О?ушыларды? жетістігін критериалды ба?алау


Мұнайлы ауданы
№ 5 жалпы орта білім беру мектебі
«Оқушылардың оқу жетістігін критериалды бағалау»
(мектепішілік семинар)
Өткізген: Байдаулетова Э.
Агадилова Г.
Елубаева А.
2014 – 2015 оқу жылы
Күні: 27.02.2015ж.
Сабақтың тақырыбы: Оқушылардың оқу жетістігін критериалды бағалау
Мақсаты: Оқушыларлың білім жетістіктерін мазмұндама жұмысы арқылы бағалауда критериалдық жүйені қолдану.
Күтілетін нәтижелер Тыңдаушылар негізгі бағалаудың мазмұндама жұмысында қолданылатын критерийлерімен танысады.
Керекті жабдықтар Интеракативті тақта, компьтер, таратпа бетшелер
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Тыңдаушының әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
3 мин Психологиялық ахуалды қалыптастыру.
«Көбелек сабағы»
Слайдта берілген суреттерге назар аудару, қорытынды жасау.
Көбелектің басына қандай күн туды?
Оған кім кінәлі?
Оқуда осындай кедергілер кездесе ме?
Оқудағы кедергілерді шешу үшін не керек деп ойлайсыз? Тыңдаушылар сұрақтарға жауап береді.
Тұсаукесер
5 мин Оқушылардың оқу жетістігін критериалды бағалау туралы қысқаша мәлімет беру.
Критериалды бағалауды енгізудің негізгі мақсаты:
Мектепте оқыту сапасын жоғарылату;
Мектеп бітірушілердің білімін халықаралық стандартқа сәйкестендіру.
Критериалды бағалау – бұл білім берудің мақсаты мен мазмұнына негіделген оқушының оқу – танымдық құзырлығын қалыптастыруда алдын – ала белгіленген жетістіктермен салыстыру үрдісі.
Критериалды бағалаудың басты ерекшелігі:
Алдын – ала ұсынылған бағалау шкаласы;
Анық, айқындылығы;
Бағаның әділдігі;
Өзін бағалауға мүмкіндіктің берілуі.
Критериалды бағалау оқыту үшін бағалау(формативті) және оқуды бағалау (суммативті) болып екіге бөлінеді.
Формативті бағалау – күнделікті алған білімнің меңгеру деңгейін анықтайды.
Суммативті бағалау – бір тарауға байланысты қалыптастырған білім деңгейін анықтайды.
Мұқият тыңдайды.
Ойын Ойын «Он сұрақ». Мұғалім бір оқушыны таңдап алады және оның маңдайына «мазмұндама» сөзі жазылған стикерді жабыстырып,қатысушы тыңдаушыларға 10 сұрақ қояды. Оған «ия» не «жоқ» жауаптар айтылады. Тыңдаушылар белсенділік танытады.
Негізгі бөлім Мазмұндама – оқушының тіл мен әдебиеттен алған білімдерін тексерудің негізгі нысандарының бірі.
Мазмұндама арқылы баланың оз ойын жүйелі баяндай білу қабілеті мен тіл байлығы, сауаттылық деңгейі анық көрінеді. Топқа бөлу
1 мин Бағдаршамның түстері арқылы топқа бөлу (қызыл, сары, жасыл) Тыңдаушылар бағдаршамның түстері арқылы топқа бөлінеді.
Жаңа ақпарат Мазмұндамада пайдаланылатын бағалау критерийлерімен таныстыру. Тыңдаушылар мұқият тыңдайды.
Тыңдалым «Жұман етікші» анимациялық фильмін көру Тыңдаушылар мұқият көреді.
Жұптық жұмыс Мәтіндегі кейіпкерлердің атын жазу.
Мәтінге қатысты 3 сұрақ әзірлеу. Тыңдаушылар жұппен ақылдасады, сұрақтар әзірлейді.
Ой толғаныс Өмірде маңызды орын алатын қандай құндылықтарды байқадыңыз? Топта талқылайды, өкіл топ атынан сөйлейді.
Топтық жұмыс Мәтінге байланысты жоспар құру Топта талқылайды, жоспар құрайды.
Жеке жұмыс Қысқаша мазмұнын жазу.
1 – 2, 3 – 1, 2 – 3 топтарға бару. Жазылған мазмұндамаларды критерийлер бойынша тексеру. Тексеріп болған соң қайтадан орындарына отыру. Тапсырманы жеке орындайды. Тыңдау
шылар орындарын ауыстырып, жұмыстарды қойылған критерийлер бойынша тексереді.
Кері байланыс Бетшелер таратып, тыңдаушылардың көңіл – күйін смайліктер арқылы тексеру Тыңдаушылар өздеріне ұнаған смайлікті таңдап, берілген сұрақтарға жауап береді.