Урок з хімії Карбонатна кислота, її властивості (10 клас, стандарт)


10клас (стандарт)
Тема. Карбонатна кислота та її солі.
Мета: вивчити склад та властивості карбонатної кислоти, з’ясувати, які види солей вона утворює, познайомити з якісною реакцією на карбонат-йон, розвивати компетенції самостійного пошуку нових знань, встановити міжпредметні зв’язки з мистецтвом, біологією, історією, виховувати інтерес до вивчення предмету
Обладнання: реактиви- крейда, сода, хлоридна кислота, карбонатна кислота індикатор універсальний; таблиці розчинності , збірники «Підготовка до ЗНО», смайли, інструкції до проведення л.д.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Девіз уроку: Просто знати – це ще не все, знання потрібно використовувати.
Гете
Хід уроку.
Оргмомент
Мотивація навчальної діяльності
Закінчуємо знайомитися з гідроксидами неметалів.
-З властивостями, застосуванням яких кислот познайомилися?
-А з якою кислотою познайомимося сьогодні – взнаємо, розгадавши кросворд: (слайд1)
1)Назва кислоти, формула якої H2SiO3
2) Назва кислоти, формула якої H2SO4
3) Назва кислоти, формула якої HNO3
4) Назва кислоти, формула якої HBr5) Назва кислоти, формула якої HCl6) Назва кислоти, формула якої HNO2
7) Назва кислоти, формула якої HF
8) Назва кислоти, формула якої H3PO4
9) Назва кислоти, формула якої H2S
10) Назва кислоти, формула якої HI
Етап засвоєння нових знань
-Мета і завдання уроку(слайд )
-познайомитися з фізичними , хімічними властивостями карбонатної кислоти; солями карбонатної кислоти; якісною реакцією на карбонат-йон; застосуванням карбонатної кислоти, її солей.
Завдання: 1)Записати формулу кислоти, охарактеризувати якісний, кількісний склад молекули, визначити ступінь окиснення Карбону, валентність кислотного залишку.(учні роблять записи в зошитах)
Завдання: 2)Із власного досвіду, за допомогою знань з теми «Основні класи неорганічних сполук. Кислоти» спробуємо дати характеристику фізичних властивостей карбонатної кислоти (рідина,слабка, летка, розкладається на вуглекислий газ та воду)
Завдання: 3)Карбонатна кислота хоч і слабка, але вона проявляє хімічні властивості, які характерні для всіх кислот. Давайте назвемо їх і складемо відповідні рівняння хімічних реакцій. (учні записують власні хімічні рівняння на дошці і в зошитах -випереджальне завдання )
з основами H2CO3+ 2NaOH = Na2CO3 + 2H2O
з основними оксидами H2CO3 + K2O = K2CO3+ H2O
амоніаком H2CO3 + NH3 =( NH4)2 CO3 (амоній карбонат)
- дисоціює по ступеням H2CO3 = H + HCO3 (гідроген карбонат йон)
H CO3 = H + CO3 (карбонат йон)
(Л.Д. Дія універсального індикатора на карбонатну кислоту)
Учитель разом з учнями - обговорюють реакції дисоціації по ступеням з утворенням 2-х типів солей: карбонатів та гідрогенкарбонатів – середніх та кислих солей .(приклади солей учні записують у зошит
-середні- кальцій карбонат, натрій карбонат (сода кальцинована), калій карбонат(поташ);
-кислі-кальцій гідроген карбонат, натрій гідроген карбонат(сода питна)
Робота з підручником: різноманітність солей карбонатної кислоти (с.92 мал.58)
Запитання. Наявність кислоти можна визначити за допомогою ….(індикатора). Як же визначити наявність карбонат йона у розчині? Проведемо л.д.
Лабораторний дослід. Взаємодія натрій карбонату, кальцій карбонату з хлоридною кислотою
Запишіть рівняння реакцій в молекулярному, повному, скороченому йонному вигляді(учні записують на листках з лабораторним дослідом і на дошці)
Висновок: взаємодія карбонатів з сильними кислотами з виділенням вуглекислого газу - якісна реакція на карбонат-йонВчитель. На взаємодії карбонатів із сульфатною кислотою з утворенням вуглекислого газу і води базується робота пінного вогнегасника (мал. підручника, стор. ) , який використовують для пожежогасіння.(слайд)
Вчитель.
- цікавим серед солей карбонатів є кальцій карбонат CaCO3. Ще його називають вапняк, крейда, мармур.
Учні підготували міні-проекти, які познайомлять нас із галузями його застосування.
Мармур в архітектурі і скульптурі .(слайд)
На першому місці застосування мармуру в мистецтві займає архітектура. В державах –Італії, Греції, (в Україні невеликі поклади є в Житомирській області), він завжди використовувався для монументальних будівель. У давніх народів будували храми з великих глиб, так з мармуру побудовані Парфенон, храм Зевса Олімпійського.
