Відображення українського козацтва в казці Івана Нечуя-Левицького «Запорожці»
ДАТА КЛАС 5
Тема. Відображення українського козацтва в казці Івана Нечуя-Левицького «Запорожці»
Мета: розвивати вміння пов’язувати історичні факти з їх літературним відображенням, а також розвивати міжпредметне асоціативне мислення.
виховувати прагнення пізнати історію країни, розуміння закономірностей історичний процесів.
Обладнання: ілюстрації до теми уроку (козаки, рицарі), тексти, методичні картки, мультимедійні презентації , виставка малюнків.
Тип уроку: бінарний урок-дослідження.
Епіграф уроку
Так ось вона Січ. Ось те гніздо звідки вилітають усі ті горді і
дужі як леви люди. Ось звідки розливається воля і козацтво на всю Україну.
М.В.Гоголь
Хід уроку
І. Організаційний момент.
(Вітання з класом, наявність відсутніх).
імпровізована сцена біля дошки, яка містить елементи відтворення української хати, мальованого образу козака, українського орнаменту та квітів. Виходять вчитель історії та вчитель укр. літератури
Вчитель історії
В сиву-сиву давнину Козаки йшли на війну, Бо на рідну Україну Сунулися без упину Ляхи, турки та татари, Москалі та яничари. Щоб палить сади і хати, Щоб людей в неволю гнати.
Вчитель укр. літератури
Козаки скликають раду: - Не буде ворогу пощади! Вірні коні рвуться в битву, Крешуть іскри з-під копита. За чарівний спів дівочий, За спокійні дні та ночі – Шаблі весело дзвенять, Вражі голови летять.
Вчитель історії
А чи це все було насправді ми можемо легко перевірити переглянувши фільм – хроніку « Запоріжжя» ( відео)
I. Вступне слово вчителів
Вчитель історії : Ви знаєте, що українському козацтву, яке було унікальним явищем світової історії, належить чи не найвидатніше місце в історичному розвитку України. Воно протягом століть відігравало провідну роль у всіх сферах історичного буття народу, взявши на себе найважливіші завдання, що стояли перед українською нацією, будучи провідною силою в їх здійсненні.
Вчитель української літератури :
Історія будь-якого народу, як і життя людини, має героїчні і трагічні, щасливі й нещасливі сторінки. І оскільки саме в героїзмі найповніше виявляються національний характер народу, його душевна краса, талант; ці сторінки особливо хвилюють і викликають почуття національної гордості. В історичному минулому українського народу було неповторне й легендарне явище – козацтво , його оспівали багато письменників , не оминули увагою і святиню козацтва – Запорізьку Січ,що стала синонімом свободи, незалежності, людської і національної гідності. ( епіграф уроку)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні не звичайний урок, а урок – подорож. І як вже ви здогадались ми будемо подорожувати до Запорізької Січі. Це про неї писав М.Гоголь: «Так ось вона Січ. Ось те гніздо звідки вилітають усі ті горді і дужі як леви. Ось звідки розливається воля і козацтво на всю Україну». На нашому уроці як на славній Січі присутня козацька старшина:
Гетьман – Капітонова С.С.;
Кошовий отаман – Романець Н.І.;
Писар –
Суддя –
Курінний отаман –
Крім цього ми як і славні наші предки, та герої оповідання, повинні будемо пройти деякі випробування. Подолавши які ви станете справжніми козаками.
Як випробовувалась міць і відвага майбутніх козаків?
Що їм потрібно було здолати?
Але перш ніж дати відповіді на ці питання, давайте порелаксуємо!
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Релаксаційна хвилинка
Вчитель історії
А зараз заплющить очі. Я пропоную вам, під звуки козацької музики, здійснити уявний політ по маршруту « Широчани – Запорізька Січ». Я бажаю вам щасливої дороги, аби ви ще більше поглибили знання про минуле нашого народу. ( Звучить мелодія). Ми наближаємося до Запорізької Січі.
