Конспект урока по английскому языку на тему We love the world. Конспект урока по разделу Окружающая среда. Конспект урока включает в себя разные виды деятельности (групповая и индивидуальная работа, работа по карточкам), слайды и музыкальную паузу.
Учитель:Курохтина Юлия Николаевна
Класс: 5
Тема урока: We love the world.
Цели урока:
Образовательные - развитие навыка монологической и диалогической речи, развитие лексических навыков.Развивающие - развитие объема памяти, развитие логического мышления, развитие объема памяти, формирование познавательного интереса к учению.
Воспитательные - воспитание правильного экологического поведения, формирование ответственного отношения к природе, любви к окружающему нас миру.
Тип урока: обобщающий урок, как урок совершенствования ЗУН.
Формы работы: индивидуальная, фронтальная, парная, групповая
Оборудование и наглядные пособия - компьютерная презентация, магнитная доска, опорные карточки, карточки с текстом, учебник.
ХОД УРОКА
1.Организационный момент:
Вступительное слово учителя.
Teacher: Good afternoon, my dear friends. Hi, children! I am glad to see you. Sit down please!
What’s the date today? What day is it today?
That is the theme of our lesson. We are concerned about the ecology today. There are some problems indeed Today we’ll try to explain some problems of ecology and environment.
2. Фонетическая зарядка
Slide1. (целеполагание, активизация лексики по теме, работа с терминами)
Teacher: Look at the first slide. You can see an ecological tree and many problems around it. Sound up the problems, please: (учащиеся читают слова около экологического дерева)
Pupils 1.2.3. Pollution, ecology, environment, litter, overcrowding, destruction, extinct, habitat, living creatures, air, water, soil, ozone layer, greenhouse effect
Teacher: So, at our lesson we are going to discuss one of the main problems of the time- the ecological problem, connecting with you, the world around you.
Slide 2. Teacher: Let’s train our ecological vocabulary.
Card № 1( Give the definitions)
The scientific study of organisms and environment
All around us – all living things, climate, air, water, soil
Keeping the nature clean. The wise use of environment.
Evergreen woodlands, where there is much rain.
The natural home of animals and plants
Plants, animals, peopleToo many people in one place
Destroying everything around youMaking air, water, land a dangerous place Ecology
Environment
Conservation
Rainforests
Habitat
Living things
OvercrowdingDestructionPollution3. Основная часть
Построение проблемы. Формирование монологического высказывания по тексту
Текст (текст на карточках )People have always polluted their surroundings. But until now pollution was not such a serious problem. People lived in uncrowded rural areas and did not have pollution — causing machines. With the development of crowded industrial cities which put huge amounts of pollutants into small areas, the problem has become more important.
ir, water, and soil are necessary for existence of all living things. But polluted air can cause illness, and even death. Polluted water kills fish and other marine life. On polluted soil, food can not be grown. In addition environmental pollution spoils the natural beauty of our planet.
Люди всегда загрязняли окружающую среду. Однако до последнего времени загрязнение не было такой серьезной проблемой. Люди жили в слабозаселенных сельскохозяйственных областях, у них не было машин, загрязняющих природу . С развитием перенаселенных промышленных городов, в которых огромные количества отходов сбрасывались на маленькой площади, эта проблема стала гораздо серьезнее.
Воздух, вода и почва необходимы для существования всех живых существ. Однако загрязненный воздух может послужить причиной болезни и даже смерти. Загрязненная вода убивает рыб и других морских животных. На загрязненной почве не могут выращиваться пищевые культуры. Кроме того, загрязнение окружающей среды портит природную красоту нашей планеты.
Slide 3
Questions:
What does the life of the people on Earth depend on?
Why are some animals and birds disappearing nowadays?
Teacher – I see, you concern much about the problems.. Now look at this picture. What do the animals worry about?
Pupils 1.2.3….
Animals suffer much because of the pollution.
The water is polluted.
Animals are frightened.
Much litter is left.
There is not much place to live. The habitat is poorThere are harmful gases. The animals suffer because of the bad air, dirty water.
Игра «Домино»
(повторение и закрепление лексики по теме)
Ученикам необходимо сопоставить русский перевод со словом на английском.
(Ученикам раздаются карточки, они по очереди подбирают нужный перевод. Первый ученик читает русский вариант, последний английский вариант, заканчивая таким образом игру).
Ecology- окружающая среда
Environment- Сохранение
Conservation- Тропические леса
Rainforests- Естественная среда
Habitat -Живые существа
Living things - Переполненность
Overcrowding - Уничтожение
Destruction- Загрязнение
Pollution- экология
Работа по карточкам - True or False?( Slide 4)
Relaxation.
Close your eyes and listen to the music of nature. (звучит тихая музыка, ученики закрывают глаза , отдыхают)
Pole Play. Let’s play by chain. (Ролевая игра) What do we do to keep the Earth clean?
What do we do to keep the Earth clean? //Учащиеся повторяют вопрос по цепочке/
( возможные ответы)
I do not cut trees. I don’t make fires. I stopped using aerosol cans. I plant trees. I don’t catch butterflies. I save energy and water. I turn off the light when I go out, I water home flowers every morning. I never catch small animals and birds. I never paint the trees. I never cut wild flowers. We always leave the place clean when we hike. We save energy and water at home. We reuse plastic containers. I do not buy the New Year Tree, I use artificial. etc …
Работа по карточкам.
Grammar: should / should not( учащиеся распределяют фразы по разделам, произнося их)
Slide 5.
shouldshould not4. Заключительный этап урока. Составление экологических правил.
T. Now, pupils, let’s make the Code of Ecological Rules for all people of our town. I think these rules will help you to behave correctly.
Учащиеся выходят к доске и зачитывают правила.
Code of rules ( зачитывают правила)
Code of Ecological Rules.
– Don’t break trees.– Don’t leave litter.– Keep the country tidy.– Respect the life and work of the countryside.– Keep dogs under control.– Put litter away.– Grow trees and flowers.– Don’t frighten birds and animals.– Don’t cut wild flowers.– Don’t burn fires
T. Our lesson is coming to an end. In conclusion I’d like to tell you that the protection of nature is everybody’s business.An outstanding English writer John Galsworthy said: «If you don’t think about the future you will not have it». Let’s think about the future. Let’s keep our planet tidy and make it better place to live in. Let’s save the Earth for ourselves and for the next generations.
5. Рефлексия.