Открытый урок по казахскому языку 3 класс
1 сабақ Сынып: 3 В күні: 30.04.13
Сабақтың тақырыбы: Менің заттарым
Сабақтың мақсаты: Жаңа тақырып бойынша сөздерді білу. Сөздерді дұрыс айтып, жаза білу дағдыларын қалыптастыру. Сөз тіркестер мен сөйлемдер құрастыру барысында жаңа сөздерді қолдану.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: топтық, жұптық, жеке, диалогтық оқыту, АҚТ,сын тұрғысына ойлау, бағалау.
Көрнекілік: үлестірме парақтар ресурс, ноутбук, кластер, суреттер, бейнероликтар, ұялы телефон
Күтетін жағдай: Жаңа сөздерді біледі. Берілген сөздерді дұрыс жаза, айта біледі. Оқушылар жұптық, топтық жұмысына белсенді қатысады.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу. Сабаққа дайындығын тексеру
Дайындық кезеңі. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Сыныпта 10 оқушы. Екі топқа бөлу. Әр оқушыға жасыл және сары карточкалар үлестіру, содан соң сары топ бірінші қатарға, жасыл топ екінші қатарға отырады.Әр топтан спикер таңдау.Бағалау парақтарымен таныстыру. Сабақ бойы өзін-өзі, бір-бірін бағалау.
Топтарды ұйымдастыру үшін бейнеролик көру. «Достар» (АҚТ)
Бағалау парағы
Аты - жөні Мәтінмен жұмыс Сөздермен жұмыс диалог Сөйлемді дұрыс құрау Сұрақ-жауап Қорытынды баға
Негізгі бөлім. Сыни-тұрғыдан ойлау стратегиясы.
Сыныпқа бір оқушы қыз кіреді. Қолыңда ноутбук, ұялы телефон, сөмке бар.
Сұрақ – жауап әдісін қолдану. (Диалогтық оқыту.)
Балалар бұл кім?
Бұл Оля.
Оляның қолында не бар?
Оляның қолында ноутбук, қол сағаты, телефон, сөмке бар.
Сөмкеде не бар?
Сөмкеде дәптер, кітап, сызғыш, қалам,өшіргіш бар.
Сонымен балалар бұл не?
Бұл заттар.
Кімнің заттары?
Оляның заттары.
Өз аттарына айтсаңдар қалай болады?
Менің заттарым.
Сонымен балалар сабақтың тақырыбымыз Менің заттарым.
Бүгін біз сабақта жаңа сөздермен танысамыз, соламен сөзт тіркесі, сөйлемдер құрастыруға үйренеміз. Көптеген жұмыстар орындаймыз, топпен, жұппен, жеке.
Сендердің алдарыңызда таблица жатыр, сол таблицаға білген және білмеген сөздерді жазып шығыңдар.
білемін білмеймін
Дәптер
Кітап
Сызғыш
Өшіргіш
Сөмке
ноутбук Оқу құралдары
Ұялы телефон
Заттар
Қол сағаты
Ойыншықтар
Қонжық
Қуыршақ
Сөре
Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазып, талдау, сөз тіркестер құрастыру.
Оқу құралдары – учебные принадлежности
Ұялы телефон – сотовый телефон
Заттар - вещи
Қол сағаты – наручные часы
Ойыншықтар - игрушки
Қонжық - медвежонок
Қуыршақ - кукла
Сөре - полка
Ресурс 1. Мәтін «Бөлме»
Әр оқушы іштей оқып шығады бірнеше рет, содан соң топпе бірге аударады. Уақыт беру. Топтық жұмыс.
Әр топтан екі оқушы шығады. Бірінші оқушы қазақша, екінші оқушы аудармасын оқиды. (Жұптық жұмыс.)
Топтарды тыңдап шығу, қателері болса түзеу. Спикер бағалайды
Сергіту кезеңі. Скелет биін орындау, бейнеролик. (АҚТ)
Ресурс 2. Диалогты оқып, аудару. (Жұптық жұмыс.) Ұялы телефон
Тақтаға шығып оқу.
Грамматика. Септеулік шылау: Үшін – для
Ережесін түсіндіру, бірнеше мысал келтіру. Таблицамен көрсету.
Оқу үшін – для учебы жазу үшін – для письма
Ресурс 3. (Жеке) орындайтын тапсырма. Әр оқушыға үлестірме карточка беру. Сөйлемдерде сөздердің орны ауыстырылған, дұрыс құрап дәптерге жазу.
