Урок-дослідження Рослини. Різноманітність рослин (Я і Україна 1 клас) 
           Урок- дослідження
Тема. Рослини. Різноманітність рослин.
            Значення рослин у житті людини.
Мета: - розширити та уточнити знання учнів про різноманітність рос-
    лин, умови їх зростання;
  - вчити розпізнавати і наводити приклади рослин із навколишнього
     середовища, спостерігати за ними;
  - встановлювати найпростіші зв`язки між неживою природою (со- 
     нячним світлом, водою, повітрям і поживними речовинами) та  
     рослинами;
  - ознайомити з різноманітністю кімнатних рослин, довести цінність
     рослин для людини (естетину, практичну, оздоровчу);
  - формувати вміння порівнювати рослини (за розміром, місцем
                     зростання, використанням людиною);
  - виховувати прагнення доглядати і спостерігати за кімнатними
                     рослинами;
  - корегувати зв`зне мовлення, збагачувати слониковий запас учнів.
Обладнання: плакати «Фрукти», «Овочі», «Дерева, кущі, трави», 
                                  склянки з водою, цибуля, предметні картки з назвами 
                                  рослин.
Словник: назви рослин (бігонія, кактус, герань, кульбаба, латаття)                                        
                                    Хід уроку
 І. Організаційний момент. Психолого- педагогічний 
     настрій.          
            Вже дзвінок нам дав сигнал, 
            Працювати час настав.
            Тож і ми часу не гаймо,
            Працювати починаємо!  
 Вправа «Погода»
Тепло чи холодно надворі?
Яке небо? Чи є дощ?
ІІ. Ознайомлення з темою уроку.    
  1. Відгадування загадок.
Сидить баба на грядках
Вся закутана в хустках. (Капуста)
Дівка в коморі- коса надворі. (Морква)
Навені веселить, улітку холодить.
Восени харчує, зимою зігріває. (Дерево)
Червона, солодка, запашна,
Росте низько, до землі близько. (Полуниця)
Як одним словом назвати слова- відгадки? (Рослини)
2. Вступна бесіда
    – Ось сьогодні на уроці ми і поговоримо про рослини, різноманітний
       світ рослин, попостерігаємо і родосліджуємо за ними.
     - На які три групи можна розподілити рослини? (Дерева, кущі, трави)
     - Хто спробує на дошці намалювати по одному представнику кожної 
       групи рослин?
ІІІ. Робота за темою уроку.     
   1. Робота за підручником.
1.) Учитель читає текст у підручнику.
2.) Відповіді учнув за прослуханним текстом:
     - Чи скрізь ростуть рослини?
     - Які умови потрібні для росту?   (Світло, тепло, поживні речовини)
     - Де росте дуб і ліщина?   (У лісі)
     - Де росте кульбаба?   (На лугу)
     - Де росте латаття?   (У воді)
     - Де росте каштан?   (У парку)
     - Де росте троянда?   (На клумбі)
3.) Робота за малюнком у підручнику. Розгляд і коментування.
    - Що росте у лісі, на городі, в саду?    
   2. Бесіда- роповідь. Догляд за кімнатними рослинами.
     Значення освітлення, поливання, підпушування для рослин, протирання
      листочків.      
   3. Гра «Знайди зайву рослину».
     - Знайди на малюнку зайву рослину, доведи своє міркування.
    (Кактус, бігонія, фіалка, кульбаба, тюльпан, герань)
Фізкультхвилинка
      Сонечко прокинулось, потягнулось,
      В різні боки повернулось.
      Потім весело всміхнулось,
      Кругом себе обернулось.
      Стали квіти оживати,
      Пташки пісеньки співати.
      Діти стали танцювати,
      Любе сонечко вітати.    
    4. Робота у зошиті.
        - Учні виконують завдання у зошиті: «Що де росте?»    
    5. Дослідження 1.
       – Хто хоче бути помічником- дослідником? Поставимоу  воду гілочки 
        вишні, попостерігаємо за ними на протязі місяця.  
    6. Продовження роботи за підручником.
        Розгляд малюнків та відповіді на питання.
      - Що виготовляють із пшениці? Винограду? Полуниць? Соняшника?
      - Яка користь від рослин?
Висновок: - Рослини забезпечують нам харчування.
                  - Рослини використовують для виготовлення медикаментів.
                  - Із рослин виготовляють папір, меблі.
                  - Рослини милують око.   
   7. Дослідження 2.
     – Поставимо цибулину у воду, будемо спостерігати, які зміни відбува-  
       тимуться з нашою рослиною.
ІV. Підсумок уроку.
                   - До якої природи належать рослини?
                   - Які кімнатні рослини ви знаєте?
                   - Який зв`язок між деревом і книжкою? Деревом і олівцем? 
Корекційна робота. Гра «Життя дерева у різні пори
                                     року»
  Діти розподіляються на групи й отримують завдання про життя дерева в різні пори року:
дерево розпускає бруньки, слухає пісні птахів;
дерево радіє сонечку, шелестить листочками;
із дерева опадає листя, поливають його проливні дощі;
дерево заснуло, його засипає снігом.              
    Діти змальовують мімікою і жестами описану ситуацію. Всі інші відгадують, що відбувається з деревом.