Технологическая карта урока по английскому языку (6 класс) (по Биболетовой) Тема: Юмор.(на основе юмористических текстов об известных людях)
Технологическая карта урока
Предмет: английский язык
Класс: 6
Тема: Юмор.(на основе юмористических текстов об известных людях).
Тип урока: комбинированный
Цели урока:
1. Повысить качество осознанности ранее приобретённых навыков и умений по теме «Знаменитые люди»;
2. Создать учебную ситуацию для понимания несложных текстов с точным пониманием полученной информации.
Задачи урока:
I. Образовательные
Создать условия для актуализация изученного лексического материала по теме «Знаменитые люди»;
Повысить качество осознанности навыка изучающего чтения;
Создать условия для развития монологической и диалогической речи;
II. Развивающие
Создать условия для развития навыка самопроверки;
Создать учебную ситуацию для развития у обучающихся стабильного интереса и положительной мотивации к изучению английского языка;
III. Воспитательные
1. Способствовать расширению кругозора обучающихся;
2. Воспитывать умение общаться;
3. Воспитывать умение взаимодействовать и сотрудничать;
4. Проявлять внимание, желание больше узнать;
Практические задачи:
Совершенствование фонетических навыков;
Совершенствование лексико - грамматических навыков (Употребление определенного артикля (с географическими реалиями)Совершенствование навыков восприятия английской речи на слух (аудирование);
Формирование навыков чтения текста страноведческого характера с полным пониманием;
Развитие умения говорить в монологической и диалогической формах.
Метод: коммуникативный, личностно-ориентированный.
Формы организации познавательной деятельности:
- фронтальная,
- парная,
- индивидуальная,
-групповая.
Применяются:
Технологии
1. «Развитие критического мышления через чтение и письмо;
2. Развитие оценочных действий;
Оборудование: компьютер, проектор; магнитная доска.
Дидактический материал: карточки с заданиями; плакат для проведения рефлексии; презентация (Microsoft Office PowerPoint); УМК Биболетовой. «Английский с удовольствием». V-VI класс. Учебник для общеобразовательных учреждений. Часть 2 (6 класс).
Структура урока:
Технологические этапы Задачи этапа
Формируемые универсальные действия
I стадия
Вызов (evocation)
10 минут.
- Орг. Момент.
- Мотивация.
- Целеполагание.
- Фонетическая зарядка, речевая зарядка.
- актуализация и обобщение имеющихся знаний по теме;
-пробуждение интереса к изучаемой теме;
-обнаружение и осознание недостаточности наличных знаний;
- постановка учеником собственных целей обучения. Личностные:
- формирование коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками.
Метапредметные:
- умение определять понятия;
- умение работать индивидуально и в группе;
Предметные:
- умение определять смысловое наполнение фразы, её ёмкость, лексическое значение отдельных слов и всей фразы на иностранном языке;
II стадия
Осмысление содержания (realization of meaning)
25 минут.
Развитие умения монологической речи.
Отработка новой лексики в речи.
Развитие умения понимать английскую речь на слух (аудирование,развитие навыков чтения)
Динамическая пауза.
6. Развитие умения диалогической речи.
- активное получение новой информации;
- осмысление новой информации;
- соотнесение новой информации с собственными знаниями;
- отслеживание процесса познания и собственного понимания.
Личностные:
- формирование осознанного, уважительного и доброжелательного отношения к другому человеку, его мнению, мировоззрению, культуре;
- формирование коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками и взрослыми.
Метапредметные:
- смысловое чтение;
- умение организовывать учебное сотрудничество и совместную деятельность с учителем и сверстниками;
- умение устанавливать аналогии, классифицировать, самостоятельно выбирать основания и критерии для классификации, устанавливать причинно-следственные связи, строить логическое рассуждение, умозаключение.
Предметные:
- умение передавать содержание прочитанного в соответствии с целью;
- умение читать аутентичные тексты с полным и точным пониманием;
-способность рассуждать на иностранном языке с высказыванием своего мнения, аргументировать своё мнение и оформлять его словесно, участвовать в обсуждении прочитанного.
III. Рефлексия (reflection) 5 минут.
- Рефлексия
- Оценка
- активное получение новой информации;
- осмысление новой информации;
- соотнесение новой информации с собственными знаниями;
- отслеживание процесса познания и собственного понимания. Личностные:
- стремление к лучшему осознанию культуры своего народа и готовность содействовать ознакомлению с ней представителей других стран.
