Адаптація пятикласників до умов навчання у середній школі тренінгове заняття
Адаптація п’ятикласників до умов навчання у середній школі тренінгове заняття .
Мета заняття: згуртування учнівського колективу, розвиток позитивних здібностей, формування в учнів навичок толерантного спілкування з ровесниками.
Завдання :
- створювати оптимальний соціально- психологічний мікроклімат у колективі з метою сприяння духовному і творчому саморозкриттю учасників; - допомагати дітям усвідомлювати і розуміти свої позитивні та негативні риси; - сприяти розвитку навичок самоаналізу;
- розвивати уміння працювати в команді;
- сприяти розвитку комунікативної компетенції.
Категорія учасників: учні 5-х класів.
Час проведення: 45 хвилин.
Актуальність: В згуртованому колективі взаємодопомога – це запорука успіху, без підтримки буде досягнута тільки маленька мета, яку поставив кожен, але мета колективу залишиться на нульовому рівні.
Обладнання: бейджики, , кольорові олівці, фломастери, ватман, скотч, комп'ютер, аркуші паперу А4, відріз тканини.
Примітка: заняття рекомендується використовувати на початку навчального року (5 клас) для адаптації учнів до навчання в середній ланці, згуртування класного колективу.
План тренінгу:
1. Визначення теми, мети заняття (3 хв.);
2. Вправа «Мій образ» (5 хв.);
3. Прийняття правил роботи в групі (3 хв.);
4. Вправа « Очікування» (4 хв.);
5. Вправа "Ідеальний клас" (7 хв);
6.Вправа « Злива» (4 хв.)
7 . Вправа « Синій океан»( 10 хв.)
8. Рефлексія заняття з елементами тренінгу (7 хв);
9. Ритуал прощання «Іскорка добра» (2 хв).
Хід заняття1. Визначення теми, цілей тренінгу (3 хв).
Сьогодні я проведу для вас тренінг на згуртованість ,формування навичок толерантного спілкування з ровесниками. На даному занятті ми поговоримо про ваш клас, про взаємини один з одним.
Мета нашого тренінгу - це згуртування колективу і побудова ефективної взаємодії одне з одним.
Згуртованість - це можливість для команди стати єдиним цілим для досягнень конкретних цілей і завдань. Адже як добре коли тебе розуміє і підтримує твій товариш, почути і допомогти коли необхідна ця допомога, і розуміти один одного навіть без слів. Згуртований колектив добивається багатьох вершин і перемог.
2. Вправа «Мій образ» (5 хв).
Мета: підготовка учасників до роботи, створення позитивної атмосфери, хорошого настрою, визначення особливостей кожного. Ведучий вітається з групою, роздає кожному учаснику аркуш паперу А4, на якому потрібно написати своє ім’я і намалювати власний образ (це може бути певний символ, предмет — будь-що). Після того як учасники виконали завдання, психолог пропонує по черзі назвати своє ім’я і представити власний образ. Малюнки прикріплюються на дошку. Так створюється «галерея портретів» учасників групи.
3. Прийняття правил роботи в групі (3 хв).
Мета: прийняття правил роботи групи. Учасники читають написане на плакаті і приймають правила роботи групи. Правила роботи: 1. Бути активним. 2. Звертатися одне до одного на ім’я. 3. Не критикувати. 4. Правило піднятої руки. 5. Бути щирим. 6. Не оцінювати одне одного. 7. Принцип «тут і тепер». 8. Принцип «конфіденційності». 9. Дотримуватися запропонованих правил.
4. Вправа «Очікування» (4 хв.)Мета: визначення очікувань учасників щодо занять. Ведучий на дошку прикріплює плакат із малюнком чаші, а дітям роздає стікери червонного кольору у вигляді сердечок. Пропонує подумати, чого вони очікують від заняття, і написати на сердечках. Потім прочитати написане і приклеїти їх у символічну чашу, зображену на плакаті 5 Вправа „Ідеальний клас» (7 хв.)
За допомогою звичайної лічилки клас об’єднується у чотири групи, які отримують завдання: уявити і презентувати іншим ідеальний клас в певний час чи при певних обставинах. Презентації готуються у вигляді колажів з усним коментарем.
