Урок по математику на темуНатурал санны? б?лгіштері.Натурал санны? еселігі
Тақырыбы: Натурал санның бөлгіші. Натурал санның еселігі
Сабақтың мақсаты:Білімділік: Берілген натурал санның бөлгіші мен еселігі тақырыбын оқушыларға тереңірек меңгерту үшін есептер шығарып үйрету.Дамытушылық: оқушылардың зейінін кеңейту, есепті шапшаң, әрі дұрыс шығару қабілеттерін дамыту.Тәрбиелік: оқушыларды ұйымшылдыққа, өз ойын еркін дәлелдеп жеткізе білуге тәрбиелеу.Сабақтың типі: бекіту сабағыСабақтың көрнекілігі: тақта, бор, кітап, білімін бағалау парағы.Сабақтың түрі: араласСабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі: Сыныптағы оқушылардың сабаққа даярлықтарын анықтау.2.Үй тапсырмасын тексеру:
Үй тапсырмасын тексеру:
564. 3,7,10,15,18,30 және 84 сандарынан теріп жазыңдар:
1. 21-дің бөлгіштерін 3.7. 3. 2-нің еселіктері: 10.18.30.84
2.90-дің бөлгіштерін 3.10.15.18.30. 4) 5-тің еселіктері:10.15.30.
565. 2 және 3 сандарына: 6 9 және 12 сандарына: 36
6 және 8 сандарына: 24 15 және 21 сандарына: 105
Еселік болатын ең кіші натурал санды жазындар:
Ауызша жұмыс. Миға шабулы.
(Оқушы өз жауабын ережені келтіре отырып түсіндіруі керек)
1. 36 санының бөлгіштерін ата
Ереже. Натурал а санының бөлгіші деп а саны қалдықсыз бөлінетін натурал санды атайды.
Жауабы : 1,2,3,4,6,9,12,18,36.
2. 36 санының бірнеше еселігін ата.
Ереже. Натурал а санының еселігі деп а санына қалдықсыз бөлінетін натурал санды атайды.
Жауабы: 36,72.
III. Сандармен амалдар орындау
572. 1. 45-ке бөлінгіш және 5- ке еселік 45
2. 92-ге бөлінгіш және 23- ке еселік 92
573.1.1183/ 7=169 2.1183/13=91 3. 1183/91=13 4. 1183/169=7
574. Натурал санның бөлгіштер жұбын қасиетін пайдаланып,
1, *, 3,4,6, *,12,*,24, сандар қандай санның бөлгіштері екенін табыңдар: 48 саны
тендеу шешу 1) х + 85 = 1440 : 15 2) 64 + у = 12 * 8 х + 85 = 96 64 + у = 96 х = 96 – 85 у = 96 – 64 х = 11 у = 32 11 + 85 = 1440 : 15 64 + 32 = 12 * 8 96 = 96 96 = 96 3) 72 – х = 663 : 17 72 – х = 39 х = 72 – 39 х = 33 72 – 33 = 663 : 17
IV. Сергіту сәті.
1) -Мен тақ сандарды атағанда – сендер тұрасыңдар, ал жұп санды атағанда отырасыңдар.
2) 30-ға дейін санаймыз: 3-ке еселі санның орнына қолымызды шапалақтаймыз.
V. «Кім жүйрік» . Ауызша жұмыс
1. 5, 7, 14, 23, 15, 33 сандарының ішінен :
60 санының бөлгіштерін атаңдар.
Жауабы : 5, 15.
2) 7-ге еселік сандарды атаңдар.
Жауабы: 7, 14.
3) 20-ның бөлгіші мен 5-тің еселігін атаңдар.
Жауабы: 5.
4. Жарас 25 қарындаш ты 2 қорапқа бөліп салды. әр қорапта қарындаштар саны бірдей бола ма?
Жауабы: жоқ.
