Саба? жоспары: ?аза?стан тарихынан 5 сынып: ?лы Жібек жолы ж?не орта?асырлы? ?аза?стан ?алалары.


Қосымша №4

Б А Л А С Ғ Ұ Н И
М Е З О Л И Т
А Л Т Ы Н Ж А З Б А Ш А
Е Д І Л
Б Е Ғ А З Ы
Н Е О Л И Т
К И Р
Ж Е Р
Т О М И Р И С Ш Ө Л
П А Р С Ы
Бұл ғалымның әдеби шығармасы «Құтадғу біліктің»
Бұл дәуірде садақ пен жебе пайдалана бастады
Теңдесі жоқ жәдігер, 1969 жылы Жетісу жеріндегі Есік қорғанынан табылған адам
Патшалар мен әкімдердің заңдары қандай деректерге жатады
Ғұндардың Батыс елдеріне жорықтарды басқарған патша
Ә.Х.Марғұлан зерттеген мәдени мұра қалай аталды.
Жануарларды ең алғаш қолға үйрете бастаған кезеңді ата
Спаргаписті өлтірген парсы елінің патшасы
Адамдардың ең алғаш қалыптасқан мекені
Сақтардың әйел патшасы, б.з.б. 570-520 жылдары өмір сүрген
Ержүрек, қайсар сақ малшысы Шырақ парсыларды .... далаға апарып, адастырып қырған.
Кир қандай елдің патшасы
Пәні : Қазақстан тарихы Күні: 17.11.2016
Сыныбы: 5 - сынып
Сабақтың тақырыбы: &10. Ұлы Жібек жолы және ортағасырлық Қазақстан қалалары.
Оқу мақсаттары: Ұлы Жібек жолы және ортағасырлық Қазақстан қалалары туралы мағлұмат беру
Сабақтың мақсаттары: Барлығы: Ұлы Жібек жолы және ортағасырлық Қазақстан қалалары туралы білуге үйрету.
Көбі: тақырыпты түсініп, топ ішінде талқылайды.
Кейбірі: алған білімдерін өмірде қолдана алады.
Оқып үйренудің нәтижелері: Ұлы Жібек жолының тарихымен танысады. Ұлы Жібек жолы туралы, ортағасырлық Қазақстан қалаларын біледі, топ ішінде бір- бірін тындай отырып, өзін-өзі бағалауға үйренеді.
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Оқудағы жаңа тәсілдер. Джигсо әдісі. Сұрақ-жауап. Сыни тұрғыдан ойлануға дағдыланады. Эссе жазу. Рефлекция. Бағалау.
Құралдар: ҚР картасы, оқулық, сурет, дәптермен жұмыс, АКТнтерактиКпрерноноенеекіліктерпппппиипппақыт
Тапсырмалар: 1. Ұйымдастыру ( топқа бөлу, геометриялық фигуралар арқылы 3 топқа бөлінеді.)
2. Кроссворд арқылы жаңа сабақтың тақырыбын табады.
3. Бейнефильм: Ұлы Жібек жолы туралы.
4. Джигсо әдісі (мәтінмен жұмыс)
5. Сұрақтар арқылы мәтінді талқылау.
6. Эссе орындау.
7. Рефлексия «Бас бармақ»
Дерек көздер: оқулық, сурет, дәптермен жұмыс.Плакат, ҚР.картасы
Сабақтың барысы
Сабақ барысы
Әдіс- тәсілдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру Оқудағы жаңа тәсілдер. 1. Сәлемдесу.
«Психологиялық ахуал»
2.Геометриялық фигуралар арқылы бөлу.
3. Оқушылардың көңіл- күйлерін бақылау. 1. Геометриялық фигуралар арқылы 3 топқа бөлінеді.
Білу, түсіну Миға шабуыл 1. Үй тапсырмасын тексеру. (№2)
2.Кроссворд арқылы жаңа сабақтың тақырыбын табады.(№4)
2.Үлгірімі төмен оқушымен жұмыс: оқиғаның мазмұнын толықтыру.
