Разработка по Казахскому языку Мені? с?йікті та?амым — борщ
Күні: 12 қазан
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 4 «А, Б»
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Сүйікті тағамым- борщ.
Сабақтың Мақсаты: тақырып бойынша оқушылардың білімдерін толықтыру, сөйлеу қабілеттерін арттыру, сөздік қорларын молайту, жеке, жұппен, топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру .
«Сабақтың міндеттері:
- сөздік қорын молайтады, тілін дамытады
- баяндау арқылы өз ойын жеткізе білуге үйренеді
-жеке, жұппен, топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырады
-грамматикалық тақырыпты меңгереді
Күтілетін нәтиже:
А- оқушы диалог құрастыра алады;
В- сұрақ құрастыра алады.
С- сұрақтарға жауап бере алады.
Ресурстар: Сөздіктер, ақ қағаз, компьютер, интербелсенді тақта, кеңсе заттары
Ойлау деңгейі (Блум таксономиясы) Сабақтың барысы Уақыт Оқып-үйренудің мақсаты Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Ресурстар Бағалау
1.Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй тапсырмасын тексеру 2мин Үй тапсырмасын тексеру мақсатымен «Автобустық аялдама» ойының өткізу
Психологиялық тренинг:
Шаттық шеңбер құру.
Әр аялдамада сұрақтар жазылып жатқан парақтар жатады.
Оқушылар шеңбер құрып,
бір-біріне ізгі ниет
білдіріп, жақсы тілектер
айтады.
Әр топ оқушылары
сол аялдамаларға
барып, сұрақтарға
жауап береді. Шаттық шеңбер
Бағдаршам арқылы бағалау
3 ұпай
Сұрақтарға толық жауап берді
2 ұпай –жауабы толық емес
1 ұпай-1 сұраққа жауап берді
Білу
Түсіну 2. Жаңа тақырыпқа шығу 2 мин Сабақ тақырыбын білдіретін мәселелерді анықтау, оқушылардың бастапқы білім деңгейін анықтау Ой қозғау: төменгі деңгейлі сұрақтар қою арқылы тақырыпқа шығамын.
-Балалар, сендер бүгін таңғы, түскі астарынды іштіңдер ме?
-Тамақты не үшін ішу керекпіз?
Интербелсенді тақтада сурет көрсету.
Бүгін сабақта не туралы сөйлесеміз деп ойлайсыңдар? Сабағымыздық тақырыбы қандай? Мақсаты қандай? Оқушылар сұрақтарға
жауап береді
Оқушылар сабақтың
тақырыбын, мақсатын
анықтайды.
Сабақтың тақырыбын жазу:
«Сүйікті тағамым борщ». Қолпаштау
Қолдану 1.Жаңа материалдарды түсіндіру 10 мин Оқушылардың сөздік қорларын молайту.
Мәтінді тыңдау Жаңа сөздермен таныстырамын
Сөздік:
Орамжапырақ-капуста
Қызылша-свекла
Мәтінді тыңдау
ЖИГСО әдісі арқылы мәтінмен жұмыс.
Оқушылар «Пирамида»
әдісі
бойынша сөздермен
жұмыс жасайды
. Сөз тіркесін, сөйлем
құрастырады,
жаңа сөздерді сөздік
дәптерлеріне жазады.
Оқушылар мәтінді
тыңдайды,
Мәтінмен жұмыс жасайды.
ЖИГСО әдісімен
бөлініп,
мәтінді талқылайды.
1 мәтін 49 бет
2 мәтін
Дұрыс тамақтану – адам
денсаулығының басты
кепілі.
Күнделікті тағам
құрамында
дәрумендер көп болу керек.
Тамақты төрт мезгіл
және күн сайын белгілі бір мезгілде қабылдау керек.
3 мәтін
Ақырғы тамақты ұйқыға
дейін
екі сағат бұрын ішкен жөн.
