?аза? тілі п?нінен ?аза?стан ?алалары атты саба? (8б сынып)
Пән: қазақ тілі
Сынып: 8
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның қалалары
Сабақтың мақсаты:
білімділік:«Менің Отаным» модуль бойынша алған білімдерін пысықтап,
қалалар туралы қорыту
дамытушылық: оқушылардың ойлау, еске сақтау қабілеттерін дамыту
тәрбиелік: Отанына, еліне, жеріне деген сүйіспеншіліктерін арттыру
Көрнекі құралдары: видио, слайдтар, .
Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, грамматикалық мазайка, сөйлесу, әңгімелеу, тірек сызба жасау, мәнерлеп оқу.
Сабақтың түрі: саяхат
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу.Кезекшімен диалог арқылы әңгімелесіп,сабақта жоқ оқушыларды анықтап,белгілеу.Балалардың көңіл-күйлерің байқау. Сабаққа жұмылдыру. (Создание коллабаративной среды) (2 мин))
Жаңа сабақ: Сабақтың тақырыбы,мақсаты айтылады. (Видео) (3 мин)
Үй тапсырмасын тексеру: Викторина «Грамматикалық мазайка» (10 мин)
Саяхат жасаймыз Қостанай-Астана . Қостанай туралы әңгімелесу
Астана мәтінмен жұмыс (5 мин)
Сергіту сәті (3 мин)
Поезд Астана – Семей. Семей мәтін бойынша жұмыс (5 мин)
Поезд Семей- Алматы. Алматы мәтінмен жұмыс (5мин)
Поезд Алматы-Қостанай. Диалог бойынша жұмыс (5 мин)
Экранда «Бес жол өлең стратегиясы» (2 мин)
Үйге тапсырма. (2 мин)
Рефлексия, қорытынды (3 мин)
Кезең
Мұғалім Оқушы
учащихся Модуль
Ұйымдастыру кезені: Амандасу.Кезекшімен диалог арқылы әңгімелесіп,сабақта жоқ оқушыларды анықтап,белгілеу.Балалар бір – біріне параққа тілек жазып береді. Балалардың көңіл-күйлерің байқау. Сабаққа жұмылдыру. Тренинг.
Біріншіден, біз көңіл күйімізді сапалық жұмысқа орындау үшін. Сіздер экрандағы сөздерді ауыша оқып берініз
Жақсы , енді сабаққа дайындығын көріп тұрмың. (Слайд №1)
— Балалар, сабағымызды шешуден бастаймыз.Қазір экранға назар аударыныздар? (3 мин) (Слайд №2)
— Сонымен, қалай ойлайсындар бүгінгі сабақ не туралы болады ?
— Қалалар
— Дұрыс, жарайсыңдар!
Қай мемлекеттің қалалары?
Қазақстанның калалары
(Слайд №3) — Дұрыс. Рахмет!Балалар, бүгінгі сабағымыз өткен сабақтардан өзгеше өтеді.
«(Слайд №4) (Экранда слайд «Қазақстанның картасы»)
Менің Отаным» модулі бойынша алған білімдерімізді пысықтап, Қазақстанның калалары туралы қорыту үшін қазір бізҚостанай қаласынан шығып Астана, Семей, Алматы қалаларына барамыз. Ол қалаларға жету үшін берілген тапсырмаларды орындауымыз керек. Дәптерінізді ашып , бүгінгі күннің және тақырыбыңызды жазып алыныз . Енді баға парағын алып, бағаны сабақ бойынша қойып отырасындар
Ал енді пойызға отырайық, пойызбен бірге
қимылдаймыз. Алға!
(Слайд №4 поезд анимация) Саяхатқа пойызбен шығамыз. Пойызға отыруға рұқсат алу үшін үй тапсырмасын тексерейік.
Грамматикалық мазайкасын орындау ( 10 мин)
Өткенді қайталау
Рақмет, жарайсыңдар! Үй тапсырмасын жақсы орындап келіпсіңдер.