А потім стали будувати з мармуру колони,сходи, облицьовувати стіни храмів, громадських, приватних будинків
Не дивлячись на міцність, мармур легко піддається обробці різцем, пилою, свердлом . На ньому можлива тонка різьба, поліровка. Це той матеріал, який використовували майстри Високого Відродження . Одним із яких був Мікеланджело Буонаророті – архітектор, художник, скульптор.
Одними з найвідоміших його творів є статуя «Мойсей», «Раби» .
Із білого мармуру виготовлені скульптури «Петро Великий», «Іван Грозний» М.М.Антокольського
Кальцій карбонат і живі організми.
99,82 % Карбону земної кори міститься в осадових породах у вигляді кальцій карбонату, що відіграє роль у кругообізі карбону в природі.
Багаточисленні морські організми використовують кальцій карбонат для будівлі раковин. Після їх відмирання раковини осідають на дно і дають поклади ракушняка і крейди.(слайд)
Деякі молюски відкладають кальцій карбонат не тільки для будівлі мушлі, але навколо сторонніх тіл, які випадково потрапляють усередину мушлі у вигляді перлин (слайд).З цим явищем пов’язано різні легенди. Греки вважали, що перлини – це сльози морської німфи, а слов’яни , що це застигле відображення блискавки в очах молюска.
Перлини – це загадка і диво серед ювелірного каміння. Тільки вони використовуються в прикрасах без додаткової обробки. (слайд).
Існує повір’я , що перлини – щасливий камінь для тих, хто народився під знаком Риб.
В організмі людини може протікати процес схожий на утворення перлин. Так при туберкульозі відбувається вапнування місця захворювання. При деяких захворюваннях серця тканини навколо його також вапнуються, утворюючи панцир.
3)Карбонати в художній літературі.
До вашої уваги уривок із твору Хаггарда «Клеопатра» (слайд), де описується властивість карбонатів розчинятися у кислотах.
«Вона вийняла з вуха одну з тих величезних перлин…і…опустила перлину в оцет. Запанувала тиша, вражені гості, завмерши, спостерігали, як незрівнянна перлина повільно розчиняється у міцному оцті. От від неї не залишилося і сліду. І тоді Клеопатра підняла келих. Покрутила його і випила весь до останньої краплі » .
Цей напій на той час коштував дуже дорого -100000 сестерцій , і з хімічної точки зору являє собою кальцій ацетат (CH3COO)2Ca.
Із твору Буссенара «Викрадачі діамантів».
«Пожежа палала кілька годин підряд. Печера перетворилася на справжню піч для випалювання вапняку. Нечуваної сили полум’я обпекло весь вапняний пласт, що являє собою вуглекислу сіль кальцію. Під дією вогню вапняк розклався… І вийшло те, що називається негашеним вапном…»
В цьому уривку описана ще одна властивість солей карбонатів – розкладатися при нагріванні, запишіть рівняння у зошит
CaCO3 = CO2 + Ca O
Учитель . Цікавий з точки зору застосування натрій гідрогенкарбонат, в побуті, ми вже знаємо, ця речовина називається «питна сода».
Часто лікарі рекомендують при захворюванні горла полоскати горло розчином питної соди, при цьому розчиняти її слід у теплій , а не в киплячій воді . Чому?
Тому що при нагріванні до 100 градусів гідрогенкарбонати перетворюються на карбонати з виділенням вуглекислого газу, це ще одна властивість кислих солей карбонатної кислоти – взаємоперетворення гідроген карбонатів у карбонати і навпаки.
2NaHCO3=Na2CO3+CO2+H2O (учні записують в зошит)
Робота зі схемами підручника «Застосування карбонатної кислоти і її солей» стор.
Узагальнення знань.
Завдання 1
Тестові завдання (збірник «Підготовка до зовнішнього оцінювання».
М.М. Ольховик, Л.І.Нікітенко) (слайд)
Робота 40, сторінка 42, завдання 1, 2, 3, 4, 6, 7, 10
(перевірка- слайд)
Завдання 2:
З якими із речовин реагує карбонатна кислота - гра «Квітка»
На пелюстках квітки формули: Na2O, KOH, Cu, HCl, NH3 складіть відповідні рівняння реакцій.
Завдання 3
Який об’єм газу виділиться і яка маса негашеного вапна утвориться в результаті термічного розкладу 10 г кальцій карбонату
Підсумок
Рефлексія. На столах лежать зображення смайлів. Виберіть той, який відповідає вашому настрою після вивчення теми.
Д/з $ 13 , впр.127с. 96, підготуватися до практичної роботи №1 «Взаємоперетворення карбонатів в гідрогенкарбонати».(слайд)