Разработка панорамного урока по физике на тему Денелерді? электрленуі. Электр заряды.Электр зарядыны? са?талу за?ы.Электроскоп.Электр?ткізгіштер ж?не электр тогын ?ткізбейтіндер


№1 ОМ МДШО КММ
1604432709404Тақырыбы: Денелердің электрленуі.Электр заряды.Электр зарядының
сақталу заңы.Электроскоп.Электрөткізгіштер және электр
тогын өткізбейтіндер
020000Тақырыбы: Денелердің электрленуі.Электр заряды.Электр зарядының
сақталу заңы.Электроскоп.Электрөткізгіштер және электр
тогын өткізбейтіндер
3870325721995Бектібаева Гүлбаршын Қонарбайқызы.
Үшінші деңгей бойынша сертификатталған.
Физика пәнінің мұғалімі.
4000020000Бектібаева Гүлбаршын Қонарбайқызы.
Үшінші деңгей бойынша сертификатталған.
Физика пәнінің мұғалімі.


8б сынып
2015 жыл
Физика Сабақтың тақырыбы:Денелердің электрленуі.Электр заряды.Электр зарядының сақталу
заңы.Электроскоп.Электрөткізгіштер және электр тогын өткізбейтіндер
Сілтеме Блум таксономиясы.Марта Бронсон/2002 жыл/ зін-өзі реттеу
Мақсаты Электр заряды, денелердің электрленуі туралы ұғым қалыптастыру.Электр зарядының сақталу заңын оқытып үйрету.Электроскоп құрылысымен таныстыру.Электр заядтарын өткізу қабілеттеріне қарай заттардың бөлінуін түсіндіру.
Нәтижесі Электр заряды, денелердің электрленуі туралы түсінік қалыптасады.Электр зарядының сақталу заңын оқытып үйренеді.Электроскоп құрылысын түсіндіре алады. Электрөткізгіштер және электр тогын өткізбейтіндер жөнінде ұғым қалыптасады
Көрнекілігі Интербелсенді тақта,жұмыс дәптері.қима қағаздар постер,шыны,эбонит таяқшалар,электроскоп,жібек,жүн маталар,шар
Сабақтың барысы
5 мин I.Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастық атмосферасысын құру.
Оқушыларды топтарға бөлу/1,2,3/ сандар арқылы.2 мин
II.Үй тапсырмасын бағалау./тест/
1.Пайдалы әсер коэффициенті
А.η=1 В. η<1 С. η>1
2.Қайнау кезінде температура
А. Өзгермейді В. Кемиді С. Артады
3.Будың сұйыққа аййналу құбылыс
А. Булану В. Конденсация С. Кебу
4. Жылу алмасуынсыз жүретін процесс
А.изохоралық В.изобаралық С. Адиабаталық
5.Қозғалтқыштардағы отынныі энергиясы қандай энергия түріне айналады?
5195570-201358500А.Механикалық В.кинетикалық С. Ішкі энергия /көршіні бағалау: жұппен жұмыс /
III.Жаңа сабақ кезеңдері Тапсырма: Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Модуль
IV.Білу
4 мин Білемін Білгім келеді Білдім Миға шабуыл:
- Шарды ештеңенің қолданбай-ақ қабырғаға жапсыруға болады ма?
Құбылыстарға байланысты білетіндеріңді және нені білгің келетінін кестеге жазыңдар Оқушылар /Инсерт/ кестесін толтырады
Сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын одан әрі дамыту
1.Шарды ештеңенің қолданбай қабырғаға жапсыруға болады
2. Синтетика киімдерден сытырлаған дыбыстар шығады -Неліктен жапсырыла-ды?
-Неліктен синтетика киімдерден Сытырлаған дыбыстар шығады V.Түсіну
10 мин 1.Электр терминінің шығуы, электр заряды,электрлену дегеніміз не?
2.Электр зарядтарының өзара әрекеттесуін қандай тәжірибеде сипаттауға болады?
Оң(+) және теріс (-) зарядтарды қандай таяқшалар көмегімен алуға болады?
