Нестандартний урок-проблема Євген Гуцало. Життя та творчість. Дружба людини з природою (за оповіданням «Лось»).
Конспект уроку з української літератури для 5-го класуТема уроку. Євген Гуцало. Життя та творчість. Дружба людини з природою (за оповіданням «Лось»).
Мета уроку. Ознайомити школярів з життям і творчістю письменника, змістом його оповідання; навчити виділяти та пояснювати в оповіданні найбільш вражаючі фрагменти, давати власну оцінку зображуваному. Розвивати навички виразного читання, уміння переказувати; сприяти вихованню любові до світу природи і людини в ньому, добра та милосердя.
Тип уроку: вивчення нового матеріалуМетоди роботи: Методи «Гронування», «Кольорова феєрія», «Мікрофон», «Вибери сам», «Інтертекст». Прийом «Діаманта»
Обладнання: Ролик «Шведи врятували лося». Презентація «Є.Гуцало». Аудіозапис «Звуки природи» Слайди: колібрі, епіграф, тема, тезаурус,
Епіграф: О скільки у природи немудро-мудрих літер!
О скільки у людини невміння прочитать... П. ТичинаХід уроку:
І. Організацій момент
Визначення емоційної готовності учнів до уроку. «Емоційний барометр».
- Спробуйте одним словом визначити свій настрій. Діти, ви, напевне, чули про незвичайну пташку колібрі. Ось вона ( слайд). Так от, ця малесенька пташка за одну секунду (зверніть увагу!) робить 200 помахів крильми. Тож бажаю вам сьогодні такої ж невтомної працездатності на уроці, як у колібрі. Виберіть собі смайлик, відповідний вашому настрою у цю мить (слайд зі смайликами з номерами»ІІ. Актуалізація опорних знань1. Мозкова атака
Хто із письменників, творчість яких ми вивчали на попередніх уроках, оспівував красу та велич природи, закликав берегти її? (Тарас Шевченко «За сонцем хмаронька пливе», «Садок вишневий коло хати», Костянтина Малицька «Чом, чом, земле моя», «Соловей», Олена Пчілка «Сосонка», Павло Тичина «Гаї шумлять», «Не бував ти у наших краях»).
2. Коментування епіграфа Слайд
- Епіграфом сьогоднішнього уроку обрано слова Павла Тичини: «О скільки у природи немудро-мудрих літер! О скільки у людини невміння прочитать... ». Як ви розумієте ці слова? (Людина не завжди з повагою ставиться до різноманітних багатств природи).
ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку
1. Мотивація навчальної діяльностіВелике щастя для людини – користуватися благами природи, насолоджуватися ïï красою. Охороняти лiси, гаï, сади – зелене багатство нашоï краïни –закликає нас вiдомий письменник Євген Гуцало, оповідання якого ви опрацьовували на сьогоднішній урок.
- Запишіть, будь ласка, число та тему уроку в зошити. (Євген Гуцало. Життя та творчість. Дружба людини з природою (за оповіданням «Лось») Слайд.
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Вашій увазі я пропоную відеоролик «Шведи рятують лося».
-Які у вас враження склалися після перегляду? - Ваше ставлення до рятувальників?
- Чому вони, ризикуючи власним життям, рятували лося?
Проблема
Довести або спростувати думку, що людина щаслива тільки в гармонії з природою. (Слайд: тезаурус «гармонія»)
V. Завдання уроку (слайд)
V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу1. Презентація учня про Є. Гуцала (випереджальне завдання) Уважно слухаємо і дивимося презентацію і досліджуємо мікропроблему (1 група) «Чи можна стверджувати, що Євген Гуцало був майстром слова?» і (2 група) запамятовуємо цікавий факт із біографії письменника.
2.Обговорення
3.Обмін враженнями від прочитаного- Давайте пригадаємо, що таке оповідання. (Слайд. Тезаурус Оповідання – це невеликий прозовий твір, у якому розповідається про одну або кілька подій з життя одного героя чи кількох головних персонажів протягом обмеженого проміжку часу).
- Що ви знаєте про лося? (Повідомлення про лося, випереджальне завдання).
- А ви знали, що лося хочуть занести до Червоної книги Донбасу? А яких тварин, занесених до цієї книги, ви знаєте?
- Чим захопило вас це оповідання? Що найбільше вразило? Чому?
- Які почуття викликав твір, які роздуми виникли під його впливом?
3. Словникова робота Мабуть, ви помітили у тексті невідомі вам раніше слова. Перегляд словника під текстом. Н а щ у л и в — притиснув до голови; тут: прислухався;
к о щ а в а — яка нагадує кістку; л е ж б и щ е — місце сну, відпочинку;п о м и н у в — проминув; б а й р а к — зарослий яр; о с и ч н я к — місце, де ростуть осики; с м а г а— тут: слина з а б р о н з о в і л и — набули кольору бронзи (тьмяно-золотистого); з а л у ж ж я — з луків; в и с о т а л и с я — простяглися; на м а к і в к у — на вершечок; п р и ч а є н а — прихована; о с к н і л о г о — обледенілого; в ж а х а н о — лякаючись; к о н в у л ь с и в н о — поривчасто; о б а ч н о — обережно; с м и р н а — спокійна; в т я м и л и — зрозуміли; м а й н у в — швидко побіг; не з а к у н я л а — не задрімала; с е р п а н о к — тут: легкий туман; п о ч в а л а в — пішов; п і д п а л о к — маленький хлібець, сильно запечений.