(Сын тұрғысынан ойлау) «Қатенді ұста»
Жініңшке, жуан сұрақтар қою, оларға жауап бере алуға үйрену.
Бұл не? Дәптер
Дәптер қандай? Дәптер жасыл
Мынау не? Ұялы телефон
Кімнің ұялы телефоны? Менің ұялы телефоным.
Ұялы телефон қандай? Ұялы телефон жаңа, қызыл.
Дәптер, кітап, қалам бұлар не? Бұлар оқу құралдары.
Қорытынды.
Сурет арқылы қластер құрастыру. Топпен орындау. Бір оқушы тақтаға шығып қорғайды.
Бағалау. Спикер қорытынды баға шығарып әр оқушыға айтып кетеді, түсіндіру.
Рефлексия. Стекерге өз ойларын, ұнаған, ұнамағандарын жазып, тақтаға ілу
Үй тапсырмасы: сөздерді жаттау, ережені білу
2 сабақ Сынып: 3 В күні: 2.05.13
Сабақтың тақырыбы: Оқу құралдары
Сабақтың мақсаты: Жаңа тақырып бойныша сөздерді білу. Электронды оқулықпен жұмыс істей білу. Жаңа сөздермен сұрақ құрастырып, оларға толық жауап бере алу, өзін өзі бағалай білу. Электронды оқулықпен жұмыс істеу барысында өткен және жаңа сөздерді қолдану.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: топтық, жұптық, жеке, АҚТ,сын тұрғысына ойлау, бағалау.
Көрнекілік: үлестірме парақтар ресурс, ноутбук, кластер, суреттер, бейнеролик.
Күтетін жағдай: Оқу құралдары тақырыбы бойынша жаңа сөздер біледі және электронды оқулықпен жұмыс істей алады. Өзін өзі бағалайды.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу. Сабаққа дайындығын тексеру. Қуаныш шеңберін өткізу, бір-біріне тілек айту.
Ойын ойнау: Атомы, молеулы. Содан соң жаңа топтар құрау, спикер таңдау.
Үй тапсырмасын тексеру.
Әр оқушыға парақ үлестіру. Парақта орысша сөздер жазылған соның баламасын жазу керек. 10 сөз берілген. Уақыт беру. Тексеріп, бағасын шығару. Мұғалім өзі тексеріп, бағалайды.
Бағалау парағы
Аты - жөні Мәтінмен жұмыс Сөздерді дұрыс жазу Сөздермен сөз тіркестер құрау Қорытынды баға
Негізгі бөлім. Компьютермен жұмыс.
Суреттерді қарап, қайталау.
Дәптер, қалам, қарындаш, өшіргіш, сызғыш, сурет дәптері т. б
Сұрақ қою оқушыларға:
Бұл не?
Бұл оқу құралдары.
Сонымен бүгінгі сабақтың тақырыбымыз оқу құралдары. Бүгін сабақта біз сендермен оқу құралдары не үшін керек екені дегенімен танысамыз. Топпен, жеке, жұмыстар орындаймыз.
Жаңа сөздермен жұмыс.Оқу, аудару, сөздік дәптерге көшіріп алу.
Тақтада ресурс берілген. Сөз тіркестер құрастыруға үйрену.
Түрлі түсті – цветные
Бәрі – все
Өшіру – стереть
Сызу – чертить
Жазу – писать
Оқу – читать
Сурет салу – рисовать
Ресурс1. Мәтінмен жұмыс. Сыни тұрғыдан ойлау, Инсерт тәсілі арқылы мәтінді талдау. Топтық жұмыс.
+ білемін
- білмеймін
? - бұл маған таныс емес
Уақыт беріледі, мәтінді оқып шығу, белгімен белгілеу әр сөздің үстіне.
Таныс емемс сөздерді тақатаға шығып жазу, содан соң талдап сөздік дәптерге көріп алу.
Ресурс 2. Ноутбукпен жұмыс. Электронды оқулық, тапсырмаларын орындау.
Сергіту кезеңі. Жаттығу орындау. Бейнеролик
Граматика. Септеулік шылау Үшін. Ережені кесте арқылы қайталап шығу.
Ресурс 3 . Берілген сөйлемдерді толықтырып жазу. Жақшаның ішін ашу.
Жеке тапсырма. Содан соң тақтаға қарап бір-бірін тексеру, бағалау.
Ресурс 4. Оқулық 169 бет 5-тапсырма. Өлеңді екі топқа бөліп оқу, талдау. Жеке орындалатын жұмыс. Бірнеше баланы тақтаға шығарып оқытқызу. Оқу түрлерін қолдану.
