Авторская разработка урока На пути к добру и свету
Мета: ознайомити учнів з поняттям добра; пояснити, що значить бути добрим, яким повинен бути добрий вчинок; розвивати в дітей бажання жити у світі добра , робити безкорисливі вчинки; виховувати у дітей моральність, доброзичливість, дбайливе ставлення до інших.
Дійові особи: учитель,вихованці,ведмедик Добряк, дівчинка Любов, дідусь -чарівник, читець 1, читець 2.
Обладнання: комп’ютер, запис мультфільму «Дбайливі ведмедики. Країна доброти, малюнок сонечка, промінчики сонця,картки зі словами для гри «Добрий світ», плакати на тему «Добро», запис пісні «Дорогою добра».
Учень: Чи правильно говорять,
що за зло треба платити добром?
Учитель : А чому ж тоді платити за добро?
За зло треба платити по справедливості,
а за добро – добром.
Хід заняття
1. Організаційний момент
Привітання.
2. Повідомлення теми та мети виховного заходу
Слово вчителя:
Любі діти! Сьогодні ми помандруємо до чарівного світу добра. На цьому занятті ви згадаєте, що ж головне в цьому слові, як ми повинні жити для того, щоб творити добро й ніколи не чекати винагороди за це. Якщо кожен з присутніх – доброзичлива людини,то добро повернеться до вас сторицею.
А зараз зануримось у мальтиплекаційний світ, де живуть чемні й виховані тваринки, переглянувши мультфільм « Дбайливі ведмедики. Країна добра.»
Перегляд фрагменту з мультфільму
3. Мотивація виховної діяльності вихованців.
У класній кімнаті з’являється ведмедик Добряк
Ведмедик:
Добридень, дітвора. Я – ведмедик Добряк з країни добра. Це країна, у якій ми живемо з моїми друзями. Кожен житель цього прекрасного місця випромінює тільки добро й красу. Тут панує добро й зовсім немає зла, але навіть у нашому світі ведмедики стикаються з різними складними ситуаціями: то хтось загубився, то виліз на дерево і не може злізти , або ж втратив свій будинок,чи взагалі захворів. Дбайливі ведмедики відразу дізнаються, якщо в країні щось відбувається не так і поспішають на допомогу.
Я дізнався, що сьогодні у вашій школі проходитиме свято доброти, і мені закортіло з вами поспілкуватись.
Учень:
Скажи, ведмедику, чи правда, що добро - це безкоштовна річ? І чи тільки воно для друзів?
Ведмедик:
З чого ти, мій юний друже, це взяв? Адже добро від щирого серця я роблю не тільки собі, але й рідним людям. Тому що їх люблю і не хочу, щоб вони віддячували мені за нього, бо це – неправильно . Добро ніколи не матиме ціни , тому що це не цукерка і не іграшка, щоб за нього сплачувати.
Скажіть, школярики, а які ж прояви людської сердечності знаєте ви ?Діти( виносять заготовлені хмарки, розвішують на дошці)
Добро
ВдячністьЩедрістьЧесністьТолерантність
ТерпимістьМилосердяЛюбовВедмедик:
Тепер я бачу, що ви гарні дітки і будете творити добро на цій землі. А мені вже час додому. На мене чекають нові добрі вчинки. Бувайте! Я сподіваюсь, що ми ще зустрінемось.
4. Актуалізація опорних знань учнів.
Учитель:
Діти, вам сподобався ведмедик Добряк?
Що нового ви дізналися від нашого гостя?
Давайте на основі отриманих знань створимо сонечко добра.
(На дошці розташоване сонечко, яке не має промінчиків. Діти повинні вдихнути життя в сонечко.)
Учитель:
Діти, поміркуйте про все те добро, що ви можете зробити для того, щоб жити в мирі й злагоді . Кожен добрий вчинок, про який ви напишете, подарує сонечку новий життєвонеобхідний промінчик.
(Створення сонечка добра: діти пишуть на аркушах добрі вчинки и розташовують їх на дошці.)
Учитель:
А для того, щоб наше сонечко ожило , треба протягом тривалого часу втілювати написане в життя.
( Звучить мелодія із мультфільму « Анастасія» )
Інсценівка казки « Доленосний вибір або справжня подруга»
Жила – була на Землі гарненька дівчинка на ім’я Любов. Не весело їй було жити на світі без подружки. Ось і звернулась вона до наймудрішого дідуся-чарівника, який прожив уже більше ста років:
- Допоможіть мені, дідусю, вибрати подружку, щоб я могла дружити з нею все життя.
Подумав чарівник і сказав:
- Приходь до мене завтра вранці, коли заспівають перші пташки і роса ще не зійде.
