МАТЕМАТИКА І ШТРИХУВАННЯ Тема. Порядкова лічба. Число і цифра 0. Обведення цифри 0 у зошиті. Порівняння чисел. Складання виразів на віднімання за малюнками.Розв`язування віршованих задач. Штрихування соняшника похилими лініями.
МАТЕМАТИКА І ШТРИХУВАННЯ
Тема. Порядкова лічба. Число і цифра 0. Обведення цифри 0 у зошиті. Порівняння чисел. Складання виразів на віднімання за малюнками.Розв`язування віршованих задач. Штрихування соняшника похилими лініями.
Мета.На основі практичних дій з предметами розкрити утворення числа 0.Визначити його місце в числовому відрізку .Продовжити роботу над формуванням в учнів уміння складати приклади на додавання й віднімання.Удосконалювати навички усної лічби.Розвивати мислення,увагу і уяву.
Обладнання: предметні малюнки, демонстраційний матеріал,картки з друкованою і рукописною цифрою 0 ,проектор ,презентація уроку.
Словник: число і цифра 0, віднімання , додавання.
Хід заняття
І. Організаційний момент
1 . Привітання
2. Перевірка готовності до уроку
3. Основні правила роботи на уроці:
Вести себе спокійно;
не викрикувати (голосно – це не значить красиво) ;
бути думаючими (для цього у вас є голова на плечах) ;
бути терплячими, дати можливість висловитися своїм товаришам;
завдання слухати до кінця.
ІІ. Актуалізація та мотивація навчальної діяльності
- Сьогодні ми побуваємо в країні «Рослин».
1. Усна лічба
Порахуйте троянди в прямому порядку, оберненому.
Порахуйте від 1 до 5, від 5 до 1.
Порахуйте від 2 до 9, від 9 до 2.
Скільки всього квітів?
2.Складання прикладів за малюнками
3..Пальчикова гімнастика
ЇЖАЧОК
Вихідна позиція.Поставити долоні під кутом одна до однієї. Розташувати пальці однієї руки між пальцями іншої. Ворушити прямими пальчиками.
Як ти носиш, їжачок,Так багато колючок?
4. Робота в зошиті
5. Гра « Чи в садку, чи на городі » ( На дошці таблиця )
2720340172720
Порахувати тільки фрукти. ( 5)
Порахувати лише овочі . (5)
Чого за кількістю більше (менше)?
( порівну, однаково)
Скільки всіх предметів разом?(10).
Де це все росте?
6. Фізхвилинка
Діти лісом гуляли,
За природою спостерігали
Вгору — на сонце подивились —
Промінчиками зігрілись.
Метелики літали,
Крильцями махали
Дружно плеснімо: раз, два, три, чотири, п'ять
Треба нам букет зібрать
Раз присіли, два присіли,
В руках дзвоники задзвонили.
Вправо дзвін: — Дінь-дінь!
Вліво дзвін: Дінь-дінь!
На ніс сіла бджола.
7. «Число і цифра 0»
-А на що схожа ця цифра?
Перед вами тарілочка на якій лежать 4 яблучка. Зайчик зрізав одне яблучко на компот.
Скільки залишилось яблучок на тарілці?Як вийшло 3?(4-1=3)
Тепер він ще одне яблучко зрізав на компот. Скільки залишилось яблук? Як вийшло 2? (3-1=2)
Він ще одне зрізав. Скільки залишилось? Як вийшло число 1? (2-1=1)
Він і останнє яблучко зрізав до компоту. Скільки яблук залишилось на тарілці?
Коли нічого не залишилось,говоримо - нуль. Позначаємо цифрою 0.
Як утворився 0? (1-1=0)
На дошці написані цифри від 1 до 10.Вчитель ставить 0 перед 1.
Місце 0 на початку числового відрізка – перед одиницею.
Порахуйте від 0 до10.Назвіть «сусідів» числа 1.
8. Показ написання числа 0
Цифра 0 – великий лівий овал.
Починаємо писати трохи нижче верхнього правого кута клітинки,заокруглюємо ліворуч. пишемо до середини нижньої сторони клітинки і піднімаємося вгору до початку написання цифри.
9. Порівняння числа 0 з іншими числами
- Як ви думаєте, яке число найменше в числовому ряду?
- Котик пропонує порівняти число 0 з іншими числами.
10. Віднімання рівних чисел
Скільки кульок намальовано на 1 малюнку?Скільки кульок полетіло? Чи однакова кількість полетіла?
Якщо віднімається однакова кількість від заданої то у відповіді отримаємо нічого тобто нуль
Скільки росло тюльпанів спочатку? Скільки зломали?
Скільки залишилось?
11. Робота з геометричним матеріалом
Крош пропонує нам трошки пофантазувати з цифрою 0
На яку геометричну фігуру схожа ця цифра?(овал)
12.Гра «Оживи цифру»
Перед дітьми - картка,на якій намальований великий нуль. Діти повинні домалювати до нуля елементи,щоб вийшла певна фігура або предмет чи силует живої істоти.
ІІІ. Підсумок уроку.
- Що нового упізнали на уроці?
- Що позначає число 0 ?
- Де його місце на числовому відрізку?
- На що схожа цифра 0?
- Що залишається при відніманні однакових частин? Як це позначається?