Қорытынды.
Ресурс 4. Бірінші топқа тапсырма. Оқу құралдарына кластер құрастыру толық. Не үшін керек?
Екінші топқа тапсырма. Мәтінді кеспе сөздер арқылы жаңадан құрастыру.
Әр топ өз тапсырмасын қорғайды. Спикер бағалайды.
Бағалау. Спикер қорытынды баға шығарады, түсініктеме береді.
Үй тапсырмасы: өлеңді жаттау, сөздерді жаттау, ережені қайталау
Рефлексия. Стикерге өз ойларын жазып, тақтаға ілу.
4 сабақ Сынып: 3 В күні: 6.05.13
Сабақтың тақырыбы: Дәптер
Сабақтың мақсаты: Дәптер тақырыбы бойынша сөздерді білу және айту дағдыларына көңіл аудару. Мәтінмен жұмыс істеу ережесін білу. Берілген мәтіннің тапсырмаларымен өздік жұмыс істей білу. Алған білімдерін жиынтық бақылауда қолдану.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: топтық, жұптық,диалогтық жеке, АҚТ,сын тұрғысынан ойлау, бағалау (формативтік,суммативтік)
Көрнекілік: үлестірме парақтар ресурс, ноутбук, дәптер, бейнеролик.
Күтетін жағдай: Тақырып бойынша жаңа сөздерді біледі. Мәтінмен өздік жұмыс жасай біледі. Алған білімдерін қорытынды бағалауда қолдану.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу. Сабаққа дайындығын тексеру.Қуаныш шеңберін құрып бір-біріне жақсы лебіз айту. Тренинг өткізу.
Ойын арқылы жаңа топтар құрау. Бағала парағын қалай толтыратының түсіндіріп кету. Топтан лидерді таңдау.
Бағалау парағы
Имя учащегося Үй тапсырмасы
Дом задание Мәтінді аудару
Перевод текста Зерттеу
исследование Кластер
сөзжұмбақ Қорытынды баға
оқушы мұғалім оқушы мұғалім оқушы мұғалім оқушы мұғалім оқушы
Үй тапсырмасын тексеру. Өлеңді жатқа сұрау.
Бағалау парағын дайындау. Үй тапсырмасын топ бағалайды.
Негізгі бөлім. Жаңа сабақ
Ресурс 1. Топтық жұмыс.
Тапсырмалар: Мәтінді оқу, аудару, 3 сұрақ қою, мәтінге ат қою
Уақыт беру, тексеру.
Жаңа тақырыпты ашу үшін сұрақ – жауап әдісін қолдану.
Диалогтік оқыту, жіңішке, жуан сұрақтар, ой қозғау стратегиясы, зерттеулік жұмыс.
Екі топқа бір тапсырма. Мұғалім қолына дәптер алады.
Бұл не? Дәптер
Қандай дәптер? Торкөз дәптер
Дәптердің түсі қандай?
Дәптердің түсі жасыл.
Дәптер қандай тауарға жатады?
Дәптер кеңсе тауарларына жатады.
Дәптер неден жасалынады?
Дәптер ағаштан жасалынады.
Сонымен бүгінгі сабақтың тақырыбы не ? Дәптер
Тақтағы ресурсты оқу:
Орыстың «тетрадь» деген сөзі гректің «тетро» - «төрт бүктелген» деген сөзінен шыққан.
Дәптердің шығу тарихын мұғалім түсіндіріп кетеді.
Ресурс 2. Топтық жұмыс.
1 топқа тапсырма: Найдите в тескте предложения, где написано о предметных тетрадях.
2 топқа тапсырма: Найдите в тексте предложения о ведении тетради.
Бір біріне сұрақ қою арқылы мәтінді тағы бір рет талдайды.
Сергіту кезеңі. Жаттығу орындау. Бейнеролик
Ойын жүргізу, содан соң жаңа топ құрау. Мұғалім алдын ала открытканы қиып, екінші жағына оқушылардың аттарын жазып қояды. Открытканы жинау барысында жаңа топ құралады. Бірінші топ жақсы оқитындар, дарынды оқушылар болады. Екінші топ үлгірімі төмен оқушылар болады.
Ресурс 3.
Дарынды оқушыларға тапсырма: Мәтін бойынша дәптерді қолдану ережесін құрау, кластер немесе тағы басқаша жасау. Өз еркімен жасау.