Теми презентацій:
„Ідеальний клас на контрольній”
„Ідеальний клас на перерві”
Учні працюють у групах (бригадами) біля столів з канцтоварами; готують колажі і домовляються про порядок презентації, розподіл ролей. Можна заздалегідь приготувати також вирізки з дитячих та молодіжних газет чи журналів ( фото, малюнки різних ситуацій) і запропонувати учням використати їх у колажах.
Презентації груп відбуваються за попередньо встановленим порядком. Колажі кріпляться у вигляді виставки в попередньо приготованому психологом місці (стіна, дошка, стенд).
Психолог пропонує обговорити те, що відбулося, за наступними запитаннями.
— Який образ класу вам сподобався найбільше? Чому?
— Що для вас було приємно робити в групі, а що Ви не хотіли, проте робили і чому?
— Що ви готові робити заради дружби в класі?
6. Вправа "Злива" (5 хв)
Всі сидять у колі. Ведучий просить всіх закрити очі і зберігати тишу, налаштовуючись, таким чином, на сприйняття звуків. Через деякий час ведучий починає потирати долоні (шум наближення дощу), потім до нього приєднуються наступний учасник і т. д. проти годинникової стрілки, поки останній учасник (лівий сусід ведучого) не підхопить цей рух. Потім ведучий запускає наступний рух – клацання пальцями однієї руки (перші великі краплі). Поступово цей рух виконують всі учасники. Таким чином, будуть запущені наступні рухи:
• Потирання долонь (шум наближається зливи);
• Клацання пальців однієї руки;
• Клацання пальців двох рук;
• Хлопки в долоні;
• Хлопки по одному коліні;
• Удари по двох колінах;
• Не перестаючи плескати, спочатку топати однією ногою, потім двома ногами.
Так поступово створюється шум сильної зливи. Через якийсь час ведучий починає запускати рухи в зворотному порядку - дощ поступово затихає і видаляється. Після того як останній учасник перестане потирати долоні, кілька секунд всі сидять в тиші, поки ведучий не попросить відкрити очі. Ну як? Ви почули шум тропічної зливи.
Правила:
• Починай виконувати рухи тільки після твого сусіда зліва.
• Продовжуй виконувати старий рух, поки не візьмешся до нового.
7. Вправа «Синій океан» (15 хв).
Мета: розвивати уяву, здобути навички ауторелаксації.
Учасники сидять у колі. Ведучий пропонує закрити очі і уявити себе жителем океану. Якою б істотою ти був? Якого розміру? Велика чи маленька? Яскрава або не дуже? А тепер, після того, як всі представили це – намалюй свого жителя. Усім роздається папір, фломастери, крейда. Далі учасникам пропонується вирізати свою істоту. Ведучий розстеляє всередині кола полотно будь-якої тканини, бажано однотонною, роздає кожному учаснику по шпильці. Тканина оголошується океаном, який потрібно заселити різноманітними мешканцями. Всі учасники по черзі виходять і прикріплюють свою істоту.
Обговорення Пропонується помилуватися на «синій океан», закарбувати цю картинку в пам'яті, щоб вона поділилася своєю позитивною енергією. Зауважити, що хоч і багато жителів в океані, але всім вистачило місця, кожен зайняв своє, те, яке вибрав сам.
Питання для обговорення:
Що є спільного між істотами?
Що відмінного?
Вам цей океан щось нагадує?8. Рефлексія тренінгу (5 хв)
– Яка вправа більш за все сподобалась? Чому?
– Вам було комфортно працювати сьогодні? Чому? (Висловлювання кожного учасника).
9. Вправа «Іскорка добра» ( 2 хв)Мета: створювати відчуття згуртованості групи. Психолог пропонує всім встати і взятися за руки. Далі по колу передає іскорку добра, а учасники передають її іншим учасникам. Всі стають в коло, беруться за руки і піднімають їх догори, вставши навшпиньки, як би дотягуючись до сонця, до хорошого, до позитивного, до успіху, до досконалості.Спасибі вам велике, що прийшли на наш тренінг, сподіваємося, що він не пройде безслідно у вашому житті, сподіваюсь, що щось вам стане в нагоді і, що над чимось ви задумалися, і будете працювати в цьому напрямку. До побачення.