Урок української літератури Лірика Лесі Українки

Українська література урок «Стежками життя та поезії Лесі Українки»

Тема. Основні мотиви лірики творчості Лесі Українки 90-х років ХІХ – початку ХХ століття («Стояла я і слухала весну», «Як я люблю оці години праці», «І все-таки до тебе думка лине», «Contra spem spero!»).

Мета:
познайомити учнів з поетичним доробком Лесі Українки 90-х років ХІХ – початку ХХ століття; удосконалювати вміння здійснювати аналіз поетичних творів;
розвивати творчу уяву, зв’язне мовлення, критичне мислення;
виховувати любов до поетичного слова, повагу до творчих особистостей і зацікавленість їхнім життям, творчістю.

Завдання уроку:
Учні повинні знати:
біографію Лесі Українки;
зміст поезій Лесі Українки «Стояла я і слухала весну», «Як я люблю оці години праці», «І все-таки до тебе думка лине», «Contra spem spero!»;
тему та ідею твору; засоби художньої виразності;
мотиви лірики Лесі Українки 90-х років ХІХ – початку ХХ століття.
Учні повинні вміти:
здійснювати аналіз поетичних творів;
визначати тему, ідею, засоби художньої виразності у творі;
здійснювати характеристику головних персонажів п’єси;
висловлювати власну думку щодо прочитаного;
добирати цитати для підтвердження своєї думки;
визначати мотиви лірики Лесі Українки 90-х років ХІХ – початку ХХ століття.
Тип уроку: комбінований.
Методи: робота в групах, опорні таблиці для аналізу поетичного твору, «Незакінчене речення», сенкан, гронування, літературний диктант, мультимедійний супровід.
Випереджувальне завдання для учнів: виразно читати поезії Лесі Українки «Стояла я і слухала весну», «Як я люблю оці години праці», «І все-таки до тебе думка лине», «Contra spem spero!».
Обладнання: тексти поезій, схема складання сенкану, таблиці для аналізу поетичного твору для кожного учня, ноутбук,роздруковані завдання для літературного диктанту на кожного учня, мультимедійний супровід до уроку.
Оформлення дошки: портрет Лесі Українки, записана тема уроку; епіграф.
Епіграф: Бажаю так скінчити я свій шлях,
Як починала: з співом на устах!
Леся Українка «Мій шлях»
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотиваційний етап.
Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.
Кінець ХІХ віку приніс зневіру в багатьох найсокровенніших і найнезрушніших цінностей: руйнувалася стара ієрархія, впорядкованість і розміреність світу. Переломність епохи позначилася і на біографії, й на творчості Лесі Українки. Попри те, що в читацькій свідомості утвердився образ мужньої, незламної й цілеспрямованої «дочки Прометея», письменниця мусила весь час відчувати роздвоєність і складність вибору.
Вибір між модернізмом і народництвом для Лесі ускладнювався ще й певними етичними моментами. Для Лесі Українки це був і бунт проти власної матері, проти засвоєних із самого дитинства принципів і засад.
Олена Пчілка – людина демократичних і прогресивних переконань, свято певна необхідності працювати на благо народу і навіть «в праці сконать». Свій псевдонім вона таки виправдовувала щоденною невтомною діяльністю. Демократизм, любов до народу, замилування у фольклорі, постулат народної моралі як основи основ Дочці своїй Олена Пчілка обрала виразний псевдонім, що мав засвідчити готовність слугувати національній, народній справі. І юна Лариса Косач самовіддано старалася бути Лесею Українкою: «співала» про слово – гострий меч, про Україну – «нашу бездольную матір», плакала над її долею, живописала «красу України – Подолля», палко мріяла про визволення рідного краю, про «братерство, рівність, волю гожу». Втім у якийсь момент (приблизно 1900-1901 роки) поетка «переросла» свій патріотичний псевдонім. Але жодного разу поетка не зрадила своїм переконанням щодо ролі і призначення митця, щодо свого призначення. Саме тому епіграфом сьогоднішнього уроку стали рядки поезії Лесі Українки «Мій шлях».
(викладач зачитує епіграф до уроку)
Актуалізація суб’єктного досвіду.
а) «Незакінчене речення»: «Прочитавши поезії Лесі Українки, я замислився над тим, що був здивований, був вражений»
б) Перевірка домашнього завдання: літературний диктант.
Літературний диктант
Місто, в якому народилася Леся Українка
Справжнє ім’я Лесі Українки
Хто із письменників допоміг Лесі Українці у виданні першої збірки поезій?
Яку назву мала перша поезія Лесі Українки?
Назва першої поетичної збірки Лесі Українки
Автором якого підручника була Леся Українка?
Наведіть 3-4 приклади драматичних творів Лесі Українки.
Скільки мов, крім рідної, знала Леся Українка і які саме?
Як фольклорна збірка «Народні мелодії» Климента Квітки пов’язана з особою Лесі Українки?
У кого з видатних українських художників Леся Українка навчалася живопису?
Разом із ким Леся Українка переклала збірку творів М.Гоголя «Вечорниці», видану у Львові 1886 року?
Назвіть імена 3-4 зарубіжних письменників, чиї твори Леся Українка перекладала українською мовою.
Стрілочками вкажіть відповідність висловів з їх авторами.
«На свій вік це геніальна жінка» Іван Франко
«Україна не чула такого сильного,
гарячого та поетичного слова, як із уст
сеї слабосилої, хворої дівчини» Микола Бажан
«В історії світової літератури важко знайти
жіноче ім’я, яке дорівнювало б їй талантом,
мудрістю, проникливістю, значущістю» Михайло Павлик
За які здобутки в літературі присуджується з 1971 року в Україні щорічна літературна премія імені Лесі Українки?
У який регіон України організувала Леся Українка фольклорну експедицію?
Кому Леся Українка присвятила цикл поезій «Сльози-перли»?
Із ким з видатних українських істориків познайомилася Леся Українка в Єгипті?
Хто очолював театральну трупу, яка першою поставила драму Лесі Українки «Блакитна троянда» (1899)?
Про який регіон Леся Українка писала так: «Властивий, найрідніший рідний край для мене..»?
в) Гронування (характеристики особистості поетеси).