Метапредметные:
- умение создавать обобщения и делать выводы;
- умение работать индивидуально.
Предметные:
- умение описывать события, давать краткую характеристику, выражать свое мнение в письменном виде на иностранном языке.
I стадия Вызов
НАЧАЛО УРОКА
организационный момент
Good morning, children.
How are you?
I am glad to see you.
Сегодня мы проведём урок английского языка.
Перечислите, пожалуйста, что мы делаем на уроках английского языка.
Давайте соберём в корзинку то, что бы вы хотели делать на этом уроке. Слайд 1
- Совершенствовать произношение.
- Узнавать новую информацию.
- Общаться с одноклассниками.
- Узнавать новые слова.
- Читать.
- Задавать вопросы;
- Отвечать на вопросы.
Мотивация (cлайд2)
T: Look at the screen. What can you see there? What are they doing?
(P: People`s faces. They are smiling.)
T:When people are merry they smile,laugh,surprise. Show me the emotions.
Определение темы урока:
T: -What do you think the lesson is about?
2. Brainstorming
T: I like humour. -Do you like humour?
-Why do people like humour?
T: Let`s make a cluster. Chose more suitable expressions. (на магнитной доске)
-helps people to live;
-helps people to make friends;
-helps to study;
-makes people laugh;
-makes people smile;
-makes people surprise;
-helps people to travel;
-helps people to cope with problems;
(P: Humour helps to…)
T: Let’s compare the cluster with the one on the screen. (слайд3). Are they alike?
3. T: -Have you got a sense of humour?
-Is it important to have a sense of humour? Why? (слайд4)
P: I think it is important to have a sense of humour because…(используют слова и выражения из кластера).
T: -Humourists. Who are they? (слайд5). Look at the screen and choose the right definitions.
P: A humourist is a person who - flies into space;
-makes people laugh;
-makes people smile;
-makes people surprise;
-build houses;
-acts in theatres;
-takes part in shows;
-tells jokes;
-plays jokes;
T: You are right. Do you know any famous humourists? (слайд 6 с портретами)
T: Who is your favourite humourist? Why? (слайд7)
I like\enjoy\love |…|because he\she| -makes people laugh;
-makes people smile;
-makes people surprise;
-acts in theatres;
-takes part in shows;
-tells jokes;
-plays jokes;
-is funny
III. стадия Осмысление
Text activity.
T: There are a lot of people who are famous for their sense of humour or who got into funny situations.You have read 3 texts at home.
Are they humourous?
Why do you think so?
P: The famous people got into funny situations.
P: They made me laughed.
T: -What are the main characters?
-Who was Balzac? Caruso? Aesop?
-Where did they live?
T: I would like you to try to make up stories about them. (слайды8,9,10)
(Ps cоставляют рассказы)
T: Let’s remember the texts.
Task I. Who said so? (слайд11)
“I didn’t know how fast you walk.”
I’ve never dreamed to receive the greatest traveller in the world in my poor house!
“I know that I must go.”
“No man is so well known as he thinks he is”.
“My dear friend! I want to know what you think of this boy’s character”.
“The man is mad.”
“The boy is a bad and lazy fellow.”
“You will get to town in two hours.”
“Don’t be afraid to tell me the truth, he is not my son.”
Task II. True, false or don’t know. Listen to the sentences and say if it is true, false or you don’t know.(слайд12 True, false or don’t know)Balzac was from Germany.
Caruso was from Italy.
Aesop was from Olympia.
Balzac was clever.
Caruso likes to tell a person’s character.
Aesop’s car broke down near the farm.
The farmer helped Caruso to fix his car.
Caruso liked to boast.
Robinson Crusoe was Caruso’s friend.
It was Balzac’s exercise-book which he used when he was a boy.
Aesop was walking along the river.
Balzac’s friend wanted to play a joke.
