Інтегрованний урок з українського читання та малювання


Інтегрованний урок з українського читання та малювання
Тема: «Великдень».Мета: розширити, поглибити й узагальнити знання про українські народні традиції; вчити висловлювати своє ставлення до прочитаного; розвивати навички виразного читання з використанням відповідної інтонації, тону й темпу збагачувати словниковий запас учнів ; виховувати через образне слово почуття любові до свого народу.
Хід уроку
I. Організаційний момент.- Любі діти! У нас на уроці багато гостей. Поверніться до них обличчям, лагідно посміхніться, оченятами їх сердечно і щиро прив1тайте.
II. Мотивація навчальної діяльності.- Сьогодні до нас у гості завітала дівчина-красуня. А хто вона, ви здогадаєтесь послухав цю казочку. Далеко-далеко був великий березовий гай. В глибині гаю, на просторі галявини стояв красивий палац ніжно-зеленого кольору. Зали палацу були прикрашені різними квітами. Кімнати були переповнені приємним запахом верби, конвалії, первоцвіту. Жила в цьому палаці струнка, тендітна, сором’язлива дівчина. Вона любила приносити всім радість. Щороку, в належний час, вона вирушала в мандрівку, щоб відвідати всіх своїх знайомих, друзів. Набравши повний кошик квітів, взявши чарівну хустинку, дівчина вирушила в дорогу. Звільняла від льоду ріки, поля – від снігу. Махнувши хустинкою – вона одягла дерева в ніжно-зелений одяг, дарувала землі квіти підсніжників, конвалії, проліски.На кого гляне красуня, той прокидається від сну, сповнюється радістю та коханням. Легко ступає дівчина по землі, несе всім щастя та радість, наповнює все красою. Збагачує все ніжними кольорами. Від щастя та радості все ожило, заспівало. - Як звуть цю дівчину? (Весна)- Прийшла Весна-красна з гостинцями. В кошику принесла квіти та листочки. Ними прикрашала все навколо: ліси, луги, квітники. Принесла Весна і для нас квіточку, а яку ви здогадаєтесь, відгадавши загадку.Я найперша зацвітаю Синім цвітом серед гаюВідгадайте, що за квітка Бо мене не стане влітку. (Пролісок). - Чому саме пролісок?- Тому що це перша весняна квіточка. На них Весна написала своїх бажання, які ми повинні виконати на уроці. III. Повідомлення теми, мети уроку.Перше бажання Весни«Вивчай, шануй, бережи традиції свого народу.»1. Розповідь вчителя.Весна багата не тільки на подарунки природи. Вона ще й багата на християнські свята. Незабаром до нас прийде одне з найбільших свят. Воно припадає на таку прекрасну пору, як весна. Ви запитаєте, чому саме цю пору? Кажуть, що навесні, в це свято, все пробуджується від сну. Це свято – Великдень. Сьогодні на уроці ми познайомимось з традиціями цього свята, прочитаємо казку «Великдень», намалюємо писанку. IV. Вивчення нового матеріалу. 1. Робота «Довідкового бюро»1-й учень Великдень – одне із найдавніших і найсвітліших свят. Воно святкується урочисто. До цього свята люди готуються заздалегідь. Кожен день напередодні свята мав свою назву. У четвер, який називають Чистим. Люди прибирають оселі, вимішують святкові рушники, килими. Де є така традиція розмальовують піч, стіни. Існує повір’я , що в Чистий четвер до схід сонця ворон носить із гнізда, своїх дітей купати в річці. Хто скупається раніше від воронячих дітей, той буде здоровим, міцним, щасливим протягом року. Люди намагались в цей день до сходу сонця вимитись або скупатись, тобто очиститись від гріхів. 2-й учень У п’ятницю, яку називають Страсною, готують великодні страви, печуть білий, великий хліб – паску. Паска символізує вічність людського життя. Паски прикрашають по різному: кольоровими цукерками, посипають кольоровим пшоном, зеленою, квітками. - А чим прикрашають у нас? Невід’ємною частиною свята є писанки. У наших предків яйце було символом сонця, відродженням природи, зародження нового життя. Вони вірили, що писанка має магічну силу – приносить добро, щастя, захищає від усього злого, зцілює від хвороб. Як тільки дзвони задзвонять на Великдень, святково вбрані люди вирушають до церкви. Цього дня вони несуть у кошиках у церкву святити паску, писанки. Все це прикривається спеціальним рушником чи хустинкою. Побувавши на службі, освятивши паску, люди в1тали один одного із святом, обмінювалися писанками. Друге бажання Весни «Добре підготуєшся, гарно попрацюєш» Щоб ротик став слухняним, ми проведемо вправи, щоб підготуватись до читання. 1. Вправи на постановку диханняДавайте почуємо запах Весни і виявимо свої почуття:- Здивування – о!- Захоплення – а!- Тепло - у!2. ЧистомовкаНа-на-на – прийшла весна,Очки-очки-очки – шумлять струмочки,Ба-ба-ба – зацвіла верба,Оло-оло-оло – засіяли вже поле.3. СкоромовкаСів шпак на шпаківню,Заспівав шпак пісню,Ти не вмієш так, як я,Так як ти, не вмію я.Прочитати скоромовку:- мовчки;- пошепки;- вголос чітко;- вголос повільно;- швидко на одному диханні;- окремі учні різними голосами (мишки, вовка, ведмедя)- Молодці! Ми виконали друге бажання Весни і наш ротик став слухняним. І ми готові виконати третє бажання Весни.Третє бажання Весни«Попрацюємо вчасно, пожнемо рясно»Своїм бажання закликає нас Весна до праці над великоднею казкою «Великдень»1. Словникова робота. Розкреслити – расчертить. Доладна – красивая.2. Читання вчителем.3. Бесіда над осмисленням прослуханого- Що знайшла бабуня Марія?- Що вона вирішила зробити з яйцем?- Які символи бабуня Марія намалювала на писанці?4. Читання учнями.5. Ланцюжкове читання.6. Вибіркове читання.7. Робота на виробленням виразного читання а) комбіноване читання (учитель – учні хором)8. Читання в особах(Творча група складає казку за поданим початком)V ФізхвилинкаVI Малювання писанки Четверте бажання Весни«Поринь у світ краси, намалюй писанку» Невід’ємною частиною свята є писанки. У наших предків яйце було символом сонця, відродженням природи, зародження нового життя. Вони вірили, що писанка має магічну силу – приносить добро, щастя, захищає від усього злого, зцілює від хвороб. Дуже давня традиція нашого народу – малювати писанки. І ми цю традицію зараз продовжимо.- Що ж означає слово писанка? Від якого слова походить? (Писати)розрізняють писанки і крашанки.Писанки розписують з нанесенням орнаментів, знаків, символів. Крашанки фарбують тільки одним кольором. Колір теж має своє значення.- Червоний – радість, життя, любов, надія.- Жовтий – колір сонця, зорі, врожаю.- Блакитний – здоров’я.- Зелений – воскресіння природи.- Чорний – нещастя, негоду.- Коричневий – багата земля, щедрість.А тепер, мабуть, вам вже хочеться швидше приступити до роботи. Хай музика допоможе творити добро! (Звучить музика, діти виконують роботи)VII Підсумок урокуМи виконали всі задання Весни- З традиціями якого свята ми сьогодні познайомились?- Яку ми прочитали казку?- Що ми сьогодні розписували? VIII Домашнє завдання1. Читати казку в особах2. Скласти казку про писанку.