынаны білдіреді. Белгілі қазақ ақыны Олжас Сүлейменов Юрий Гагариннің ғарышқа ұшу құрметіне арнап ...................... поэмасын жазды.
Дәптер алмасу арқылы бірін – бірі бағалайды .
Жинақтау СТОү
ОЖЕСО
8 м Ғарыш туралы білімдерін жинақтайды. Берілген оқиғаларды ретімен орналастыру» арналған тапсырма бердім.
Ю.Гагарин ғарышқа ұшты
Т.Әубәкіров ғарышқа ұшты
Т.Әубәкіров Армавир әскери авиация учелищесін үздік аяқтады.
маусымынан 4 қарашасына дейін Т. Мұсабаев «Союз ТМ» ғарыш кемесімен ғарышта болды.
Оқушылар берілген оқиғаларды ретімен орналастырады.
1961ж 12 сәуір Ю.Гагарин ғарышқа ұшты.
1991ж 2 қазан Т.Әубәкіров ғарышқа ұшты.
1969 ж Т.Әубәкіров Армавир әскери авиация учелищесін үздік аяқтады.
1994 ж 1 маусымынан 4 қарашасына дейін Т. Мұсабаев «Союз ТМ» ғарыш кемесімен ғарышта болды
«Қолпаштау»
Бағалау СТОү
ТжДБО
ОЖЕСО
6 м Оқушылар жаңа тақырып бойынша алған білімдерін жинақтап , тағы не білгілері келетінін жазады.
Тест
1)Адамзат баласы ғарышқа алғаш рет қашан ұшты?
А) 1961 жыл 12 сәуір
Б) 1962 жыл 18 сәуір
В) 1961 жыл 14 тамыз
2) «Адамға табын, Жер, енді!» поэмасын жазған қазақ ақыны кім?
А) О. Сүлейменов
Б) Қ. Мырзалиев
В) М. Мақатаев
3) Т. Әубәкіров ғарышқа қандай кемемен ұшты?
А) Восток
Б) Челленджер
В) Союз ТМ-13
4) Т. Әубәкіров пен Т. Мұсабаевқа қандай жоғары атақ берілді?
А) Халық батыры
Б) Ел қорғаны
В) Халық қаһарманы
Не білгім келеді? Оқушылар берілген тест тапсырмасын орындайды.
1)Адамзат баласы ғарышқа алғаш рет қашан ұшты?
А) 1961 жыл 12 сәуір
Б) 1962 жыл 18 сәуір
В) 1961 жыл 14 тамыз
2) «Адамға табын, Жер, енді!» поэмасын жазған қазақ ақыны кім?
А) О. Сүлейменов
Б) Қ. Мырзалиев
В) М. Мақатаев
3) Т. Әубәкіров ғарышқа қандай кемемен ұшты?
А) Восток
Б) Челленджер
В) Союз ТМ-13
4) Т. Әубәкіров пен Т. Мұсабаевқа қандай жоғары атақ берілді?
А) Халық батыры
Б) Ел қорғаны
В) Халық қаһарманы
Не білгілері келетіндері туралы жазады. Бұл тапсырма үйге беріледі.
Павлодар қаласы , ПҚБАИ « Бекітемін»--------------
I топ қазақ тілінде Мектеп директоры:
Тренер; Оразаева З.Н Адамов Х.Б.
Тыңдаушы :Жусупова М.А
тарих пәні мұғалімі
Сабақ тақырыбы: Қасым хан. (1511-1518)
Сынып : 7
Мерзімі:
Сабақтың мақсаты : Ақ Орданың, Моғолстанның, Әбілхайыр хандығының, Ноғай ордасының әлеуметтік және мемлекеттік - әкімшілік құрылыс туралы түсінікті қалыптастыру.Қасым ханның билік басына келуі.
Табыс критериалары:
Күтілетін нәтиже:
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс –тәсілі: АКТ.СТО
Оқту формас: жұппен, топпен.
Көрнектілігі: Интербелсенді тақта,жұмыс парағы, бағалау парағы
Сілтеме:стандарт ,бағдарлама,нұсқау хат, сынып оқулығы
Ойлау денгейі Сабақ барысы Уақыт Оқып үйренудің мақсаты Бағалау Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының әс-әректі
Білу Бүгінгі сабақта қатысатын оқушылардың санын тексеру, оқушылардың сабаққа назарын аударту.
1.Қазақ қоғамындағы қазақ хандығының қалыптасуы тарихын.
2.Географиялық орны.
3.Хронологиялық кестесі.
4.Этникалық құрамы
Туралы біледі.
. 1.Қазақ қоғамындағы қазақ хандығының қалыптасуы туралы түсінеді.
2.Географиялық орнын көрсете алды..
3.Хронологиялық кестесі тулы жазып түсінді..
4.Этникалық құрамы
туралы біледі.
5.Этникалық құрамын ажырата алады.
. Үй тапсырмасын сұрау.
1.Қазақ хандығы қалай құрылды?
2.Түрткі болған ханадардың рөлі.