4. Передача сюжету методом «Інтертекст»
1 група Сюжетна лінія «Лось»
ХТО? Лось на річку вийшов
ЧОМУ? Дуже вже води хотів.
ЩО? Лід не витримав і тріснув.
КУДИ? В ополонку провалився він2 група Сюжетна лінія «Брати»ХТО? Два брати по дорозі.йшли
ЧОМУ? У ліс за хмизом приїхали.
ЩО? Сокирою по льоду шлях прорубали
КУДИ? Лося в ліс перепровадили.
3 група Сюжетна лінія «Браконьєр»ХТО? Злий мисливець Шпичак по лісу бродив.
ЧОМУ? Дичину шукав, роги та м'ясо.
ЩО? Лося побачив – застрелив.
КУДИ? Потім за братами біг та просив
Відтворити прозовою мовою чітко за інтертекстом сюжет
6. Визначення теми оповіданняЯка ж тема даного оповідання? Розповідь про лося, який, вирвавшись із однієї біди, потрапив у інш).
7. Робота з текстом оповідання1. Що вас найбільше вразило в оповіданні «Лось»? Чому?
2. Чи можна назвати лося головним персонажем твору? Поясніть свою відповідь, посилаючись на текст.
3. Чому лось потрапив в ополонку? Як він поводився у воді? Зачитайте. (с. 261).
4. Яких людських рис автор надав тварині?
5. Знайдіть у творі місця, де описується, як хлопчики врятували лося. Які почуття переживали діти? А ви? (с. 262-263).
6. Знайдіть у тексті портрети братів (262) і дядька Шпичака (265). Як автор ставиться до цих персонажів? Підтвердіть свою думку словами з твору.
7. Що переживав і думав Шпичак після від'їзду братів? Чим зумовлені ці переживання? Чи справді дядькові стало шкода лося?
8. Чому діти не сперечалися з дядьком, нічого не відповіли на його обіцянки поділитися м'ясом, віддати роги? Як ви діяли б на їхньому місці?
8. Хвилинка настрою. (Слайди з різними кумедними тваринками під звуки природи).
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в парах
1 група – Знайти опис лося. Пригадати, що таке художній опис. Самостійно описати лося, використовуючи цитати з оповідання.
(- Це був великий звір з широкими грудьми, які легко здималися од дихання. Його роги нагадували осінній низькорослий кущ, з якого обнесло листя;
- Лось був старий і бувалий самець;
- Неквапно попрямував до тієї поляни, на якій любив найчастіше бувати…Ранньої весни вона перша вбиралася квітами, і хутко тут виганялась така висока трава. Що в ній, прилігши, лось міг сховатися до половини;
- Намагався поводитися обачно…сили поступово покидали його; він поводився смирно;
- Він пробуватиме безперервно, доти, доки дихатиме; лось виявився дужий і життєлюбний.).2 група – Характеристика братів (цитати на підтвердження)
3 група - Характеристика Шпичака (цитати на підтвердження)
Обговорення.
Прийом «Домінанта»- алгоритм (слайд)
1.Одне слово (тема; іменник; ім'я/прізвище героя)2.Два слова (визначення; прикметники)3.Три слова (дію; прислівник))4.Чотири слова (асоціація до першого рядка; іменники)5.Три слова (дію, пов'язану з темою останнього рядка; прислівник)6.Два слова (визначення, пов'язане з темою останнього рядка; прикметники)7.Одне слово (тема, протилежна темі першого рядка; іменник)У кого втілено добро, а в кого – зло?
Брати2.Кмітливі, непідкупні.3. Сміливо, рішуче, милосердно.4. Мужність, перемога, радість, біль.5. Підступно, підло, жорстоко.6. Жадібний, боягузливий.7.Шпичак
Висновок. Людина щаслива тільки в гармонії з природою
Пригадати, що таке ідея. Визначити головну думку твору. Дати відповідь на питання «Чого навчає оповідання?». (Гармонія світу людини та природи; уславлення чесності та справедливості, гуманного ставлення до природи; засудження жорстокості, підступності). Висновок. Людина щаслива тільки в гармонії з природою.
VІІ. Підсумок уроку.
Метод «Мікрофон»:
- Отож повернемося до нашої проблеми. Чи погоджуєтеся ви, що людина щаслива тільки в гармонії з природою? Доведіть свою думку.
- Що ви відкрили нового для себе в цьому оповіданні?
- Які висновки ви зробили для себе?
- Отже, збереження фауни i флори залежить вiд людини, ïï совiстi. Ставлення людини до природи – це мiрило людськоï моралi. Справжня любов до рiдноï землi повинна бути не лише споглядальною, а й активною, дiєвою, спрямованою на захист i примноження багатства рiдного Донбасу.
VІІІ. Рефлексія1. Технологія незакінчених речень На уроці для мене цікавим було... Найбільше мені сподобалося...
Я іду з уроку із... Я тепер знаю… Я тепер вмію…
Як ви оцінюєте свою роботу на уроці? .
2. Оцінювання відповідей учнів учителем
ІX. Домашнє завданняВиписати цитати до характеристики образів:
І варіант – хлопчиків ІІ – дядька Шпичака.
В. р. - Спрогнозуйте кінцівку оповідання, уявивши, що в творі не з’явився дядько Шпичак.
Повертаємось до смайликів настрою. Вибираємо. Аналіз. Висновок.