5.Жаңа жылдық шыршада балалар бірдей сыйлықтар алды. Сыйлықтарда барлығы 27 апельсин мен 45 алма болды. Мерекеде неше бала болды?
Жауабы: 9 бала.
6. 73 санының неше бөлгіші бар
Жауабы: Екі бөлгіші бар: 1 және 73;
Жауабы: 5
VІ. «Ойлан, тап»
Тест жұмысы
VІІ. Оқушыларды бағалау.
VIІІ. Үйгеапсырма беру
_
Тест тапсырмасы
1 - нұсқа1. 15*14*3 көбейтіндісі 5 - ке бөлінгіштігін анықта:А. 5(3*14*3);В. 15(3*14);С. 14(3*4);Д.(7*2*5) 3;2. 12 санының еселіктерін тап.А. 24, 36, 48;Б. 2, 3, 4;С. 12, 16, 18;Д. 24, 48, 100;3. (96 - 72): 8;А. 12*8 - 12*8=8*12;В. 12*8 - 9*8=8*5;С. 12*8 - 9*7=8*3;Д. 12*8 - 9*7=8*5;4. теңдеуді шеш: 87:(4х+5)=3;А. 5В. 3С. 7Д. 65. 39х+18х - 27х+56 өрнегін ықшамдап, х 12 болғандағы мәнін тап.А. 30х+56В. 416С. 1032 Д. 98
2 - нұсқа1. 117 - 65 айырмасының 13 - ке бөлінгіштігіА. 13*9 - 13*5=13*4В. 13*9+13*5=13*4С. 13*9 - 13*5=13*4Д. 13*8 - 13*5=13*32. 13 санының еселіктеріА. 39, 52, 26В. 39, 76, 112С. 1, 13Д. 13, 33, 523. 2х+87=93 теңдеуін шеш.А. 3В. 6С. 5Д. 24. 15*77*2 көбейтіндісі 11 - ке бөлінгіштігін анықта.А. 5(3*44*3)В. 11(15*7*2)С. 11(3*14*3)Д. 5(3*2*3)5. Өрнектің мәнін тап. 12а - 3а+586 мұндағы а=7А. 647 В. 649С. 469Д. 646
3 - нұсқа15*14*3 көбейтінді 7 - ке бөлінгіштігін анықта:А. 5(3*14*3)В. 7(2*15*3)С. 14(3*4)Д. (7*2*5)*32. 13 санының еселіктері болып табылады.А. 26, 39В. 2, 3, 4С. 12, 16, 18Д. 24, 48, 1003. Теңдеуд шеш 3(35 - х)=63;А. 21 В. 14 С. 3 Д. 124.(95 - 70): 5;А. 19*5 - 14*5=5*5В. 12*5 - 9*5=8*5С. 12*8 - 9*7=5*3Д. 12*8 - 9*7=8*55. 18х+11х - 27х+32 өрнегін ықшамдап, х=12 болғандағы мәнін тап.А. 56;В. 27;С. 12;Д. 66;
Тест жауаптары:Нұсқа Тапсырма---1 2 31. А А В2. А А А3.С А В4. Д В А5. В В А
(әзіл есеп) “ Түлкі мен қасқыр”. Екеуі тегін балыққа тап болады. Қасқыр айтады “Мен математикаға нашармын, балықты сен бөл” дейді түлкіге. Сонда түлкі саған біреу, маған екеу, саған үшеу, маған төртеу т.с.с. Ең соңында жиырма балықты өзіне салады. Кім көп алды және қаншаға артық алды? Қасқыр-100 Ж: Ең көп балықты түлкі алды -110, 10 балыққа артық. 5. Нұркен әкесімен тирге барды. Алдын ала былай келісіп алды: Нұркен бес рет атады және нысанаға тигізген сайын тағы да екі рет атады. Ол барлығы 17 рет атты. Нұркен қанша рет нысанаға дәл тигізді? жауабы 4 рет