С?кен сері. сыныптан тыс шара


Сабақтың тақырыбы: С.Сейфуллин «Ақсақ киік» Сабақтың мақсаты:білімділік:ақын туралы қысқаша мәлімет беру,өлең мазмұнымен таныстыру, өлеңдегі өзекті мәселелердің түйінін шешіп, мәтінмен жұмыс істеу;тәрбиелілік: қоршаған ортаны қорғауға, туған жерге деген суйіспеншілікке шәкірттер назарын аудару, олардың бойына адамгершілік қасиеттерді қалыптастыру;дамытушылық: ақынның табиғатқа, сұлулыққа көзқарасын таныту, ой – өрістерін, дүниетанымын кеңейту, шығармашылық қабілеттерін жетілдіру;Сабақтың әдісі: оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту. Сабақтың барысы: «Сәкен – еліміздің елдігінің, ерлігінің, ақындығының, сұлулығының бейнесі.» (Сырбай Мәуленов) «Таза тақта» әдісі Түрлі- түсті тапсырмалар. Қызыл тапсырма – күрделі Жасыл тапсырма – орташа Сары тапсырма - жеңіл Сәкен«Топтастыру» әдісі Сәкеннің жолдасы мен ұлы Аян, 1935 ж түсірілген Жаңа сабақ І. «Ой шақыру»«Киік» деген қандай аң? Сендер ол туралы не білесіңдер? ІІ. Мағынаны ажыратуТақтада суреттер: дала, киік, мылтық, адам. «Болжау» кестесі{5940675A-B579-460E-94D1-54222C63F5DA}Не болады деп ойлайсың?Оған қандай дәлел бар?Не болды? Сәкен – лирик ақынӘндері: «Тау ішінде» «Біздің жақта» «Ақсақ киік» өлеңіне Сыр өңірінің атақты термешісі Әлмырза Ноғайбаев ән шығарған. Түсініктеме күнделігі (Беймәлім сөздермен жұмыс){5940675A-B579-460E-94D1-54222C63F5DA}АнықтамаОрысша аудармасы1. Сегіз көштік Ұзындық өлшеміМера длины2. ТаңыЖануардың сұлу мүсініКрасивое телосложение животного3. ҚосШатыр, күркеШатёр4. Бетеге, баялыш, жусан, көкпекШөптердің аты (жапырақсыз шөп) Ковыль, боялыч, Полынь, лебеда5. БөкенАнтилопа6. КиікСайгак7. Некен - саяқАзРедко «Даналар сөйлейді»Биолог: (Киіктің сипаты)Статистик – маман: (Киік туралы мәлімет) Ғылыми атауы-Saiga tatarisa Төлі-Құралай. Мүйізінен ,,Пантокрин” дәрісі жасалады.Еті-деликотес саналады.Терісінен-аса бағалы былғары жасалады.Жауы – қасқыр,түлкі,шибөрілер,бүркіт,қыран.Адамдар еті,мүйізі үшін аяусыз атады. Қазақтар – ақбөкен, ақ киік, бөкен, киік,Өзбектер-сайгақ.Түркімендер-кейик,Түріктер-ақ құйрық,Қалмақтар-бухин,Моңғолдар-бухен. Киік атаулары. ІІІ. Ойтолғаныс INSERT. Түртіп алу жүйесі{5940675A-B579-460E-94D1-54222C63F5DA}БілетініБілгеніме сәйкес келмейтініМен үшін жаңалықТаңқалдырды Бекіту сұрақ – тапсырмалары:“Табиғат- өз үйің”1352467 1.Өлеңде қандай жер суреттелген? (Картадан көрсет) 2. Қандай өсімдік атаулары кездеседі? 3. Киіктің портретін тауып оқы. 4. Өлеңді құрылысына талда. 5. “Құралайдың салқыны” қай айда болады? 6. Ақбөкендер өсімдіктің қанша түрімен қоректенеді? 7. Киікті неге теңейді? “Фишбон немесе балық қаңқасы” әдісісебептеріқорытындыдәлелдеріпроблема Қорытынды: Ақын ойы «Табиғатты аяла, қорға, оны сүйе біл, өйткені ол – сенің өмір сүретін - алтын бесігің.» Үйге тапсырма:«Ақсақ киік» өлеңінен үзінді жаттау;«Табиғат – өз үйің» ойтолғау жазу.