Урок на тему Склад. Наголос. Основні правила переносу (5 клас)


Тема: Склад. Наголос. Основні правила переносу.
Мета: поглибити знання учнів про склад і наголос, познайомити їх з основними правилами переносу; виробляти вміння правильно ділити слова на склади, правильно наголошувати слова; виховувати мовленнєву культуру учнів.
Тип уроку: осмислення і засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця, таблиці із завданнями.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Словниковий диктант.
Дорогоцінний, родинний, безземельний, пісенний, щоденний, оббігти, юннат, піднісся, численний, санний, стінний, ввечері, відданий, ранній, щохвилинний.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Робота з таблицею.
Опрацювання теоретичного матеріалу.
Наголос
№ Запитання до теми Правило
1 Що таке наголос? Наголос — це посилення голосу на одному зі складів слова
2 Які особливості має наголос в українській мові? Український наголос має такі особливості: • він силовий, або динамічний. Це означає, що наголошений склад вимовляється з більшою силою, ніж інші;
• він вільний, тобто наголошеними можуть бути різні за порядком склади;
• він не закріплений за певною значущою частиною слова, а може бути на префіксі, корені, суфіксі, закінченні;
• він рухомий, тобто може переміщуватися з однієї частини слова на іншу
3 Яку функцію може виконувати наголос в українській мові? Наголос в українській мові іноді виконує смислорозрізнювальну функцію:
замок — замок, вікна — вікна, хліба — хліба
4 Для чого слід приділяти увагу правильному наголошуванню слів? Правильне наголошування слів є однією з ознак мовної культури людини
2. Виконання вправи.
Розподільний диктант.
Завдання: записати слова в три колонки: в першу — з наголосом на першому складі, в другу — з наголосом на другому складі, в третю — з наголосом на третьому складі. З двома-трьома словами скласти речення.
Конвалія, запитання, дарунок, заробіток, гримнути, завдання, адрес, жилавий, документ, ненависть^ гаряче, мізерний.
3. Робота з таблицею.
Опрацювання теоретичного матеріалу.
Основні правила переносу
Правило Міні-вправи (поділіть слова на склади
ВІДПОВІДНО
до правила)
1 Одна буква не залишається в попередньому рядку і не переноситься в наступний. Також не переноситься приголосний з наступним м'яким знаком ялинка, ілюстрація, академія, несуть, будуть, знають
2 Не розриваються буквосполучення дж, дз, що становлять один звук (але під-живити, від-зняти), а також буквосполучення йо, ьовиїжджати, ґудзик, майор, район, кольори
3 При переносі складних слів початкова частина другої основи не залишається в попередньому рядку, якшо вона не становить окремого складу чорнобровий, далекоглядний, водопровід, землеустрій
4 При переносі ініціальні абревіатури не розриваються НА ТО, ЄС, ХТЗ
5 Апостроф та м'який знак залишаються в попередньому рядку в'юни, бур'ян, пальці
6 Не розриваються ініціали і прізвища, цифри і скорочені назви мір Т.Г.Шевченко, 100-кг, 5 см
7 Не розриваються граматичні закінчення, що пишуться з цифрами через дефіс, та умовні скорочення 1-й, 5-го, у 2007-му, іт. п., і т. д., вид-во,
т-во
Не переносяться на наступний рядок розділові знаки, дужки або лапки, що відкривають чи закривають написане 4. Виконання вправи.
Зорово-слуховий диктант.
Завдання і запитання: записати текст, поділивши слова на склади. Які слова не можна перенести із рядка в рядок? Свою відповідь обґрунтуйте.
Тихий сон по горах ходить,
За рученьки щастя водить.
І шумлять ліси вже тихше,
Сон малі квітки колише.
(О.Маковей.)
V. Закріплення учнями навчального матеріалу.
1. Виконання вправ на закріплення.
Диктант-переклад.
Завдання: перекласти слова українською мовою, поставити наголос. Порівняти наголоси в обох мовах.
Одиннадцать, олень, дрова, километр, новий, верба, четырнадцать, крапива, говорит, имя, близкий.
Поділіть слова для переносу.
Варіант 1 Варіант 2
1 ідея 1 учительський
2 подзвонити 2 попереджувати
3 буйний 3 багатотисячний
4 португальці 4 взаємовідносини
5 краєзнавство 5 іній
б боротьба 6 листя
7 підживити 7 кар'єра
8 підійти 8 філософія
9 смальта 9 іпотека
10 Україна 10 державність
11 мовознавство 11 безапеляційний
12 бар'єр 12 вільний
13 радість 13 відзначати
14 узагальнюючий 14 лінія
15 віднайти 15 сюїта
16 виграш 16 осінь
17 район 17 розмова
18 арія 18 ім'я
19 відірватися 19 ікона
20 працьовитість 20 апріорі
Укажіть, у якому рядку немає помилок у переносі слова.
Варіант 1
а) ра-дість, відс-тань, май-дан;
б) пе-рей-шов, ґу-дзик, дав-но;
в) сер-йоз-ний, о-чі, під'-їзд;
г) обов'-язок, ко-льо-ри, гарт;
ґ) кис-лий, зір-ка, обоє.
Варіант 2
а) прір-ва, бо-роть-ба, спіль-ний;
б) ву-ли-ця, у-чнівсь-кий, ма-лий;
в) на-род-жен-ня, мо-раль, один;
г) роз-ум, кіль-ка, апе-тит, оа-за;
ґ) імен-ник, ге-рої-ка, їдаль-ня.
VІ. Підсумок уроку.
Дайте зв'язну відповідь: «Що нового я дізнався на уроці?».
VІІ. Домашнє завдання.
Зазначені слова в зошиті поділити на склади для переносу.
VІІІ. Виставлення оцінок та їх мотивація.