Урок по украинской литературе на тему Є. Гуцало «Лось»

Тема: Є. Гуцало «Лось»

Мета: поглибити знання учнів про оповідання та його жанрові особливості; розвивати навички визначення теми твору, характеристики образів; висловлення міркувань про великий світ природи і людини в ньому, про добро і зло, любов і милосердя; виховувати усвідомлення турботи про світ природи і рідних людей як неодмінну рису гуманної, гідної поведінки.

Тип уроку: формування і вдосконалення вмінь та навичок.

Обладнання: портрет письменника, збірки творів Є. Гуцала, ілюстрації до твору.

Теорія літератури: оповідання, його особливості, тема, образи.

Хід уроку

I.Мотивація навчальної діяльності.
1.Повідомлення теми й мети уроку.

II.Актуалізація опорних знань.
1.Перевірка домашнього завдання.
1)Що таке оповідання? Довести, що твір Є.Гуцала «Лось» - оповідання.
2)Зачитати план до оповідання, складений вдома.
3) Розташувати речення по порядку за змістом.
4)Переказування епізодів, які найбільше вразили.
5)Огляд ілюстрацій до твору.
2. Визначення теми твору.
(Врятування хлопчиками лося і підлий вчинок їхнього дядька, який знічев’я згубив тварину) – запис у зошити.

III.Формування і вдосконалення вмінь і навичок.
1.Порівняння образів людей в оповіданні «Лось». З’ясувати, що вони
уособлюють. Заповнити
Герої
Хлопчики-підберезники
Дядько Шпичак

Що уособлюють
Добро, милосердя, справедливість
Зло, шкоду, безсердечність, боягузтво

Дії
Кинулися рятувати звіра, придумали спосіб порятунку
Сидів і насмішкувато спостерігав, як діти рятували лося, вистрілив у нього, боячись покарання, хотів його позбавитись

Портрет
Плечисті, з широкими, лагідними лицями і схожі один на одного так, як маленький гриб-підберезник схожий на свого більшого сусіда
°Кругленький, як підпалок, з підпалкуватим, добре випеченим обличчям, з довгими халявами чоботях, в яких він тонув мало не по пояс.Радість на обличчі змагалася з настороженістю, і від того воно бралося то темними, то світлими спалахами.

Характер
Кмітливі, сміливі, добрі, милосердні, справедливі, невідступні у своїх переконаннях
Підлий, підступний, жорстокий, несправедливий, жадібний, боягузливий.


2.Проблемне питання:
- У чому виявляється, на ваш погляд, авторське ставлення до своїх героїв?
( у змалюванні портретів, дій, характерів, художніх засобів, які при цьому використовуються)

3. Робота з текстом.
Знайдіть описи лося, зачитайте їх і зробіть висновки.

4.Повідомлення учнів про заповідники України.
5.Творча робота.


Розповісти про події,описані у оповіданні «Лось», від імені лося.

IV.Закріплення знань, умінь і навичок.

Які з прислів’їв відповідають головній думці оповідання»Лось»:
Злий плаче від заздрості, а добрий від радості.
У кого серце вовче, той їсть кого хоче.
Погані очі все перекліпають.
Я свою вину на Івана зверну.
Сердите не буває сите.
Тіло в золоті, а душа в болоті.
У нього не розживешся й серед зими льоду
Голова без розуму – як ліхтар без свічки.
Одна голова – добре, а дві – краще.
2.Гра «Лото».З’єднати картки( епітети зі словами, яких вони стосуються)

V. Підсумок уроку.
Виставлення оцінок.

VI Домашнє завдання.
Підготувати художній опис одного зі звірів, що живе в лісах України.