Розплющить очі та скажіть, що ви побачили перелітаючи, яка картина постала у вашій уяві? ( Відповіді учнів)
Вч.укр.літ.
Робота з епіграфом постановка проблемного питання.
«Так ось вона Січ. Ось те гніздо звідки вилітають усі ті горді і дужі як леви люди. Ось звідки розливається воля і козацтво на всю Україну». (М.В.Гоголь). Ці слова належать відомому письменнику, який є генієм двох великих народів українського та російського і які є епіграфом нашого уроку. Протягом уроку ми з вами будемо багато говорити про козаків, реальних і літературних персонажів. І в кінці нашого заняття ваше завдання буде чи підтвердити слова Миколи Васильовича чи навпаки заперечити чи навіть спростувати їх.
Вчитель історії
Та для того, зараз щоб увійти до святині української історії, вам потрібно, як і козакам, яких приймали в запорожці, подолати перешкоди. А що це були за перешкоди? (відпов. уч. пороги). Так вірно пороги. Як наші славні предки козаки долали пороги наближаючись до своєї мрії, так і ми з вами на сьогоднішньому уроці подолаємо всі перешкоди і отримаємо перепустку до святині козаччини. Перш ніж відправити молодого козака перевіряти свою мужність, відвагу, козацька старшина перевіряла його розум. Ось і ми зараз перевіримо ваші знання.
Мультимедійна презентація « Історична вікторина» (інструкція виконання).
Молодці ви гарно попрацювали і за це отримаєте глечик квасу та макітру вареників – улюблену страву козаків.
ІV. Оголошення теми та мети уроку
Вчитель укр..літ.
Сьогоднішній урок присвячений одній із сторінок нашого минулого –Запорозькій Січі, козацтву, тим героям, борцям за свободу, з яких були списані образи літературних козаків-запорожців. Тому тема уроку: « Відображення українського козацтва в казці Івана Нечуя-Левицького «Запорожці»».
На уроці ми будемо співставляти, аналізувати, порівнювати історичні відомості про козаків з їхніми літературними прототипами.
V.Вивчення нового матеріалу
Вчитель історії :
Не лише Нечуй – Левицький, писав про козаків, а й багато інших відомих і талановитих людей. Крім цього козаків писало багато художників, змальовуючи їх мужність і славу лише одним пензлем.
(Розгляд ілюстрацій)
Вчитель історії
А чи відомо вам, що відомий російський художник Ілля Рєпін написав знамениту картину « Запорожці пишуть лист турецькому султану», де зобразив дану історичну подію. 15 років художник працював над пошуком образів та вивченням історичних джерел. Картину ще не було закінчено, як до Яворницького (історик, « запорозький батько», в центрі його уваги була історія Запорожжя) прийшов Рєпін: « Я хочу посадити вас на картині за писаря!» Яворницький довго опирався, але потім згодився.
А зараз я оголошую « Картинний ярмарок». Ви можете придбати цю картину. Ціна – це ваша правильна відповідь на питання за листами, прочитаними нашими писарями.
( відео з читанням листів)
1. В листі хана перераховано багато держав. Що цим хотів сказати турецький султан?
2. Що він вимагав від козаків?
3. Що відповіли козаки йому на вимогу? Який висновок можна зробити з даних документів?
За правильну відповідь ви отримаєте по одному жетону.
Фізкультхвилинка
Проблемне питання
Вчитель укр..літ.
Зверніть увагу на дошку , ви бачите не лише портрет Нечуя-Левицького , а й картини на яких написані самі козаки, крім цього є ще портрети інших українських письменників . Тому я хочу поставити питання , відповідь на яке ви повинні будете дати в кінці уроку : Що об’єднує всіх цих людей ?
