Открытий урок по химии на тему: Физические и химические явления. Химические реакции и явления, что их сопровождают.
Тема: Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції і явища, що їх супроводжують.
Мета: навчальна: повторити й поглибити знання про фізичні та хімічні явища; з’ясувати їх істотні відмінності; сформувати поняття про хімічні реакції; з’ясувати ознаки хімічних реакцій і умови їх протікання;
розвивальна: розвивати навички спостереження та аналізу під час виконання експерименту; уміння працювати в групах, толерантно доводити свою точку зору; удосконалювати навички роботи з хімічними речовинами і лабораторним приладдям;
виховна: виховувати культуру спілкування.
Тип уроку: комбінований.
Форми роботи: розповідь, бесіда, демонстраційні досліди, робота з опорними схемами, робота з підручником.
Обладнання та реактиви: мідний дріт; розчини спирту, хлоридної кислоти,
натрій гідроксиду, купрум(ІІ) сульфату, фенолфталеїну, натрій гідрокарбонату; штатив із пробірками, піпетки, скляна паличка, сухий сприт.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання. Перевірка домашнього завдання.
ІІ. Мотивація пізнавальної діяльностіУчитель. Сьогодні на уроці ми маємо з’ясувати низку питань: (Метод «Мозкова атака»)
• Як називаються будь-які зміни в природі?
• З якими явищами природи ви ознайомилися в курсі природознавства?
• Якими бувають явища? Які їхні ознаки, умови?
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
(Учитель прикріплює на дошці малюнок сонця, у центрі якого пише слово «явище». На промінцях учні записують різноманітні характеристики цього слова, вивчені в курсі природознавства наводять приклади таких явищ.)
Учитель. Давайте спробуємо на основі свого учнівського досвіду визначити, які явища із зазначених на схемі описані у цих двох віршах.Мороз и сонце, день чудесный!Под голубыми небесамиВеликолепными коврами,Блестя на солнце, снег лежит. (А. Пушкин)А лисички взяли спички,К морю синему пошли,Море синее зажгли.Море пламенем горит. (К. Чуковский)
- Як же багато навколо нас явищ. (Наприклад – іде тепло від батареї опалення, запалилася неонова батарея, горять іменинні свічки, мама «гасить» соду оцтом, готуючи тісто, олійна фарба висихає на повітрі, скисає молоко, з відкритої пляшки «Фанти» виділяються бульбашки газу, на цвяхах у гаражі з’являється іржа.)
Учитель. Ви багато знаєте про явища. Сьогодні ми детально зупинимося на фізичних і хімічних явищах, будемо вчитися їх розпізнавати, описувати й аналізувати.
IV. Вивчення нового матеріалуПроведення демонстраційних дослідів з одночасним заповненням
опорної схеми.
Учитель. У будь-якій лабораторії, зокрема і в шкільній, можна спостерігати як хімічні, так і фізичні явища.
Демонстраційний дослід 1.
Візьмемо шматок мідного дроту й виготовимо з нього спіраль. Інший шматок прожаримо в полум’ї пальника до почорніння.
Або:
На спиртівці розплавте парафінову свічку. Іншу свічку підпаліть і спостерігайте її горіння.
Або:
Дослід . Наллємо в колбу води й нагріватимемо її. Через деякий час вода закипить і почне випаровуватись. Якщо над парою потримати холодний предмет, то на його поверхні з'являться краплі води. Отже, пара — це і є вода, але в іншому агрегатному стані. В цьому разі перетворення однієї речовини на іншу не було, хоча й відбувалися певні зміни — кипіння і випаровування води, конденсація водяної пари.
Або
взяти сірник і підпалити – явище перетворення деревини на вугілля.
Технологія «Коло ідей»( Метою технології є залучення всіх до обговорення проблеми.)
Запитання.
— Які явища ви спостерігаєте?
— Які є відмінності між цими явищами?
(Учні формулюють визначення понять «фізичні явища» та «хімічні явища», складаючи опорну схему 1.) на слайді і в зошиті – схему заповнюють на слайді
Учитель. Фізичними називаються явища, під час яких речовини залишаються незмінними, але можуть змінити форму, об’єм або агрегатний склад.
Хімічними називаються явища, під час яких змінюється їх склад і вони
перетворюються на інші.
Кожне хімічне явище називають також хімічною реакцією.
Отже, хімічне явище = хімічна реакціяУ ч и т е л ь. Щоб закріпити знання, які ви отримали, провівши дослідження, пропоную зіграти у гру «Уважний хімік».