LEXICAL ACTIVITIES
T: Let’s work in groups. Choose a text you will work at. (предложить выбрать текст)
Task III. Match the words with their definitions. (раздать синие карточки. 1 минута. (Для группы Бальзака)
1.French a.ленивый парень
2.strange habit b.правда
3.a person’s character c.способность
4.handwriting d.характер человека
5.ability e.французский
6.be proud of f.почерк
7.truth g.гордиться
8. lazy fellow h.странная привычка
(Для группы Эзопа)
1.hundred years ago a.по всему миру
2.all over the world b.сердито
3.tell jokes c.через два часа
4.walk along the road d.как скоро
5.how soon e.сто лет тому назад
6.angrily f.рассказывать шутки
7.in 2 hours g.бродить вдоль дороги
(Для группы Карузо)
1.Germany, France and the USA a.получить
2.give some concerts b.О, какая удача
3.break down c.согласиться
4.repair the car d.давать концерт
5.agree e.Германия, Франция, США
6.oh, what a luck! f.чинить машину
7.receive g. поломаться
Task IV. Revise the words. Ask questions to each other, a group by group. (зеленые карточки.) (слайд13 What is the English for…)
(Для группы Карузо)
What is the English for:
Сто лет тому назад
Французский
Странная привычка
Рассказывать шутки
Характер человека
Через два часа
Ленивый парень
(Для группы Эзопа)
What is the English for:
Правда
Почерк
Германия, Франция, США
Способность
Давать концерт
Гордиться
О, какая удача
Демонстрировать
(Для группы Бальзака)
What is the English for:
бродить вдоль дороги
поломаться
как скоро
Чинить машину
Сердито
согласиться
По всему миру
Физминутка (слайд15)
Task V. Match the parts to have sentences. (желтые карточки. Проверка.) (Для группы Карузо)
1.Enrico Caruso was a)was so well to know as he thought he was.
2.He said that no man b)to give some concerts.
3.He came to the USA c)near the farm.
4.His car broke down d)fixed the car.
5.The farmer e) a famous Italian singer.
6.Caruso presented the farmer f)he had never seen the greatest traveller Robinson Crusoe in his poor house.
7.The farmer said g)his photo with his name on it.
(Для группы Эзопа)
1.Aesop lived a)”Walk”.
2.He was a clever man b)how fast the traveller walked.
3.One day he met c) and wrote stories and fables.
4.The traveler asked him d)Aesop said that he would get two hours to get to town.
5.Aesop said one word e)hundred years ago in Greece.
6.When the traveler went on f)how soon he would get to town.
7.Aesop didn’t know g)a traveller.
(Для группы Бальзака)
1.Balzac was a)to tell a person’s character by his or her handwriting.
2.He liked b)to him and asked to tell the truth about the boy’s character.
3.He was proud of c)was bad and lazy fellow.
4.His friend came d)which he used when he was a boy.
5.He said that the boy e)a famous French writer.
6.It was Balzac’s exercise-book f) of his ability.
Task VI. Choose the right items. (слайд14)
1.The texts are
a)sad b)humorous c)boring
2.Balzac was a
a) French writer b) Russian writer c) Italian writer
3.Balzac wrote
a)stories b)fairy-tales c)novels
4. Balzac liked
a)to tell a person’s character b)to tell a lie c)to tell the fortune
5.Balzac’s friend came to him with
a) a boy b)an exercise c) greeting
6. Enrico Caruso was a famous … singer.
a)Italian b)Greek c)Germany
7.One day he travelled by
a) train b)bus c)car
8. He met a
a)writer b)farmer c)traveller
9. The farmer thought that Caruso was
a)a famous traveller Robinson Crusoe b)a famous poet Aesop c)a famous writer Balzac
10.Aesop was from
a) Greece b)Germany c)France
11.One day he was … along the road.
a)sleeping b)running c)walking
12.The traveller asked him how soon he would get to
a) the sea b)to town c)to the house
Task VII. Make up a story. There are some sentences on the table in front of you. Come to the table all together and find some sentences from your text. Then put them in the logical order and read the text.(оцените друг друга)
Balzac was a famous French writer.
He liked to tell a person’s character by his or her handwriting.
He was proud of of his abilityand liked to boast it.
One day his friend came to him, brought an exercise-book with him and asked to tell the truth about the boy’s character .
Balzac looked at the handwriting and said that the boy was bad and lazy fellow.
It was Balzac’s exercise-book which he used when he was a boy.
Aesop lived hundred years ago in Greece.
He was a clever man and wrote stories and fables.
One day he met a traveller.
The traveler asked him how soon he would get to town.
Aesop said that he would get two hours to get to town.
When the traveler went on Aesop said one word ”Walk”.
Aesop didn’t know how fast the traveller walked.
Enrico Caruso was a famous Italian singer.
He came to the USA to give some concerts.
His car broke down near the farm.
The farmer fixed the car.
