Урок математики на тему: Квадрат т?бірі бар ?рнектерді т?рлендіру (8 сынып)


8сынып, алгебра
Күні:___________
Сабақтың тақырыбы: Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру.Есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіруді қолданып, есептер шығаруды білу
Дамытушық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамыту
Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету
Сабақтың түрі: Практикалық сабақ
Сабақтың барысы:
І Мотивациялық кезең
«Мозайка» әдісі бойынша, сурет арқылы сыныпты топқа бөлу.
Оқушылардың мұндағы мақсаты суреттер арқылы өз жұптарын тауып, бір топ болып құралу
Өткенді қайталау:
Көбейткішті түбір белгісінің алдына шығару:
Мысал: 108а=36∙3а = 6∙3aКөбейткішті түбір белгісінің ішіне енгізу:
Мысал: 72= 49*2= 98Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату:
а) 13= 1*33*3= 33
ә) 24+5=2*(4-5)4+5 *(4-5) =2*(4-5)4-5 =-2*(4-5)б) 23-2= 2*(3+2)3-2*(3+2) = 32+29-2 = 3*1.414+27 = 6.2427≈0.892ІІ Өткенді қайталауға арналған зымыран сүрақтар:
а) - 121 б) 3649 в)21425 г) 7,20,2 д) -0,09 нешеге тең;
Өрнектің мәнін тап :
а)25*36 ; б) 8*50 ; в)61-60Теңдеуді шеш :
Х2 =16 ; Х2 =0,64 ; Х2 = - 100; х = 3; х = - 7; х = 15.
ІІІ.Әр бір топқа тапсырма жеке жеке :
1топ 2топ 3топ 4 топ 5 топ
Көбейткішті түбір алдына шығар:
72 108242 45Көбейткішті түбір астына еңгіз:
26 - 10 5 1550 72 Өрнекті ықшамдаңар:
32 ( 2- 5 32)-218 Өрнекті ықшамдаңар:
12-5 (15 -35) Өрнекті ықшамдаңар:
(1+32)(32-1)(53-11)(11+
53)
Көбейткіштерге жіктеңдер:
a-9; а≥0 16- b;b≥0 13+313 7- 27 d-25
Бөлшекті қасқартыңдар:
а2-3а+3(7-у )/(7-у2)
(5- 5)/(15- 3) (3+3)/(6+2) (b2 – 5)/(b+5)
Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату :
6/537/273/(11- 2) 10/ (6+1) 14/(15+1)
Салыстырыңдар:
20 және2337 және7343және35211және112142және214IV Сәйкестіру тесті:
1)(27)2 / 14 a)5/10
2)20 + 45 - 80 b)53) (8m )3 c)1
4)(m/6)* 12m d)8m8m5)1/25 e)m/3V Рефлексия
Өзің үшін қандай жаңа білім алдың?
Нені білдің?
Нені білгің келеді?
Үйге тапсырма беру: №№84/2/, 85/2/,86/2/,87/2
VI Бағалау: Оқушылар бір бірін топ арасында бағалайды,мұғалім қортынды баға қояды.