Відкритий урок з української літературина тему Відома невідома Леся Українка 10 клас
ТЕМА. Відома невідома Леся Українка.
Мета : відкрити невідомі сторінки із життя і творчості поетеси, допомогти усвідомити велич її життєвого подвигу; розвивати навички сприйняття і засвоєння знань, уміння виділяти головне висловлювати власні думки; виховувати медіа культуру, стійкість у життєвих труднощах, цілеспрямованість, принциповість, прагнення до самоосвіти.
Обладнання: портрет письменниці, ілюстрації до життєвого і творчого шляху, мультимедійна презентації.
Тип уроку: урок-відкриття
«Накінець-то в українській літературі з'явився справжній мужчина».
І.Я.Франко
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Доброго дня! Олександр Дюма, видатний французький письменник, коли чекав гостей на звану вечірку, у гардеробі вішав табличку з написом: «Отут, разом з одягом, залишайте свій поганий настрій».
Мені б дуже хотілося, щоб і ви залишили свій негатив, якщо такий є, за дверима класу і налаштувалися на роботу.
II. Оголошення домашнього завдання.
Урок починаємо із записування домашнього завдання.
Індивідуальне завдання (отримують окремі учні) ,а яким воно буде, конкретизую пізніше(підбір акторів для нашого фільму).
Написати есе на тему: «Я відкриваю для себе Лесю».
Отже, починаємо урок, який і допоможе вам підготуватися до виконання домашнього завдання.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
На дошці ви бачите портрет Лариси Петрівни Косач , знаної у всьому світі під псевдонімом - Леся Українка. Мабуть, не знайдеться жодної людини, яка б не знала цього імені і бодай хоч трішечки про її життя та творчість.
Але ми сьогодні спробуємо відкрити для себе новуЛеся, поговорити про відомі і невідомі факти її життя.
Скажіть, будь ласка, що ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? ( діти говорять про очікувані результати) А в кінці уроку подивимося, чи справдилися ваші сподівання.
III. Повідомлення теми і мети уроку.
Отже, у нас незвичайний урок. Я пропоную вам попрацювати над створенням художньо-документального фільму під умовною назвою «Відома невідома Леся Українка» і побувати у ролі кіносценаристів. Це дуже важка і кропітка робота: адже треба дібрати матеріал, відібрати найважливіший і найцікавіший, подумати про музичне оформлення.
Звісно, ми не перші, хто береться за кіностворення образу цієї славетної дочки Прометея.
Результати вашої пошуково-дослідницької роботи й ляжуть в основу фільму. Як роботі кіносценаристів дають оцінку глядачі, так і ваша робота повинна бути оцінена. Для цього у вас на партах картки самооцінки. Не забувайте в ході роботи оцінювати себе, а керівники груп слідкуйте за цим.
Давайте з’ясуємо,з яких фрагментів буде складатися наш фільм. (діти називають, які моменти із життя поетеси вони б хотіли включили до фільму).
IV.Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
Давайте розпочнемо роботу над кіносценарієм.
1.Звіт першої групи . Презентація «Родина Косачів та оточення Лесі»
2.Звіт другої групи «Дитячі роки»
Слово вчителя. Якби Леся жила в наш час, то ,може, її називали б дитиною індиго. А може вона і насправді була такою?! Давайте послухаємо повідомлення наступної групи.
3.Звіт третьої групи «Обдарування дівчинки.»
Важко не погодитися, що все це – і справді ознаки геніальності, адже не кожному таке дано. 4. Звіт четвертої групи «Кохання в житті Лесі Українки»
(Учні наголошують на тому, що для підготовки до уроку вони використовували документальний фільм «Великі українці», матеріал фільму Мащенка «Іду до тебе» (1972 рік), спогади сестер, письменників ,друзів сім’ї про Лесю, фотоальбом «Леся Українка»).
Слово вчителя. Отже, ми окреслили робочий сценарій нашого фільму. Що ж тепер? Наступний крок – підбір акторів на головні ролі. Це і буду те індивідуальне завдання, про яке я говорила на початку уроку(запишіть у щоденники).
Звісно, ми продовжимо роботу над сценарієм, бо на наступних уроках говоритимемо про творчість Лесі Українки.
А тепер скажіть ,чи справдилися ваші сподівання щодо сьогоднішнього уроку?
(діти відповідають).
V.Рефлексія.
А зараз підведемо підсумок роботи, виконавши тестові завдання.
Виконання тестових завдань(виконання, самоперевірка,оцінювання робіт).
Робота з епіграфом.
Як ви розумієте ці слова? Доберіть аргументи до цього висловлення. (Як зазвичай, сильними у нас називають чоловіків,а жінки –це ніжні слабосилі створіння, які потребують захисту, підтримки. Та своїм життям Леся Українка доводить протилежне: жінка-це сила, воля,це незламність, стійкість).
3.А в цей момент 2 учнів за бажанням пишуть на дошці сенкан на тему «Леся Українка»
Учні оголошують результативність своєї роботи на уроці ( за картками самооцінювання)
PS. Забули про музичний супровід.
Учениця розповідає про своє відкриття Лесі. Виявляється , 37 поезій покладені на музику.
Запропонувала послухати у її виконанні пісню «Давня весна» під супровід гітари.
VI.Підсумок. На цій мажорній ноті ми і закінчуємо свій урок.
ЦІКАВО ЗНАТИ :
що свій псевдонім Лариса Косач запозичила в дядька – Михайла Драгоманова. Він підписувався як «Українець». А оскільки Леся дуже захоплювалася своїм дядьком, то вирішила в чомусь бути схожою на нього. Псевдонім «Українка» з’явився у 1884 році, коли дівчині було всього тринадцять.
Олена Пчілка вважала свою доньку малорозвиненою.
Леся мала ще старшого брата, Михайла. Їх в сім’ї називали спільним іменем – «Мишелосіє» через нерозлучність. Проте сина мати ставила вище за Лесю її довго вважала малорозвиненою. Крім того, не любила її вдачі. До 5го класу навіть не віддавала до школи, а навчала вдома за власною програмою. Аргументувала це небажанням російського впливу на свою доню. Таке ставлення до дочки легко зрозуміти, знаючи характер самої Пчілки. Її боялись навіть чоловіки, а Євген Чикаленко казав: «Це та баба, що їй сам чорт черевики на вилах подає».
Сергій Мержинський, кому був присвячений знаменитий лист «Твої листи завжди пахнуть зів’ялими трояндами», не відповідав Лесі взаємністю.
Він сприймав їхні стосунки як дружні, а то й ділові. І коли Українка йому освідчилась, холодно відповів «Ні» Але нічого не змінюється: кохання до цього чоловіка стає любов’ю до його думок, його ідей. Справжню суть і глибину своїх почуттів вона вихлюпнула на папір у ніч на 18 лютого 1901 року, написавши біля ліжка вмираючого Сергія Мержинського поему «Одержима». І, навіть відходячи у кращий світ, Мержинський, замість очікуваних слів освідчення, прохав Лесю попіклуватись про інакшу жінку, яку він насправді кохав.
В честь Лесі Українки названий астероїд “Леся 2616”.
Одне з найстаріших дерев Луцька назване “Лесиним ясином”, говорять, що саме під ним поетеса написала свого першого вірша.
15