Пойызға отыруға рұқсат. Қазір біз 3 топқа бөлінеміз. Ұнаған житонды аласындар кімде қызыл житон -1 топ болады, жасыл-2 топ, көк-3 топ
(Экранда слайд «Пойыз», «Қостанай» вокзалы; «Астана» вокзалы) (5 мин) (Слайд №6 )
Балалар, біз Қостанайға келдік. Қостанайдан Астанаға жүру үшін мына тапсырманы орындау керек. «Қостанай» сөзіне тірек сызба құрастырып әр топ әңгімелеп беріңіз .
Жақсы, рақмет, саяхатымызды жалғастырайық. пойызға отырамыз. Кеттік.
Житонның гүл суретіне қарап 3 топқа бөлініздер.
(Экранда слайд «Пойыз», «Астана» вокзалы) (5 мин) (Слайд №7)
— Міне, біз Қазақстанның елордасы-Астана қаласына келдік.
— Балалар, сендер Астана туралы не білесіңдер? (Экранда слайд «Бәйтерек»)
— Кім Астанада болды?
— Астанада нелер бар?
— Ернар, сен Астананың қай жерінде болдың?
— Саған океанариум ұнады ма? Неліктен?
— Жақсы, жол жүру үшін келесі тапсырманы орындайық. Назарларыңды экранға аударыңдар. Берілген мәтіннен септік жалғаулары бар сөздерді теріп дәптеріңіздеріне жазып алыныз. 2 мин
Астананың ежелгі аты - Ақмола. Ол Есіл өзенінің бойында орналасқан. Астанана Торғай, Көкшетау, Павлодар, Жезқазған және Қарағанды облыстарымен көрші орналасқан. Астананада 25 қабатты «Интерконтиненталь» қонақ үйі, екі стадион, Когресс-холл, мәдениет және демалыс саябағы бар. Мұнда үш жүздің төбе билеріне ескерткіш орнатылған. 10 маусымда 1998 жылы Астананың презентациясы болды.
(Слайд №8)
Енді дұрыс жауабын экранға қарап тексеріңіз, дәптеріңіздерімен айырбастап баға қойыңыз бір-біріне, содан соң баға парағына қоюға үмітпаныздар.
— Жақсы, Тапсырма жақсы орындалды, сондықтан саяхатымыз жалғасады.
(Слайд №9) Сергету сәті (3 мин)
(Слайд №10) — (Экранда слайд «Пойыз», «Семей» вокзалы) (5 мин) Житонның ағаш суретіне қарап 3 топқа бөлініздер. Пойызға отырыңдар, кеттік.
Семей – Қазақстанның ірі, мәдениеті өркендеген қалаларының бірі.
Семейдің өзіне тән ұзақ даму тарихы бар. Ол патша үкіметінің ресми құжаттарында «Тас мешіт» деген атпен XVI ғасырдың басынан белгілі.Семейде Жеті шатыр сарайлары бар. Бұл шатырдың құрылыстары Бұқар мазарларының стилімен салынған. Жеті шатыр сарайларының ең бағалы қазыналарының бірі – суреттер.
— Балалар, Семей қаласына келдік. Көз алдарында не елестеді? (Экранда слайд «Жеті шатыр »)
— Қазір екі минут ішінде «Семей» сөзіне фонетикалық талдау жасаңдар.
(Слайд №11) Енді дұрыс жауабын экранға қарап тексеріңіз , дәптеріңіздерімен айырбастап баға қойыңыз бір-біріне, содан соң баға парағына қоюға үмітпаныздар
Тапсырманы дұрыс орындадыңдар, саяхатымызды жалғастырайық.
Житонның пішін суретіне қарап 3 топқа бөлініздер. Пойызға отырыңдар, кеттік.
(Слайд №12) (Экранда слайд «Пойыз», «Алматы» вокзалы) (5 мин)
— Балалар, мынау Онтүстік Қазақстанның астанасы — Алматы қаласы.
— Экранға назарымызды аударамыз.
Алматы – саяси, экономикалық және мәдени орталық. Халқы 1,5 миллионнан асады Кіші Алматы өзенінің бойында 1854 жылы қаланған, оның бұрынғы аты – Верный. 1929 жылдан Алматы – Қазақстанның астанасы болды. Сол жылы Алматыға алғашқы пойыз келді. ( Қалада театрлар, кинотеатрлар, мәдениет сарайлары, саябақтар бар Алматының іргесінде дүние жүзіне белгілі биік таудағы мұз айдыны –«Медеу» бар.