Вчитель укр.. літератури
( читання уривка вчителем під мелодію Вівальді )
« Погода була тиха і ясна . Надворі був ранній теплий ранок . Вода в Дніпрі стояла тиха й гладенька , як скло . А там десь , далеко внизу , вже стогнав , неначе під землею , поріг – Кодацький. - 13
·
·
·
·
·
·
·
І гребці шамнули, а байдак полетів, неначе на крилах. Поріг був вже недалечко. І раптом... зашуміла вода і заревла. Кодацький поріг появився весь від берега до берега, весь білий, вкритий піною та бризками. Байдак загув і полетів з лави на лаву. В одну мить його перенесло через поріг. Вода оббризкала гребців і присипала Карпові кучері. Судно тихо загуло, як порожня бочка». Отож перший поріг який вам доведеться подолати – термінологічний. Герой казки, Карпо Летючий, без остраху подолав перший дніпровий поріг, так і ми з вами мусимо його здолати, а щоб це зробити потрібно виконати такі завдання:
Дати відповідь на питання;
Зіграти у гру «Хто швидше?»
1.Бесіда за питаннями
Який твір називається казкою?
Чим відрізняється літературна казка від народної?
«Запорожці» це народна чи літературна казка?
Чому ? Доведіть.
Який літературознавчий термін називається гіперболою?
Чи використовує її Нечуй – Левицький у своїй казці?
2.Гра «Хто швидше?»
Де саме? Свою відповідь підтвердьте цитатами з твору.
Назвіть термін, який стосується не лише літератури, а й живопису, у якому постають картини природи, їх опис, а якщо це стосується літератури на фоні картин природи розгортається дія і таким чином передається душевний стан героїв.
Знайдіть і зачитайте пейзажі.
3.Робота над змістом твору
Вч. Історії
Вітаю перший поріг успішно подолано. Можемо рухатись далі. Другим і страшнішим від першого був Сурський поріг.
Вч.укр.літ.
А на нашому уроці це поріг – «Поміркуй».
4.Переказ найцікавіших епізодів.
Ви вдома повинні були дочитати казку до кінця і тепер з легкістю зможете переказати найцікавіші епізоди твору. Зробивши це ми з вами пропливемо половину цього могутнього порогу.(Відповіді учнів)
А щоб остаточно подолати цей поріг нам з вами потрібно буде заповнити анкету на казку Нечуя – Левицького «Запорожці».
5.Заповнення анкети на казку Нечуя – Левицького «Запорожці»
Значення назви
Що означає? Хто головний герой твору? Чому тоді назва казки «Запорожці»?
Тема
Про що розповідається у творі?
Про історичне минуле нашої країни за доби козачини, зникнення Запорізької Січі,продовження життя козацького роду.
Ідея
Для чого автор створив свій твір?
Возвеличення мужності, завзятості, сили, волі козаків;уславлення духу лицарства, благородства запорожців
Кульмінація
Най напруженіший момент твору
Герой у сні потрапляє у далеке історичне минуле і зустрічається з січовим козацтвом.
Головний герой
Карпо Летючий
Другорядні герої
Іван Музика, козаки, гетьман
Реальне у казці
Долання порогів Карпом Летючим
Фантастичне у казці
Подорож по зниклій Січі
Умовний літера-турний прийом
Сон
Художні засоби
Гіпербола, пейзаж
Головна думка
Завжди необхідно пошановувати, здобутки наших предків, бо козацькому роду нема переводу!
Ваші враження від прочитаного ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Вч.іст.
Молодці ви гарно попрацювали, час і відпочити, а щоб це зробити треба фізкультхвилинку відтворити.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Вч.укр.літ.
Ну, що відпочили час до роботи, адже у нас попереду ще 2 пороги, які ми мусимо здолати.
Отож третій наш поріг
«Порівняльний» зветься,
значить нам із вами
порівнювать прийдеться.
А кого і з ким як гадаєте?
Може ви і не вгадаєте?
Мова в нас сьогодні йде
Про реальне і уявне
Значить зрівнювати будемо
Козаків казкових
Із реальними людьми
Гетьманами, козаками.
6. Порівняльна характеристика
Вч.іст. та вч.укр.літ.