3.Тұйықталған жүйе дегеніміз не? Осы жүйедегі электрлену қандай заңға бағынады?
4.Электрленуді байқауға арналған аспаптың құрылысы мен қызметі қандай?
5.Электрөткізгіштер және электр тогын өткізбейтіндер
4.Электрленуді байқауға арналған аспаптың құрылысы мен қызметі қандай?
5.Электрөткізгіштер және электр тогын өткізбейтіндер
Топ мүшелеріне сұрақтарға сәйкес номерлер беремін.
1,2,3,4,5 номерлерін оқушыларға үлестіремін 336551755140001270-6604000
18161020256500
Оқушылар берілген сұрақтар бойынша оқулықпен жұмыс жасайды.Топ мүшелері бір -біріне түсіндіреді.
Диалогты оқыту
-32385123063000
VI.Қолдану
8 мин Денелердің электрленуін бақылау
I Топ.
1-тапсырма
Құрал –жабдықтар: шар,жіп, жүннен жасалған мата
*шарды үрлеп,оны жіппен байлап матаға үйкеңдер.Біраз уақыттан соң досыңның шашына жақындатып көр. Құбылысты түсіндір.Шардың шаштың зарядын анықтаңдар
2 тапсырма: /шашты сұлтан / құрылығысын жасау және оны электрлеу
II Топ
1-тапсырма
/Сиқырлы таяқша/
Шыны тақшаны жібек матаға үйкеп,қағаз қиындыларына жақындат,құбылысты түсіндір.Заряд таңбаларын анықтаңдар
2 тапсырма: /шашты сұлтан / құрылығысын жасау және оны электрлеу
III
Топ
1-тапсырма
Досыңның басына жұқа қағаз қойып,қағазды сиқырлы таяқшаңмен үйке.Досыңның шаш үлгісі өзгерді ме?. Құбылысты түсіндір.
2 тапсырма: /шашты сұлтан / құрылығысын жасау және оны электрлеу Теориялық білімді практикада қолдануға бағыт бағдар беру
Тәжірибе жасауға бағыт-бағдар беру
Оқушылардың сұрақтарына жауап беру 6604081915000Шарды жүнге үйкеу арқылы электр құбылысының пайда болуын бақылайды
Целлофан қиындыларынан /шашты сұлтан / құрылығысын жаайды.Оныэлектрлеп құбылысты түсіндіреді
Эбонит, шыны таяқшаларды жүнге, жібекке үйкеу арқылы денелердің зарядталғанын бақылайды
-533405143500

Целлофан қиындыларынан /шашты сұлтан / құрылығысын жаайды.Оны электрлеп құбылысты түсіндіреді
Зарядтардың пайда болуын түсіндіреді.
-774709715500
654058953500
VIII.Талдау
7 мин Заттардың электр өткізу қабілетін анықтау Постермен жұмыс жасауға бағыт бағдар беру Топ мүшелері заттардың электрді өткізу қабілеттері туралы постер жасайды. IX.
Жинақтау
7 мин Тәжірибені дәлелде
Инсерт кестесін толтыр
Білемін Білгім келеді Білдім
1.Шарды ештеңенің қолданбай қабырғаға жапсыруға болады
-Неліктен жапсыр-ылады?
Құбылыс-тың себебі:
Электр-ленуінен болатын-ын түсіндім
Шардың қабырғаға неліктен жабысып қалатынын түсіндір
Шардың заряды қандай? Топ мүшелері тәжірибені бірге талқылайды
12702540002.Инсерт кестесін толтырады. X.Бағалау
4 мин Бағалау парағын топ басшылары толтырады XI.Кері байланыс
2 мин *егер жаңа сабаққа түсінбеген болсаң теріс (- )заряд таңбасын
* жаңа сабаққа түсініп, толық емес болса оң (+ ) және теріс (- ) зарядтар таңбасын
*жаңа сабаққа толық түсінген болсаң оң заряд таңбасын сал 8б сынып. физика пәнінен өткізілген сабаққа рефлексивті есеп
Сабақтың тақырыбы:Денелердің электрленуі.Электр заряды.Электр зарядының сақталу заңы.Электроскоп.