Тамақтана отырып,ас
ішу мәдениетін
сақтау керек. Тамақтанудың
алдында қолыңды
сабынмен жууды ұмытпа.
компьютер
Компьютер «Бағдаршам»
Жасыл-3ұпай
Тапсырма толық орындалды
Қызыл-2 ұпай
Тапсырма толық орындалған жоқ. Сөз тіркестерін құрастырды, сөйлем толық құрастырылған жоқ.
Талдау
Постерлерді қорғау
Грамматикалық тақырып. Негізгі, туынды сын есім.
Семантикалық кесте 6 мин Қиындықты түсінбеушілікті анықтап, көмек көрсету, балаларды бақылауды жүргізу және қорытынды шығаруға жетелеу
Жіктік жалғау/ көсемше жұрнақтарын меңгерту Постер жасап, қорғау тапсырмасын беремін.
Жіктік жалғау/ көсемше жұрнақтарын түсіндіремін.
Тапсырма: Семантикалық кестені толтыру Әр топтан оқушы
шығып, өз жұмыстарын
қорғайды
Оқушылар ережені
дәптерлеріне
жазып алады. Постерлер,сөздіктер, кеңсе заттары Формативті бағалау
Стикер арқылы
Бағдаршам
Жасыл-3 ұпай
Қызыл-2 ұпай
3 ұпай – бір қатесіз
2 ұпай-1 қате жіберді
1 ұпай-2 қате жіберді
Сергіту сәті 2мин Дене қимылын көрсету. Дене қимылын жасайды Интербелсенді тақта
Жинақтау Диалог
7 мин Тақырыпты қорытындылап, өз пікірін дәлелдеу. 1 Диалог арқылы сөйлету:
Әр топ сабақтың тақырыбы бойынша бір-бірлеріне 2 сұрақтан қояды. Оқушылар топтарымен
ақылдасып, жауап береді.
Бағалау парағын
толтырып отыру диалог Бағдаршам
3 ұпай-сұрақтарға дұрыс жауап берді
2 ұпай
Жауаптары толық емес
1 ұпай-бір сұраққа жауап берді
Бағалау Білік-дағдыны тексеру
Рефлексия 6 мин Сабақ қорытындысымен түсіну дәрежесін меңгеруін бағалау «Сүйікті тағам» дегенді қалай түсінесің тақырыбына еркін хат жазу тапсырмасы беріледі. Оқушылар
«Ас-адамның арқауы»
тақырыбына еркін хат
жазып,әр топтан бір оқушы
оқиды. Оқулық, , бағалау критерийлері,бағалау парағы, Критерий арқылы бағалау
3 ұпай- тақырып ашылды
2 ұпай-тақырып толық ашылған жоқ
1 ұпай- тақырып мүлдеи ашылған жоқ
Бағалау Стикер толтыру 2 мин Мен нені білемін?
Не үйренгім келеді?
Не ұнады?
Не үйрендім?
Нені істей алмадым?
Нені істеуім керек? Стикер тарату
Үйге тапсырма беру. Стикерлерді толтыру,
сабаққа бағалау
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»
Оқушылар
күнделіктеріне үй
тапсырмасын жазады:
Мәтіннің мазмұнын
әңгімелеу.
«Ас» тақырыбына
3 мақал-мәтел
жаттау.
Стикер, смайликтер формативті бағалау
Оқушының аты жөні Жаңа сөздермен жұмыс
3,2,1 Постер жасап, қорғау
3,2,1 Семантикалық кесте
3,2,1 Диалог құрастырды
3,2,1 Еркін хат
3,2,1 жалпы
Жоғары ұпай 3 ұпай 3 ұпай З ұпай 3 ұпай 3 ұпай 15 ұпай
1 2 3 4 5 Бағалау критерийлері:
«5» - 14-15 ұпай
«4» - 12-13 ұпай
«3» - 10-11 ұпай
«2» - 9ұпай