Презентация по математике на тему Онды? б?лшектерді ?осу ж?не азайту (5класс)


Ондық бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығаруМатематика 5сынып Сабақтың мақсаты:Білімділік: Ондық бөлшектерді қосу және азайту ережесін пайдалана отырып оны есеп шығаруда қолдана білуді үйрету;Дамытушылық: Берілген тақырып көлеміндегі оқушылардың біліктілік дағдысын қалыптастыру, ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту;Тәрбиелік: Оқушыларды ізденімпаздыққа, жекелей жұмыс істей білуге, тез ойлап дәл жауап беруге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Бекіту сабақСабақтың әдісі: сұрақ-жауап, есеп шығаруҚойылатын талаптар:- Ондық бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін білу;- Ондық бөлшектердің оқылуын және жазылуын білу;Пәнаралық байланыс: информатика, биология, тарих, география Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі:а) сынып әзірлігі;ә) сәлемдесу;б)оқушыларды түгендеу;в) оқушылардың назарын сабаққа аудару;2. Үй жұмысын тексеру 1) №748, №749 есеп 3. Сабақтың мақсатын қою4. Бекіту кезеңі 1) Ережелерді қайталау 2) Есеп шығару (тақтамен жұмыс) 3) Өздігінен орындайтын тапсырма 4) «Оқылуына сәйкес санды тап»5. Қорытындылау 1)Үйге тапсырма беру 2) Оқушылардың білімін тексеру 2. Үй жұмысын тексеру №748, №749 есеп 3. Сабақтың мақсаты:Ондық бөлшектерді қосу және азайту ережесін пайдалана отырып оны есеп шығаруда қолдана білуді үйрету 4. Бекіту кезеңі Ережелерді қайталауОндық бөлшектерді қосу үшін:1-мысал. 4,21 және 5,47 қосындысын табайық.4,21+5,47=Қосылғыштарды баған түрінда қоссақ та, қосынды 4,21+ 5,47 Ондық бөлшектерді қосқанда, қосудың ... қасиеттері сақталады: 1)a+b= b+a2)( a + b ) + c = a + ( b+c )Қосудың ауыстырымдылық қасиетіҚосудың терімділік қасиеті14,25 + 7,341 = 7,341 + 14,25( 15,224 + 8,1 ) + 1,9 = 15,224 + ( 8,1 + 1,9 ) = 25,224 Ондық бөлшектерді азайту үшін: 1-мысал: 6,83-2,51= 6,83 2,511. Егер азайғыш пен азайтқыштағы ондық таңбалар саны әр түрлі болса, онда 2-мысал. 32,85-3,673= 32,830 3,6732. Егер азайғыш натурал сан болса, 3-мысал. 49-44,72= 49,00- 44,72 2) Есеп шығару (тақтамен жұмыс) Оқулықтағы №756, 223 бет1) 38,68+9,003-27,8942) 65,1-49,08+5,2383) 729,22-600,99+0,074) 15,273-11,005-2,4485) 8,512-(100,01-99,66)6) (202,34-199,77)+15,4897) (65,003-59,0207)+(20-17,06)8) (400-319,001)+(5,111-4,8808) 3) Өздігінен орындайтын тапсырма «Сен білесің бе?» (блок - схемадағы есепті шешу)басых,уХ=0,091) x+6,53+y=14,522) x+y+88,04=98,15у=у= 1 теңдеу: у = 8 2 теңдеу: у = 10 Тарихи деректерОндық бөлшектің бүтін бөлігін бөлшек бөлігінен үтірмен ажыратуды Шотландия математигі ДЖ.Непер (1550-1617) және немістің аспан әлемін зерттеушісі И.Кеплер (1571-1670) енгізген екен.Ресейде Леонтий Филипович Магницкий 1703 жылы басылып шыққан өзінің «Арифметика» оқулығында ондық бөлшектер туралы баяндауды жалғастырған. «Оқылуына сәйкес санды тап»1. Екі бүтін оннан бесА) 0,005 (О) В) 2,05 (Б) С) 2,5 (К)2. Ноль бүтін мыңнан екі А) 0,002 (О) В) 0,02 (Е) С) 0,2 (У)3. Үш бүтін мыңнан елу бес А) 3,55 (Д) В) 30,55 (В) С) 3,055 (Л )4. Он алты бүтін жүзден жеті А) 16,007 (А) В) 16,7 (Е) С) 16,07 (И)5. Он сегіз бүтін жүзден тоғыз А) 18,9 (Ш) В) 18,09 (Б) С) 18,009 (В)6. Бес бүтін он мыңнан қырық бес А) 5,0045 (Р) В) 5,045 (У) С) 5,45( И) 7. Отыз төрт бүтін мыңнан жүз бес А) 34,0105 (В) В) 34,105 (И) С) 34,15 (М) «Оқылуына сәйкес санды тап»1. Екі бүтін оннан бесА) 0,005 (О) В) 2,05 (Б) С) 2,5 (К)2. Ноль бүтін мыңнан екі А) 0,002 (О) В) 0,02 (Е) С) 0,2 (У)3. Үш бүтін мыңнан елу бес А) 3,55 (Д) В) 30,55 (В) С) 3,055 (Л )4. Он алты бүтін жүзден жеті А) 16,007 (А) В) 16,7 (Е) С) 16,07 (И)5. Он сегіз бүтін жүзден тоғыз А) 18,9 (Ш) В) 18,09 (Б) С) 18,009 (В)6. Бес бүтін он мыңнан қырық бес А) 5,0045 (Р) В) 5,045 (У) С) 5,45( И) 7. Отыз төрт бүтін мыңнан жүз бес А) 34,0105 (В) В) 34,105 (И) С) 34,15 (М)Колибри Үйге тапсырмаОқулықтың 223 беттегі №758 есеп Тақтаға 3 есеп жазылған. Қатесін түзеу керек:2,06+ 1,3=         2,06                                             + 1,3                                  3,09 61-7,64= 61 - 7,64 54, 6421,7+0,613= 21,7 + 0,613 21,1313 ҚорытындылауОқушыларды бағалау