яка? Леся Українка чого прагне? що досягла?


Жінка Людина Поет Драматург Громадянин


ІІІ. Цілевизначення і планування уроку.
Оголошення теми, мети уроку.
Визначення цілей уроку (усно), опрацювання та доповнення або коригування цілей уроку, запропонованих викладачем.
Оголошення плану роботи.
ІV. Опрацювання навчального матеріалу.
4.1. Вступне слово викладача (з мультимедійним супроводом)
Під час короткого гостювання в Києві у брата Михайла Леся Українка відвідувала гурток «Плеяда». Крім поезій, вона почала писати прозу. 1890 року з-під пера Українки вийшли непересічні поезії «Contra spem spero!», «Мій шлях», «Сім струн».
У березні 1893 року вийшла у Львові перша Лесина збірка – «На крилах пісень».
Чому Леся Українка обрала для своєї поетичної збірки саме таку назву?
Схвальну рецензію на книгу написав Осип Маковей, правильно визначивши провідні мотиви творчості поетеси: «Перший – то сумовитий погляд авторки на своє життя і долю; другий - то культ природи; а третій – то культ України і світове горе».
4.2. Виразне читання поезій учнями.
4.3. Робота в групах:
Завдання. Здійснити ідейно-художній аналіз поезії, заповнивши таблицю. Скласти по 1 запитанню до групи-суперниці відповідно до її завдання.
І група – «Contra spem spero!»;
ІІ група – «Стояла я і слухала весну»;
ІІІ група – «Як я люблю оці години праці»;
ІV група - «І все-таки до тебе думка лине».
Назва поезії






Вид лірики



Тема



Ідея



Засоби художньої виразності
зорові



слухові


Віршований розмір


Римування


Автобіографічні мотиви


Особистісні враження



4.4. Індивідуальне завдання: складання сенканів: скласти сенкан, описавши внутрішній світ-портрет ліричної героїні поезії Лесі Українки.
І варіант – «Contra spem spero!»;
ІІ варіант – «Стояла я і слухала весну»;
ІІІ варіант – «Як я люблю оці години праці»;
ІV варіант - «І все-таки до тебе думка лине».
Схема
1-й рядок – слово, що називає тему (асоціація).
2-й рядок – 2 прикметники, що асоціюються з першим словом (опис теми).
3-й рядок – 3 дієслова, пов’язані з темою.
4-й рядок – фраза з чотирьох слів (думка-підсумок, що визначає розуміння теми).
5-й рядок – 1 слово (асоціація з темою, слово-підсумок).
V. Робота з дошкою запитань.
Учні прикріплюють на дошці свої запитання до поетеси, своїх однокласників, до учителя. Відповіді дають самостійно, обираючи собі запитання.
VІ. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1. «Незавершене речення»: На мій погляд, з творчістю Лесі Українки необхідно познайомитися тому, що
2. Твір-есе (2 хв):
«У чому неповторність таланту Лесі Українки»?
3. Домашнє завдання: вивчити напам’ять вірш Лесі Українки «Contra spem spero!».









13 PAGE \* MERGEFORMAT 14515




15