Конспект урока We are going to visit London
Тема: We are going to visit London.
(Мы собираемся посетить Лондон.)
Цели:
учебная – активизировать лексику по теме «Лондон», развивать умения и навыки по аудированию говорению, развивать умения работать с раздаточным материалом;
развивающая – развивать познавательный интерес к стране изучаемого языка, социо-культурные компетенции, формировать устойчивую мотивацию к изучению английского языка, усилить эмоциональный аспект преподавания;
воспитательная – воспитывать уважительное отношение к культуре страны изучаемого языка и собственных традиций.
Оснащение: компьютер, проектор, карта Лондона, логико-синтаксическая схема (ЛСС), карточки с заданием для конкурса зашифрованных слов.
План урока:
Организационный момент (1 мин.).
Речевая зарядка (1 мин.).
Основная часть урока:
автобусная экскурсия от здания Парламента до Тауэрского моста (15 мин.);
викторина «London’s sights» (5 мин.);
конкурс зашифрованных слов (5 мин.);
конкурс пословиц (3 мин.);
работа с ЛСС (6 мин).
Заключительный этап:
домашнее задание (2 мин.);
подведение итогов урока, оценка учащихся (2 мин.).
Ход урока.
(слайд 1)
Teacher (учитель): They say: «The world is a book and those who don’t travel read only a page» (слайд 2). Today we have a sightseeing tour on a double-decker bus (слайд3). Our guides will help us to learn a lot of new things.
The task of the tourists is to appraise the work of the guides, to listen to their explanations and ask questions of them.
Compere (ведущий): London is one of the most famous and interesting cities in Europe (показать на карте) (слайд 4). A sightseeing tour on a bus is one of the best ways to see London today. There are many places of interest in London. They are the Tower of London, the Houses of Parliament, Big Ben, Westminster Abbey, Tate Gallery, Tower Bridge, Buckingham Palace, the British Museum (слайд 5). We start our trip at The Houses of Parliament (слайд 6).
Выступление гида.
Compere (ведущий): Now it’s worth to mention such sights of London as Westminster Abbey and Buckingham Palace.
Выступление гидов (слайды 7,8).
Compere (ведущий): We are passing Big Ben (слайд 9).
Выступление гида.
Compere (ведущий): We are passing to the Tower of London (слайд 10).
Выступление гида.
Compere (ведущий): Our last station
·is Tower Bridge (слайд 11).
Выступление гида.
Compere (ведущий): We finish our sightseeing trip at Tower Bridge. We hope you did enjoy it.
Guide (гид): Can I add some information about Tate Gallery and the British Museum?
Teacher: Yes, you can.
Выступление гида (слайд 12).
Teacher: Well, now we will see who was the most careful listener. Please, answer our quiz questions.
Викторина (слайд 13).
Where do the country’s leaders speak?
( in the Houses of Parliament)
Where does the queen live?
(Buckingham Palace)
What building has a long and cruel history?
(the Tower)
What are the cultural centers of London?
(Tate Gallery, the British Museum)
Where does the coronation of all British kings and queens take place?
(Westminster Abbey)
What is Big Ben?
(A bell)
(слайд 14).
Teacher: Now try to find the hidden words which denote London sights. There are seven of them.
Конкурс зашифрованных слов.
H
O
C
W
B
E
L
L
V
I
X
K
G
E
R
P
Q
U
N
T
P
A
R
L
I
A
M
E
N
T
A
B
F
N
D
L
W
Z
B
H
L
B
P
L
G
B
L
J
M
A
A
E
Q
F
E
H
D
R
D
M
C
Y
H
Z
M
E
O
S
R
E
E
U
L
O
N
D
O
N
J
S
Teacher: Some proverbs were used by our guides. Which ones?
Try to match English proverbs with Russian ones.
Much water has flowed under the bridges since then.
As old as the hills.
A great ship asks deep water.
Большому кораблю – большое плавание.
Много воды утекло с тех пор.
Стар, как мир.
1 – b, 2 – c, 3 – a.
Teacher: So, there many places of interest in London. And which of them do you want to visit? Look at the screen, please. This scheme will help you (слайд 15).
Работа с ЛСС.
Teacher: Your homework: tell about your future visit to London (слайд 16).
«Activity is the only road to knowledge», said George Bernard Shaw and I think that today we had a very interesting and useful lesson. I am satisfied with your work and your marks are
(слайд 17)
13 PAGE \* MERGEFORMAT 14315
15