Конспект урока украинского языка в 6 классе Написание сложных прилагательных
Написання складних прикметників
Мета: ознайомити учнів із правилами написання складних прикметників, домогтися засвоєння мовного матеріалу та правильного правопису складних прикметників; виховувати в учнів сумлінне ставлення до навчання.
Обладнання: підручник, картки, дидактичний матеріал.
ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Словниковий диктант.
Стінний, мільйонний, здоровенний, хлібний, вечірній, гречаний, шипшинний, дерев’яний, мишиний, невблаганний, качиний, денний.
3. Робота біля дошки.
Завдання № 1
До поданих слів дібрати прикметники-синоніми з не-.
Складний, боязкий, беззаконний, дешевий, чистий, високий, сумний, бідний, короткий, м’який.
(Непростий, несміливий, незаконний, недорогий, небрудний, немалий, невеселий, нещасний, недовгий, нетвердий.)
Розібрати за будовою слово беззаконний. Скласти з ним речення.
Картка № 2
Дописати речення, дібравши прикметники-антоніми, розкриваючи дужки.
(Не) холодна погода, а .
(Не) радісне обличчя, а. .
(Не) високе дерево, а. .
Скласти речення зі словосполученням несказанна краса.
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
IV. СПРИЙНЯТТЯ й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з підручником.
а) Опрацювання теоретичного матеріалу Але: разом пишуться жовтогарячий, червоногарячий, глухонімий, хитромудрий, зловорожий.
[1] Вправа 327 (виписати складні прикметники). [2] Вправа 285 (письмово).
2. Творча робота. Завдання: утворити складні прикметники.
Кожній групі дається великий аркуш паперу з «пазлом», в якому вписана перша частина складного прикметника (ключове слово). Дібрати всі можливі варіанти другої частини.
Кожен член групи працює самостійно, записує в зошит свої варіанти. Відбувається відбір логічно – правильних варіантів. Результати записуються на великий аркуш паперу з «пазлом».
Молочно - м(ясний
молочнопромисловий
молочно – шоколадний
молочно – консервний
молочно - білий
українсько – французький
українсько – німецький
українськомовний
Матеріал для вчителя
Науково-дослідний Десятиметровий
науково-інформаційний десятикілограмовий
·науково-популярний десятитонний
науково-пізнавальний десятиповерховий
науково-публіцистичний десятикімнатний
Народно-визвольний Художньо-народно-господарський декоративний
народнорозмовний художньо-народнообрядовий публіцистичний
народно- художньо-історичний
демократичний художньо-театральний
[1] Вправа 330.
[2] Вправа 286.
3. Розподільний диктант.
Завдання: записати складні прикметники у два стовп-чики: І через дефіс; ІІ разом.
І колонка
ІІ колонка
сільськогосподарський
снігоочисний
загальнонауковий
чотирирічний
п’ятиповерховий
деревообробний
водоочисний
триголовий
білосніжний
малознайомий
червонощокий
автотракторний
багатотисячний
темно-синій
синьо-жовтий
воєнно-стратегічний
історико-педагогічний
яскраво-зелений
кислувато-солоний
плодово-овочевий
військово-морський
сніжно-білий
південно-східний
буро-жовтий
ніжно-рожевий
інженерно-технічний
4. Мовна задача. (Використовується інтерактивний метод «Мікрофон».)
[1] Чому прикметник машинно-тракторний (завод) пи¬шеться через дефіс, а машинобудівний (завод) разом? «Конструктор» Західна Україна , білий і рожевий ,три кути , дев’ятий поверх , Різні кольори
п’ятий рік ,кислий і солодкий ,,мовний і літературний
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда з класом.
Коли складні прикметники пишуться разом? А коли через дефіс?
2. Переклад з російської. [1] Вправа 329.
[2] Сосны шумят над дорогой под тучами. Они стоят высокие-высокие, как длинные великаны. Стволы у них совсем голые, почти до самой верхушки, снизу коричнево-серые, а выше красные и оранжево-желтые. И только на самой верхушке они увенчаны темной мохнатой хвоей.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