Уранці, коли яскраве сонечко освітило землю, прийшла Любов на призначене місце і побачила: стоять на лісовій галявині п’ять вродливих дівчат.
- Ось, вибирай! - сказав чарівник. - Одну звати Радість, іншу – Вдача, третю – Краса, четверту – Чесність, а п’яту, найскромнішу, – Доброта
- Усі вони по-своєму такі прекрасні, - розгублено обізвалася Любов, - не знаю, кого й вибрати.
- Твоя правда, - погодився чарівник, - вони всі хороші! І ти ще не раз зустрінешся з ними протягом життя, а, можливо,- дружитимеш. Але доленосний вибір зробити треба, бо саме вибрана чеснота і стане твоєю подругою на все життя.
Підійшла Любов до дівчат ближче і заглянула кожній у самісінькі очі. На мить замислилась, а потім, не вагаючись, простягла дівчині на ім’я Доброта свою руку.
( Звучить мелодія чарівної ліри )
Обговорення казки
Учитель:
- А кого вибрали б ви?
- Чому, на вашу думку, Любов зупинила свій вибір саме на Доброті? (Бо добро й милосердя - це чесноти, які доповнюють одна одну)
5. Закріплення умінь та навичок
Учитель:
Любі друзі! А ви коли-небудь створювали казки? Якщо ні, то зараз ми з вами навчимося цьому чарівному дійству.
Гра «Добрий світ»
( 1 )Учитель об ‘єднує учнів у групи і роздає їм картки з різними словами, наприклад: літак, потяг, будинок, ліс, річка і т. д.; 2) учні мають вигадати і намалювати казку про добрий літак; 3 ) за малюнками представники різних груп розповідають свої казки )
Творче завдання «Добре серце»
На дошці заздалегідь написані приказки:
«Світ не без добрих людей».
«Добрим серцем світ тримається».
( Учитель об’ єднує дітей в пари. Діти мають скласти невеличкі інсценівки-діалоги про те, як друзі Мурашка й Соловейко допомагають лісовим мешканцям у скрутну хвилину.)6. Заключна частина заняття
Читець 1:
Ти усміхнися небу,
усім, хто біля тебе:
і братику й сестричці,
і сонечку й травичці.
Люби усіх довкола,
удома та у школі,
і ця любов із Неба
повернеться до тебе.
Читець 2:
Прощай дрібні образи
і помирись одразу.
Хто вміє всім прощати,
сильнішим здатен стати.
Твори добро, дитино,
і у твоїй родині
воно знайде домівку
віднині і довіку.
Звучить мелодія чарівної ліри - з ‘являються 4 чесноти з казки про дівчинку Любов, виводячи 5 – Доброту. Кожна тримає стрічку з віночка Доброти.
Діти разом з казковими героїнями виконують заключну пісню «Дорогою добра»
Краса
Запитай у життя суворого,
Якою йти дорогою,
Куди по світу білому
Відправитися зранку?
Іди слідом за сонцем,
Хоч цей шлях незнаний,
Разом:Іди, мій друже, завжди йди
Дорогою добра.
Вдача
Забудь свої турботи,
Падіння і злети,
Не хникай, коли доля себе
Веде не як сестра.
Але якщо з одним так,
Не надійся на диво,
Разом: Поспішай до нього, завжди веди
Дорогою добра.
Чесність
Ах, скільки різних
Сумнівів і спокус,
Не забувай, що це життя,
Не дитяча гра.
Ти геть жени спокуси,
Засвой закон негласний.
Разом:Іди, мій друже, завжди йди
Дорогою добра.
Радість
Запитай у житті суворої,
Якою йти дорогою,
Куди по світу білому
Відправитися з ранку?
Ти геть жени спокуси,
Засвой закон негласний,
Разом: Іди, мій друже, завжди йди
Дорогою добра.
Слово вчителя
Добро – світле і приємне почуття, яке дарує посмішку, приносить радість і злагоду в наші домівки. Іноді воно викликає завмирання серця. Його можна порівняти зі шматочком щастя.
У всіх своє визначення добра. Його творити зовсім не просто, адже в сучасному матеріальному світі майже всі думають виключно про себе та свої інтереси. Чимало люду не хоче помічати потреб інших, нуждених. А, насправді, багатьом з них досить теплого слова та простої щирої посмішки, бо саме добро проявлене від чистого серця, повернеться до кожного з нас сторицею. Творити добро, бути доброзичливим – це важка, але гідна справа. І я впевнена, що ви, діти, сумлінно виконаєте її на «12» !
Успіхів вам, мої дорогі!
Із малюнків учнів учитель організовує виставку «Добрий світ навкруги нас».