1. Сәйкестендіру арқылы үйге берілген тапсырманы орындау.
2. Сұрақ- жауаптар арқылы үй тапсырмасын қорытындылап айтып өтеді, жаңа тақырыпты жауаптары арқылы біледі.
2. Топ ішіндегі критерийлерге байланысты бағалау жүргізіледі.
Қолдану Диологты оқыту
1. Джигсо әдісі (мәтінмен жұмыс)
1- топ: Ұлы Жібек жолы
2-топ: Қалалардың қалыптасуы
3- топ: Ортағасырлық қалалар
(№1)
Топ ішінде мәтінді талқылау.
Берілген тапсырманы топ ішінде тақырыптарға байланысты постер жасайды.
Талдау деңгейлік тапсырма Мәтінді тану ( деңгейлік тапсырма)
Әр топ оқушылары топпен ақылдасып, тапсырманы талдап қорғайды.
Бағалау
Сергіту сәті «Қара жорға» Жинақтау Ашық тест 1.Эссе. « Ұлы Жібек жолы-халықаралық жол»
2. Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс: Көп нүктенің орынан тиісті сөзді жазу.(№3)
1.Әр топтағы оқушылар эссе жазады.
2. Көп нүктенің орынан тиісті сөзді жазу.
Бағалау Топ ережесіне бағынуы;
Үй тапсырмасын тексеру;
Кроссворд арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу;
Жаңа тақырыпты меңгеруі;
Топпен пікірін бөлісуі;
Белсенділігі;
Эссе «Ұлы Жібек Жолы-халықаралық жол»
Қорытынды. 1.2.3.4.5.
Кері байланыс Кері байланыс: «Бас мармақ» «Бас бармақ» арқылы қай деңгейге жеткенін оқушылар анықтайды.
Үйге тапсырма Қосымша материалдар арқылы Ұлы Жібек жолы және ортағасырлық Қазақстан қалалары туралы мәлімет жинау. &10.оқу, мазмұндау.
1 –топ: Ұлы ЖІБЕК жолы (қосымша №1)
Тапсырма: Ең қымбат тауар
Тапсырма: Ұлы Жібек жолының тармақтарын жаз
Тапсырма: Қандай елдермен байланыста болған (дәлел)
Тапсырма: қандай тауарлар тасылған.
Тапсырма: не сбептен Ұлы Жібек жолының маңызы жойылды
2- топ: Қалалардың қалыптасуы.
1-тапсырма: Қай өңірлерде сауда және мәдени орталықтар қалыптасты.
2- тапсырма: Цитадель дегеніміз не?
3-тапсырма: Шахристан дегенмізі не?
4 -тапсырма: Рабат дегеніміз не?
5-тапсырма: Қандай жаңа қалалар пайда болды?
3-топ: Ортағасырлық қалалар
1-тапсырма: Ортағасырлық қалаларды ата
2-тапсырма: Йасы қаласының пайда болуы.
3-тапсырма: Йасы қаласы қай ғасырдан бастап қалай атады.
4-тапсырма: Түркістан атауы қандай мағына береді.
5-тапсырма: Сығанақ қаласы қай жерде орналасқан, қандай мемлекеттің саяси ортағылы болған.
Қосымша (№2)
Үй тапсырмасы:
Көп нүктенің орнын толықтыр.
Әл-Фарабидің толық аты - ....................................................................................................................
Жүсіп Баласағұнидің толық есімі-.....................................................................................................................
Қожа Ахмет Йасауи .......................... қайтыс болды.
Әл-Фараби түрлі ғылым салаларынан ...-ге тарта іргелі еңбектер жазып қалдырды.
Ахмет Йүгнеки - ........ дәуірінде өмір сүрген ақын.
Үлгірім төмен оқушымен жұмыс. (қосымша №3)
№1 тапсырма
1.Ортағасырлық қалаларды тауып жаз.
......................................................................................................................................
2.қандай заттар Ұлы Жібек жолы арқылы тасымалданды.
......................................................................................................................................
3.Цитадель дегеніміз не?
......................................................................................................................................