Саба? та?ырбы: Программалы? ?амтамасыз етуді? жалпы сипаттамасы ж?не жіктелуі. §8 М??алімні? аты-ж?ні:Рустемова Жумагул К?ні: 09.11.2016 ж СЫНЫП: 5 ж ?атыс?ан о?ушылар саны:10 ?атыспа?ан о?ушылар саны:жо? Саба? негізделген о?у ма?саты (ма?с
Сабақ тақырбы: Программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы және жіктелуі. §8 Мұғалімнің аты-жөні:Рустемова Жумагул
Күні: 09.11.2016 ж
СЫНЫП: 5 ж
Қатысқан оқушылар саны:10
Қатыспаған оқушылар саны:жоқ
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) Сабақтың мақсаты : программамен қамтамасыз ету туралы түсінік қалыптастыру, программалық жабдықтаманың түрлері мен қызметін көрсету; операциялық жүйенің қызметі, оның құрылымы, жүктелу тәсілі туралы ұғым қалыптастыру.
Сабақтан күтілетін нәтиже: 1-деңгей (білу,түсіну): Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады
Компьютердің программалық жабдықтамасы қызметін біледі.
2-деңгей
(қолдану, талдау): Оқушылардың көбі мынаны орындай алады
Қолданбалы программалар жабдықтамасы қызметтерін үйренеді Программамен қамтамасыз ету» ұғымын, оның түрлерге бөлінетін, қызметін біледі.
3-деңгей
(жинақтау, бағалау): Оқушылардың кейбіреулері мынаны орындай алады:
Программалау жүйелерін қызметін анықтай алады. ПЖ- ны нақты ОЖ –ның бір түріне жатқызуды, ОЖ, драйверлерге, утилит- программаларға, қосымшаларға мысалдар келтіруді.
Тілдік мақсат Ресурстар Оқулық,стикерлер,А-4 парақтары,деңгейлік тапсырмалар.
Пәнаралық байланыс математика,жаратылыстану.
Алдыңғы оқу Қайталау .Компьютердің құрамды қандай бөліктері бар?
САБАҚТЫҢ ЖОСПАРЫ
Сабақ барысы және жоспарланған уақыт Берілген тапсырмалар және қолданылатын әдістер Бағалау критерийлері және жұмыс түрлері
ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ
3 минут
Психологиялық ахуал қалыптастыру.
«Мен саған сенемін» тренингі
Топқа бөлу «мозайка» әдісі арқылы ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН СҰРАУ.
5 мин
1-деңгей (білу,түсіну): Үй тапсырмасын сұрау «Кім жылдам» әдісі
1.Ақпарат деп неге айтылады?
2. Информатика пәні нені зерттейді?
3.Ақпараттың неше түрі бар?
4.Біз ақпаратты қалай қабылдаймыз?
Дұрыс жауаптарға
1 балл қойылады
2-деңгей
(қолдану, талдау): 1.Компьютердің негізгі және қосымша бөлік терін айт?
2 Жүйелік блок құрамына нелер жатады?
Процессор қызметі?
Қатқыл диск,жады қызметін түсіндір?
Дұрыс жауаптарға
2 балл қойылады
3-деңгей
(жинақтау, бағалау): Парта сөзінде қанща байт,бит бар
ӨЗ аттарыңда неше бит,байт,кбайт бар?
15 байтты битке айналдыр? Дұрыс жауаптарға
3 балл қойылады
ЖАҢА САБАҚ
12 мин «Постер қорғау» әдісі
1-топ. Жүйелік прогаммалар қызметін түсіндір?
2-топ. Қосымша программалар және программалау жүйелері қызметін түсіндір?
САБАҚТЫ БЕКІТУ
15 мин.
1-деңгей (білу,түсіну): 1.Ережелерді жатқа айту.
Жұптық жұмыс.
Дұрыс жауаптарға
1 балл қойылады
2-деңгей
(қолдану, талдау): Кітаптағы жаттығуды орындау.
Дұрыс жауаптарға
2 балл қойылады
3-деңгей
(жинақтау, бағалау): Тест жұмысы Дұрыс жауаптарға
3 балл қойылады
ҮЙГЕ ТАПСЫРМА
5 мин
1-деңгей (білу,түсіну): Программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы және жіктелуі. §8Өтілген ережелерді жаттап келу,қайталау. Тапсырманы орындағанға «3» баға қойылады.
2-деңгей
(қолдану, талдау): Программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы және жіктелуі. §8Өтілген ережелерді жаттап келу,қайталау.
Эссе жазып келу. Тапсырманы орындағанға «4» баға қойылады.
3-деңгей
(шығармашылыққа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған ттапсырмалар): Программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы және жіктелуі. §8Өтілген ережелерді жаттап келу,қайталау.
Интернеттен қосымша ақпарат іздеп реферат жазып келу Тапсырманы орындағанға «5» баға қойылады.
БАҒАЛАУ
3 мин 3-5 балл жинаған оқушыларға «3» баға қойылады.
6-8 балл жинаған оқушыларға «4» баға қойылады.
9-12 балл жинаған оқушыларға «5» баға қойылады. КЕРІ БАЙЛАНЫС
2 минут Б.Б.Б кестесі «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы толтыру .
РЕФЛЕКСИЯ
Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімді болды? Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімсіз болды? Келесі сабақта өз жоспарыңызға қандай өзгерістер енгізген болар едіңіз?