Үлгірімі төмен оқушыларға тапсырма: Берілген сөзжұмбақты шешу
Өзін өзі бағалау.
Қорытынды. Дәптер өлеңін оқып, аудару. Сонымен сабақты қорытындылау.
Шағын тест.
Оқу құралдарын ата:
Дәптер не үшін керек?
Кітап не үшін керк?
Кітап, дәптер неден жасалынады?
Септеулік шылау:
Дәптердің түрлерін ата:
Ұялы телефон -
Бағалау. Әр оқушы өзінің қорытынды бағасын шығарады және мұғалім оқушыға өз бағасын шығарады.
Рефлексия. Кестені толтыру.
білдім Не білдім? Не ұнады?
Үй тапсырмасы. Сөздерді жаттау, 28 бет 4 жаттығу жазбаша орындау.
3 сабақ Сынып: 3 В күні: 3.05.13
Сабақтың тақырыбы: Кітап
Сабақтың мақсаты: Жаңа тақырып бойынша сөздер, есімдіктің түрлерін, кітапты қалай жасайтының біледі. Есімдіктермен сөйлем құрастырып, мәтіннен негізгі ойды таба алады. Өткен және жаңа сөздерді кластер бойынша практикалық жолмен меңгерту.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: топтық, ,диалогтық оқыту, жеке, АҚТ,сын тұрғысынан ойлау, бағалау (формативтік,суммативтік)
Көрнекілік: үлестірме парақтар ресурс, ноутбук, дәптер, бейнеролик.
Күтетін жағдай: Оқушылар тақырып бойынша сөздер, есімдіктің түрлерін біледі. Есімдіктермен сөйлем құрастыра алады. Кластер құрастыру барысында жаңа сөздерді қолданады.
Сабақтың тақырыбы:
Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу. Сабаққа дайындығын тексеру.
Ойын ойнау, жаңа топтар құрау.
Үй тапсырмасын тексеру.
Тапсырма: сөздердің аудармасын табу. Оқу құралдары тақырыбы бойынша.
Мұғалім тақтаға дұрыс аудармасын іліп қояды, өзін-өзі тексеріп, баға қою.
Бағалау парағы
Имя учащегося Үй тапсырмасы
Дом задание Мәтінді аудару
Перевод текста Өздік жұмыс
Самостоят работа Кластер
Қорытынды баға
оқушы мұғалім оқушы мұғалім оқушы мұғалім оқушы мұғалім оқушы
Негізгі бөлім. Жаңа сабақ
Бейнеролик көру. Кітапты қалай жасайды
Сұрақ –жауап әдісі. Диалогтік оқыту.
Оқушылардан сұрау.
Бұл бейнеролик не туралы?
Кітапты қалай жасайды?
Сабақтың тақырыбын оқушылар өздері ашады. Сын тұрғысынан ойлау.
Сабақтың ұраны: Кітап – білім бұлағы.
Топтық жұмыс. Кітап сөзі туралы не білесің? Не айта аласын?
Сызбамен көрсету. Бірнеше сөзбен айтуға болады.
Ресурс 1. Мәтінді оқу, аудару, сұрақтарға жауап беру.
Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазу.
Дос – друг, товарищ
Күт – береги
Суретші – художник
Орман – лес
Баспахана – типография
Жыртпа – не рви
Білім – знание Жаңа сөздермен сөз тіркестер құрастыруға үйрену.
Мен, мені, менің есімдіктерімен мәтіннен сөйлемдер тауып, оқу.
Ресурс 2. Кітапты қалай жасайды?
Орманнан ағаш әкеледі.
Фабрикаға әкеледі.
Фабрикада қағаз жасайды.
Авторлар кітап жазады.
Суретшілер кітаптың суретін салады.
Баспахана кітапты басып шығарады.
Сергіту кезеңі. Ойын, жаттығу орындау.
Грамматика. Сілтеу есімдіктері: Бұл, мына, мынау.
Мұғалім ережені түсіндіріп, бірнеше мысал арқылы пысықтайды.
Ресурс 3. Дәптермен жұмыыс. Жеке орындау
Тапсырма: сөз тіркестерін аудару.
Это столовая Это магазин
Это книга Это нож
Это художник Это друг
Қорытынды.
Әр топқа тапсырма. Кітапты қалай жасайды?
Үлестірме карточка арқылы схема немесе кластер құрастыру.
Қорғау, бағалау
Үй тапсырмасы: сөздерді, мақалды жаттау
Рефлексия. Стикерге өз ойларын жазу, тақтаға ілу.
Бағалау