Я називатиму явища, а ви маєте сказати, до якого виду вони належать
(фізичних чи хімічних), користуючись вивченими термінами: (Учні піднімають вгору картки двох різних кольорів -зелений – фізичне явище, червоний – хімічне явище.) + малюнки на слайді
вода замерзає;
калюжі висихають;
залізо іржавіє у вологому повітрі;
сіль розчинилася у воді;
свічка горить;
сірку змішали із залізними ошурками;
магніт притягує залізні предмети;
гасіння питної соди оцтом;
молоко скисає;
сніг розтанув;
чайнику утворився накип;
почорніння срібних виробів;
утворення інею;
зі скла виготовляють пляшки, банки, інший посуд;
парафін плавиться;
змішування холодної та гарячої води;
спалюють дрова;
розчин фільтрують;
утворення туману;
шматочок цукру розтирають товкачиком;
спалили папір;
восени листя жовкне.
Запитання.
— Як правильно записати хімічну реакцію?
Демонстраційний дослід 2.
1. У порцелянову чашку налийте спирт.
2. Підпаліть його.
3. Фіксуйте появу запаху.
4. Проаналізуйте реакцію. Для перевірки правильності тверджень
використайте картки із цифрами від 1 до 7. Кожна цифра відповідає певному слову чи знакові:
• 1 — «Спирт»;
• 2 — «+»;
• 3 — «Кисень»;
• 4 — «=»;
• 5 — «Вода»;
• 6 — «+»;
• 7 — «Вуглекислий газ». (Учні розбирають картки зі словами та знаками.)
Завдання.
1. Шикуйтеся за номерами на картках так, щоб отримати речення. Прочитайте його. (Спирт + кисень = вода + вуглекислий газ.)
2. Підніміть руки в гору ті, у кого в руках картки з назвами речовин, з яких почалася реакція.
Учитель. Ці речовини називаються вихідними, або реагентами.
3. Підніміть руки вгору ті, у кого в руках картки з назвами речовин, якими за-
кінчилася реакція.
Учитель. Ці речовини називаються кінцевими, або продуктами реакції.
Отже, вихідні речовини = продукти реакції.
Вчитель. Запишемо в зошит рівняння реакції горіння метилового спирту
С2Н5ОН + 302 → 2С02 +3 Н20
Метод „Прес” (Використовується у випадках, коли виникають суперечливіпитання і вам потрібно зайняти й чітко аргументу вати визначену позицію з
проблеми, що обговорюється переконати інших у вашій правоті. Метод дастьвам можливість навчитися формулювати та висловлювати свою думку з
дискусійного питання аргументовано, в чіткій та стислій формі, впливати на
думку ваших співрозмовників.)
Питання до учнів
― Які умови потрібно створити, щоб почалася хімічна реакція?
Учитель. Щоб відрізнити хімічні явища від інших, потрібно знати їх ознаки. Розглянемо це питання на практиці.
Демонстраційний дослід 3.
1. Візьміть соди й додайте до неї трохи хлоридної кислоти HCL
2. Опишіть свої спостереження.
(Виділяється газ.)
Демонстраційний дослід 4.
Арґентум нітрат AgNO3+ хлоридна кислота HCL
2. Опишіть свої спостереження.
(Випадає осад.)
Демонстраційний дослід 5.
1. До розчину їдкого натру NaOH додайте дві краплі фенолфталеїну.
2. Опишіть свої спостереження. (Розчин став малинового кольору.)
3. Потім по краплинах додайте розчин хлоридної кислоти HCL
4. Опишіть свої спостереження.
(Забарвлення змінюється.)
Методика «Синтез думок» (Спільний пошук узгодженого рішення)
(Учні записують до зошиту ознаки хімічних реакцій.) на слайді
V. Закріплення вивченого матеріалу1. Перевірте свої знання ( тести)
1. Під час фізичних явищ змінюється:
Начало формы
а) колір;б) агрегатний стан;в) виділяється газ;г) змінюється форма тіла.
Конец формы
2. У Новорічну ніч на святковий стіл поставили свічку і підпалили її. Свічка спалахнула яскравим полум'ям. Віск поволі розтоплювався і стікав по свічнику, утворюючи вичурні візерунки. Які явища спостерігали присутні за святковим столом?
Начало формы
а) фізичні;б) фізичні та хімічні;в) хімічні.
3. Ознаки хімічних явищ:
Випадіння осаду - Б
Зміна кольору - В
Виділення газу - А
Поява світла і тепла - Г
Конец формы
4. Встановіть відповідність:
1238885128905 1 скисання молока;
А фізичні явища; 10160149860-8890121285 2 плавлення цукру;
Б хімічні явища; 19685141605 3 подрібненя крейди;
4 іржавіння заліза.