3.Ақ Орда хандығының
Қолдануға берілген тапсырма
Қысқаша
Видео көрсету
Критерийелер
1.қазақ халқының қалыптасуы
2.Қазақ хандығының құрылуы
3.Қазақ халқының географиялық орнының қалыптасуы Мәтінді оқиды,
Түсінеді ,
Талдайды,
Түсінгенін талдау, есте сақтайды,есте сақтайды
түсіну Топтық жұмыс,көшбасшы сайлау,кестені сызу Қазақстанның территориясындағы орта ғасырлық мемлекеттердің тарихындағы ортақ ұқсастықтарды ажырата алады, көрсете алады Батыс Еуропада жеке этникалық қауымдастық ретінде таныла бастады. Қазақстанның территориясындағы орта ғасырлық мемлекеттердің тарихындағы ортақ ұқсастықтарды ажырата алады көрсете алады. Түсінеді,айтады,көрсетеді,жазады,салыстырады
талдау талдайды Ішкі-сыртқы саяси қарым қатыныс,заңдар жинағын Ойланады ,салыстырады,ізденеді,
қолдану Хронологиямен жұмыс жасау Географиялық карталармен жұмыс жасай алады,кескін карталармен , салыстыра алады,сәйкесестендіре алады. Терминдік сөздіктерді Теориямен байланыстырдым тәжрибемен,қосымша материалдармен салыстырдым ,интернетпен қосымша жұмыс жасадым
жинақтау Түсінгенін жазу
Видео көрсету Тестік жұмыс,эссе жазу арқылы Таңдау элементінің көмегімен өзін-өзі реттеуді қолдану.
Бағалайды,анықтайды,пострмен түсіндіру
Бағалау Қасым ханның тарихы мен Тәуелсіз Қазақстанға жету жолындағы тәуелсіз жолдарында Дәлелдемелер,талқылау,топтық жұмыстағы әрекеті,ауызша көрсеткіштері, ойлау денгейлері туралы материалды қабылдады. Тапсырманы орындадым, игердім
1.қазақ халқының қалыптасуы туралы мәлімет алдым .
2.Қазақ хандығының құрылуы мен халқының географиялық орнының қалыптасуы туралы мәлімет алдым .
Бағалау критерилерін стандарттан аламыз.
1) Білу :айта біледі,
2) Түсіну: Түсінеді, орындай алады, табады, жазады, анықтайды, ажырата алады, құра алады, айта алады, сұрақ қоя алады,
3) Қолдану : кескін картаға салу,Екі мемлекетті салыстыра алады( заңдар жинағын,халқының санын), сәкестендіре алады.
4) Талдау: күрделі мәселе,
5) Жинақтау : эссе жазу, тарихи хат, шығарма, өлең
6) Бағалау :
Сабақ жоспарын жасаудың үлгісі
Ойлау деңгейі Сабақтың барысы Уақыты Оқып үйренудің мақсаты Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Білу дағдыларын дамыту (Енгізілген модулдерді жазу керек).
СТОҮйрету.
ОЖТ.
Диалог, ОүБжОБ
ОБжК.ТжДО
5 минут
11 м Өткен материалды қалай меңгергендіктерін анықтау.
Жаттығу жасау.
Дыбыссыз қадам, ереже сақтаймыз
Әр түрлі тәсілдермен топқа бөлу. ( суреттер, конфеттер арқылы)
(Мұғалімнің берілетін тапсырмалары жазылады)
Әр топқа тақырыпша тартылады.Оқушылар тақырыппен жұмыс істейді. Жаттығуды іс қимылдар арқылы жасайды.
(Оқушылардың жауаптары жазылады)
Түсіну дағдысын дамыту кезеңі
СТОү.ОЖЕСО
ОүБ Түсінеді, жазады,топтастырады
Орындаған тапсырманы жазып қою керек.
(Оқиды , түсінеді,
Топта бір – бірлеріне айтады).
Қолдану дағдысын дамыту кезеңі
АКТ. ОүБжОБ
Қолдануға арналған тапсырма беріледі.
Флипчартты қолдану арқылы. Интер белсенді тақта.
(Оқушылар тапсырманы орындаған оқушыны бағалайды)
Фармативтік бағалау:түрлі түсті стикерлерді көтеру арқылы (қызыл,көк,сары) Тапсырмаларды орындайды.
Оқушының қалай орындайтыны жазылады
Талдау дағдысын дамыту кезеңі
СТОү. ОүБжОБ.ОЖТ
ОЖЕСО.ТжДО. 4 м
Венн диаграммасы.
(ұқсастықпен айырмашылық
жеке,жұппен, топпен жұмыс істейді. Флипчартқа салады.)
«Бағдаршам әдісі»арқылы түсінгенін,не түсінбегені туралы белгі беріп отырады.смайлинк,(флипчартта орындалған тапсырманы оқушылар стикер екі жұлдыз,бір ұсыныс арқылы бағалайды )
Жинақтау дағдысын дамыту кезеңі
СТОү.ТжДО.
ОүБжОБ. ОЖТ.
9 м Бағалау дағдысын дамыту кезеңі
СТО. ОүБжОБ.
6 м Білімдерін бағалайды.
Түзетулер енгізеді.
Үйге тапсырма береді. Нені түсіндің? Нені түсіне алмай қалдың? Нені білдің?
Бағалаудың әдіс тәсілдері :
Фармативтік бағалау : түсіндім, жартылай түсіндім, мүлде түсінбедім. ( басбармақ арқылы)
Бағдаршам :
Жасыл - түсіндім
Сары – жартылай түсіндім
Қызыл – түсінбедім
Стикер арқылы бағалау .
Ыстық орындық
Оқушыны орындыққа отырғызып , оқушылар сұрақтар қояды ,
Арқамен арқаны жапсырып отырып сұрақтар қою