(Слайд №13)
-Енді қазір әр топ диалог құрып берініз
1-топ- Астана туралы
2- топ- Семей туралы
3- топ – Алматы туралы
— Рақмет, диалогыңыз жақсы екен..Енді өзіміздің сүйікті қаламыз Қостанай бет бұрайық,
— Сонымен, саяхатымыз аяқталып келе жатыр. Өз қаламызға оралдық, Өз туған мектебектебмізге келіп түстік. (Экранда «Қостанай» вокзалы, «Чайковс орта мектебі»)
— Бүгінгі саяхат сендерге ұнады ма? Неге?
Сабақты қорытындылау 3 мин
Жақсы, ендеше бүгінгі сабағымызды бес жол өлең стратегиясымен қорытайық.
(Слайд №14)
(Экранда «Бес жол өлең стратегиясы»)
1. Сөзжұмбақтың негізгі сөзі? 1. Қалалар
2. Қазақстанның қалалары қандай? 2. Әдемі, үлкен
3. Ол қалаларға не істедік?
Бардық, көрдік, ұнады
4. «Қалалар» сөзіне сөйлем құрастыр. 4. Қазақстанда әдемі қалалар көп.
5. «Қала» сөзіне синоним сөздерді айт 5. Шаһар, кент
Сабағымыз аяқталып келе жатыр.
(Слайд №15)
Бүгін сендер көп тапсырмалар орындап, модуль бойынша алған білімдерінді көрсете білдіңіздер. (Экранда «Үй тапсырмасы»)
VІ. Үй тапсырмасы
«Сүйікті қалам» атты тақырыпқа шағын шығарма жазу
Рефлексия.
Бәрі отырады
Экрандағы сөздерді оқып береді
Видио қарап , сұрақтарға жауап беріп сабақтың тақырыбын ашады, мақсатын анықтап береді.
3 топқа бөлінеді
Ауызша жұмысты орындайды
Жаңа сөздерді бірге оқымыз , дәптерге сөз тіркесін жазады
Сергету сәтін жасайды
Топқа бөлініп, мәтінмен жұмыс жасайды, сұрақтарға жауап береді
Дәптерге жазады, тексереді бір-бірін, топпен жұмыс
Бір-бірін тексереді.Қалау оқушы өз тапсырмасын тақтаға жазады
«Бес жол өлең стратегиясы» жасайды.
Үй тапсырмасын күнделікке жазады
Рефлексияны өткізу
Мұғалімен қоштасады.
«Оқуту мен оқутағы жаңа тәсілдер»
(Новые подходы в обучении)
«Оқушылардың жас ерекшілектерине сәкес оқыту және оқу»
(Учет Возрастных особенностей)
«Ақпараттық коммуникациялық технологиялар пайдалану»
(ИКТ)
«Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау»
(Оценивание для обучения и оценивание обучения)
«Ақпараттық коммуникациялық технологиялар пайдалану»
(ИКТ)
«Оқуту мен оқутағы жаңа тәсілдер»
(Новые подходы в обучении)
«Ақпараттық коммуникациялық технологиялар пайдалану»
ИКТ
«Оқуту мен оқутағы жаңа тәсілдер»
(Новые подходы в обучении)
«Ақпараттық коммуникациялық технологиялар пайдалану»
ИКТ
«Оқуту мен оқутағы жаңа тәсілдер»
(Новые подходы в обучении)
«Оқутыдағы басқару және көшбасшылық»
(Лидерство и управление)
«Сыни тұрғыдан ойлау»
Критическое мышление
«Таланты және дарынды оқушылар» (Талантливые и одаренные)
«Оқушылардың жас ерекшілектерине сәкес оқыту және оқу»
(Учет Возрастных особенностей)
«Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау»
(Оценивание для обучения и оценивание обучения)
«Оқуту мен оқутағы жаңа тәсілдер»
(Новые подходы в обучении)
«Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау»
(Оценивание для обучения и оценивание обучения)
«Ақпараттық коммуникациялық технологиялар пайдалану»
(ИКТ)
«Сыни тұрғыдан ойлау»
Критическое мышление
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау»
(Оценивание для обучения и оценивание обучения)