Caruso presented the farmer his photo with his name on it.
The farmer said he had never seen the greatest traveller Robinson Crusoe in his poor house.
T: Let’s check up how you did it. (слайд16)
Task VIII. “Thin” and “thick” questions. Ask the questions and let the other group to answer them. (красные карточки) (слайд17)
“Thin” questions “thick” questions
Who Why
Whom How
Where What -lived in Greece? -didn’t Aesop answer the traveller’s question?
- did Aesop meet on the road? -did Aesop know that the traveller would get to town in 2 hours?
-did the traveller go? -did the traveller ask Aesop about? “Thin” questions “thick” questions
Who Why
What How
Where Who -lived in Italy? -was the farmer surprised a lot?
-happened to Caruso’s car? -did the farmer call Caruso?
-did the car break down? -helped Caruso to fix the car? “Thin” questions “thick” questions
Where Why
What How
Who Whose -did Balzac live? -did Balzac’s friend come to him one day?
-was Balzac proud of? -did Balzac characterize the boy?
-came to Balzac one day? -exercise-book was it? Task IX. Dialogues. I asked you to prepare dialogues from the texts. Are you ready?
III стадия Рефлексия
Синквейн. Слайд18) T: Let’s try to write special poems. Синквейн (synquane)- особый вид стихотворения, который не имеет рифмы и состоит из 5 строчек. (слайд со схемой и примером).
Название (обычно существительное) ———————
Описание (обычно прилагательное) ————————
Действия ————————————————————
Чувство (фраза) ————————————————
Повторение сути ———————————————
T: Now you will see three synquanes. Try and guess who they are about.
A tenor
Famous, talented
Give concerts, travel,sing
He was well-known all over the world
A singer
An author
French, well-known
Write novels,tell a person character,boast
He liked to demonstrate his ability
A writer
Let’s try to write a poem about our lesson. (в группах, а потом на доске)
lesson
interesting, funny
Read, speak, act
We worked hard
humour
Evaluation
T: What new things did you know at the lesson? ( new words, about some famous people)
Достигли ли мы той цели, которую ставили перед собой?
T: How can you evaluate the lesson, your work, your classmates. (расставить магнитики в кружках на магнитной доске)
The lesson is over.
Дополнительные задания.
Geographical names with and without the
1.Read these sentences carefully. Some are correct, but some need the. Correct the sentences where necessary.Examples: Everest was first climbed in 1953. RIGHT. Milan is in north of Italy. WRONG . the north of Italy
Last year we visited Canada and United States. Wrong-the United
Africa is much larger than Europe. RIGHT
South of England is warmer than north. Wrong-the south
We went to Spain for our holidays and swam in Mediterranean.Wrong-the Mediterranean
Tom has visited most countries in western Europe. RIGHT
A friend of mine used to work as a reporter in Middle East. Wrong-the Middle
Next Year we are going skiing in Swiss Alps. Wrong-the Swiss Alps
Malta has been a republic since 1974. RIGHT
Nile is longest river in Africa. Wrong-the Nile
10.United Kingdom consists of Great Britain and Northern Ireland. Wrong-the United
2. Here are some geography questions. You have to choose the right answer. Sometimes you need the, sometimes not. Example: What is the longest river in the world? (Amazon/Rhine/Nile) –the Nile
. Which is the smallest country in the world? (Vatican\England\Scotland) --- Vatican
2. Where is Ethiopia? (Asia/South America/Africa) ---------- Africa
3. What is the name of the sea between Africa and Europe?
(Black Sea/Red Sea/Mediterranean Sea) --the Mediterranean Sea
4. Of which country is Stockholm the capital? (Norway/Denmark/Sweden) -----Sweden
5.Which country lies between Mexico and Canada?
(Venezuela/El Salvador/United States) ------the United States
6.Which is the largest country in the world? (United States/China/Russia) -----Russia
7.Which is the largest continent? (Africa/South America/Asia) -----Asia
8.What is the name of the mountain range in the west of North America?
(Rocky Mountains/Andes/Alps) -------- the Rocky Mountains
9.What is the name of the ocean between America and Asia?
(Atlantic/Pacific/Indian Ocean) -----------the Pacific
10.What is the name of the ocean between Africa and Australia?
(Atlantic/Pacific/Indian Ocean) ---------the Indian Ocean
11.What is the name of the sea between England and France?
(Mediterranean Sea/English Channel/French Sea) ----the English Channel