2. Інформація щодо ознак хімічних реакцій допоможе нам зараз зіграти у
гру «Щасливий квиток».
У вчителя три «білети», які обирають учасники трьох команд (три ряди в класній кімнаті):
«Фізичні явища».
«Хімічні реакції».
«Ознаки хімічних реакцій».
Кожен учасник команди записує прямо на картці свою відповідь (приклад явища, реакції чи ознаки реакції) і швидко передає картку наступному
члену команди — по ряду до кінця. Після закінчення роботи учні зачитують та аналізують відповіді
Учитель. Тема уроку є настільки багатою й цікавою, що знайшла своє відображення в поезії.
Поетична хвилинка.
Хімічні реакціїНе у незвіданих світахЙ не на далекій зірціІде на ваших же очах
Реакція в пробірці.
Дивіться, як новий продукт
На дно пробірки ляже.
То осад наші реагентиВ нові сполуки зв’яжуть.
То газ бурхливий завируєІ спінить реагенти,
То колір новий зачарує —
Ловіть такі моменти.
А то по класу попливеНезвичний запах новий…
Одна з ознак нехай буде
Й хімічне явище готове!
Фізичні явищаПро явища фізичні твердо пам’ятай одне:
Міняється їх маса, розмір, стан, об’єм.
Ты знаешь, газ мельчайший, водород,
В соединении с кислородом — это
Июньский дождь от всех своих щедрот,
Сентябрьские туманы на рассветах.
Кипит железо, серебро, сурьма
И темно-бурые растворы брома.
И кажется Вселенная сама
Одной лабораторией огромной.
Вчитель - Визнач явища
Взимку стало холодати
і ставок вже не пізнати.
Там, де була рідина
Лиш дзеркальна площина
Що за диво кристалічне?
Це фізичне чи хімічне?
В нас в дворі живе корова.
Молоко п'єм для здоров'я.
А побуде в теплій хаті-
Будем сир й сметану мати.
Що за наслідок логічний?
Він фізичний чи хімічний (хімічний)
На вогні пластинка мідна
Почорніла, вірогідно.
Що за явище незвичне?
Це фізичне чи хімічне (хімічне)
Осінь стала вмить до діла-
Листя геть все пожовтіло.
Що за результат класичний?
Він хімічний чи фізичний (хімічний)
Здогадайтесь про що йдеться.
Що сходить без насіння? (Сонце)
Горя не знаю, а гірко плачу. (Дощова хмара)
Ой за полем, за горами золота нагайка в’ється. (Блискавка)
Розфарбоване коромисло через річку повисло. (Веселка)
Як живе, то летить, як помре, то біжить. (Сніг).
Бажаний гість, замість цукерок дрова їсть. (Вогонь)
Інтерактивна гра «Мікрофон».
Я кореспондент Першого національного каналу. Ми продовжуємо програму «Явища хімічні й фізичні в нашому житті». Я пропоную запитання учням 7 класу:
Ви снідали сьогодні?
У чашку з чаєм занурили шматок лимону? Що відбувалося? Про що свідчить?
На сковороді смажиться омлет. Як ви вважаєте, яке це явище?
На одязі плями від чаю. Ви видаляєте їх з допомогою мийного засобу. Яке це явище? Чому?
VI. Рефлексія та підбиття підсумків уроку
Метод «Мікрофон». „Мікрофон” надає можливість кожному сказати щось швидко, по черзі, відповідаючи на запитання або висловлюючи свої думку чи позиціюю.
— Що було на уроці найцікавішим?
— Що залишилося незрозумілим?
VII. Домашнє завдання1.Прочитати параграф 14, 15 вправи 3—5 (с. 110) (підручник: Лашевська
Г. Хімія, 7-й клас).
2. Творче завдання: навести приклади хімічних реакцій, що трапляються вам у побуті, і описати фізичні явища, що супроводжують їх.
Листок самооцінювання ________________________________
(ставите бали за кожну правильну відповідь)
№ ппВид роботи
Кількість балів
1 Усна відповідь на питання
1 бал за кожну правильну відповідь
2 Гра «Уважний хімік»
Ставите + за кожну правильну відповідь
Максимальна сума балів – 6.
3 Перевір свої знання - Тести
1 бал за кожну правильну відповідь 4 Гра «Щасливий квиток »
Самооцінка щодо встановлення ознак чи явищ – 1 бал
Всього балів
Кушугумський НВК «Інтелект»
Розробка відкритого уроку
У 7- Б класі на тему:
Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції і явища, що їх супроводжують.
Проведеного 5 березня 2015 року
До тижня хімії
Підготувала: вчитель хімії Кудлай О.С.