Зачитування цитат – характеристик героїв твору
Карпо Летючий
Літературні козаки
Козаки-запорожці реальні
Потомок славних запрожців
«Високі, рівні, дужі» - гарні на вроду
Дотепні, проникливі, невибагливі, щедрі
Допитливий
«стиха розмовляли...- ревуть страшні пороги»
Цінують свободу
Сміливий
« На старих поважних лицях спочивали думи»
Міцні тілом
Вродливий
«... повироблювані з каміння або дерева»
Витривалі, відважні, хоробрі, легкодушні
Впевнений
«Гетьман вищий і кращий від усіх»
Гарні, проворні, сильні
Гордий
Лоцман
Побожний
Волелюбний
VІ. Закріплення і систематизація знань
Наступний поріг який стоїть на шляху до нашої мрії – це «Творчий»
Колективна робота
Складання портрету запорожця( кола венна, колаж ідеального запорожця)
Карпо Летючий
Літературні козаки
Козаки-запорожці реальні
Вдача портрет
Риси характеру
Керівник
Ставлення до людей
Віра в Бога
\\
VII. Рефлексія
Ось ми з вами і досягли останнього порогу – Ненаситця, а у нас на уроці це – «Обгрунтуй». Перш ніж давати відповідь на питання, які прозвучали на початку уроку гарненько подумайте, скористайтесь алгоритмом відповіді й дайте відповідь спочатку на таке питання: «Що об’єднує всіх цих людей, яких ви бачите на дошці? »
Так правильно вони всі були заполонені славою і величчю українського козацтва.
На уроці було ще одне питання яку ми з вами маємо вирішити зараз – це заперечення чи навпаки підтвердження нашого епіграфу. То як ви гадаєте чи дійсно Запорізька Січ – «те гніздо звідки вилітають усі ті горді і дужі як леви люди. Ось звідки розливається воля і козацтво на всю Україну». Доведіть , користуючись тим матеріалом ,який засвоїли на уроці.
VIIІ. Підсумок уроку
За активну участь у подорожі кошова рада присуджує кожному з вас звання почесного козака. Прошу отримати грамоти. Гадаю, наш сьогоднішній урок збагатив вас знанням про славних запорожців. А для того, щоб краще знати історію свого народу необхідно багато читати. А на закінчення прослухайте слова Д.Павличка:
« Чи ти галичанин, чи ти волиняк,
Чи син гайдамацького степу,
На шапку візьми Володимирів знак,
А в серце Сірка чи Мазепу.
Посвята в козаки.
ІХ. Домашнє завдання
Писар ( читає лист)
«Султан Мухамед IV Запорозьким козакам.
Я, султан Мухамед, брат сонця і місяця, онук і намісник Божий, державець царств Македонського, Вавилонського, Єрусалимського, Великого та Малого Єгипту, Цар над Царями, державець над державцями, надзвичайний лицар, ніким не побори мий вояка, не вступний оборонець гробу Ісуса Христа, пестун самого Бога, надія і утіха мусульман, острах і великий оборонець християнів, наказую вам, запорожські козаки, з доброї волі піддайтеся мені без суперечки і мене вашими наскоками не беріться турбувати. Султан Турецький Мухамед ІV»
«Запорізькі козаки турецькому султану.
Ти – шайтан турецький, проклятого чорта брат і товариш і самого люципера секретар! Який ти в чорта лицар? Чорт викидає, а твоє військо пожирає. Не будеш ти годен синів християнських під собою мати; твого війська ми не боїмося, землею і водою будем битися с тобою. Вавилонський ти кухар, македонський колесник, єрусалимський броварник, Великого і Малого Єгипту свинар, татарський сагайдак, кам’янецький кат, всього світу й підсвіту блазень, а нашого Бога дурень. Отак тобі козаки відказали плюгавче. Невгоден єси матері вірних християн!
Числа не знаєм, бо календаря не маєм, місяць у небі, год у книзі, а день – такий у нас, як і вас, поцілуй за те ось куди нас !
Кошовий отаман Іван Сірко зо всім кошем запорізьким».
15