Электрөткізгіштер және электр тогын өткізбейтіндер
Бұл сабақта мен, инсерт кестесін, оқыту мен оқудағы жаңа әдіс «диалогты» оқыту және «Сыни тұрғыдан ойлау» модулін, Жигсо әдісін қолдандым. Жигсо әдісі тақырыпты оқушылардың өз беттерінше меңгеруіне ықпал жасайды.Дегенмен өз ойын жеткізе алмайтын оқушылар да бар. Бұл кемшіліктерді азайту үшін «Диалогты» оқыту модулін сабақта қолдандым.Оқушылар сұрақтарға жауап беру кезінде өзара пікір алысты.
Сұрақтарға жауап беру кезінде Темірлан толық болмаса да өз пікірін айтты. Алишер электроскоп құрылысын түсіндірді, оның пікірін Диана толықтырды. Жаңа тақырыпты талдауда кейбір оқушылардың қиналғандығы білінді. Олар Азиз, Нияз, Т.Айгерім.Бұған себеп-олардың сөздік қорларының аздығы. Денелердің электрлену құбылысын оқушыларға түрлі тәжірибелер жасату арқылы түсіндірдім. Алдыңғы сабаққа қарағанда оқушылардың сабаққа деген қызығушылығының артқанын байқадым. «Сыни тұрғыдан ойлау» модулін қолдану әдісі арқылы -әрбір оқушының ойлануына мүмкіндік жасаймын.Мысалы: Шарды қабырғаға ештеңенің көмегінсіз жабыстырып қоюға болады ма? Оқушылар өз ойларын айтты. Пікір талас туындады. Соңында бір шешімге келді; шарды қабырғаға ештеңенің көмегінсіз ілуге болады екен. Сонда қалай?, неліктен шар қабырғаға жабысып қалады? .Оқушылар тағы ойланды.Бұл сұрақтардың жауабын жаңа сабақтан қарастыратынымызды оқушыларға ескерттім. Оқушылардың сабаққа белсенділігі артты. Тәжірибелерді қорытындылауда топта үндемей отырған оқушыларды қозғау үшін оларға стикерлер бердім. Стикер алған оқушы топ жұмысын қорғады.Топ мүшелері баяндамашыны толықтырып отырды.Топтар постермен жұмыс орындады.
Сабақ соңында оқушылар кері байланыс жазды.Кері байланыста 4 оқушының сабаққа толық түсінбегені анықталды.
Оқушылардың кері байланысы бойынша келесі сабақты жоспарлаймын.
Бағалау парағы
№ Топ мүшелері Сұрақтар-ға жауап беруі
/ 3 балл/ Физикалық білімін қолдануы,
түсіндіре алуы
/3 балл/ Топтағы белсенді-лігі
/3 балл/ Дұрыс шешім қабылдай алуы
/3 балл/ Жұмыс нәтижесін сауатты қорытынды-лауы
/3 балл/ Жал-пы балы Тест-тен алған балы
1 2 3 4 5 6 I Топ.
Денелердің электрленуін бақылау
1-тапсырма
Құрал –жабдықтар: шар,жіп, жүннен жасалған мата
*шарды үрлеп,оны жіппен байлап матаға үйкеңдер.Біраз уақыттан соң досыңның шашына жақындатып көр. Құбылысты түсіндір.Шардың шаштың зарядын анықтаңдар.
Кестені толтырыңдыр
Денелер Заряд таңбалары
1 2 II Топ
Денелердің электрленуін бақылау
1-тапсырма
/Сиқырлы таяқша/
Шыны тақшаны жібек матаға үйкеп,қағаз қиындыларына жақындат,құбылысты түсіндір.Заряд таңбаларын анықтаңдар
Кестені толтырыңдыр
Денелер Заряд таңбалары
1 2 III Топ
Денелердің электрленуін бақылау
1-тапсырма
Досыңның басына жұқа қағаз қойып,қағазды сиқырлы таяқшаңмен үйке.Досыңның шаш үлгісі өзгерді ме?. Құбылысты түсіндір.
Кестені толтырыңдыр
Денелер Заряд таңбалары
1 2