Киіз ?йді? ішкі к?рінісі.
Киіз үйдің ішкі көрінісі.
Мақсат: 1. Киіз үй құрылысымен таныстыру.
2. Ұлттық баспанаға құрмет қабілетін дамыту, сөйлеу дағдыларын меңгеру.
3. Отаншылдық, мақтаныш сезімдерін арттыру.
САБАҚ ТҮРІ: аралас. САБАҚ ӘДІСІ: әңгімелеу.
КӨРНЕКІЛІКТЕРІ: киіз үй суреттері, карточкалар.
САБАҚ БАРЫСЫ.
І. Ұйымдастыру кезені: 1. лексикалық сәті:
* Бүгін ауа райы қандай?
* Ауа температурасы қандай?
. *Кеше ауа райы қандай болды?
*Ауа температурасы қанша болды?
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа қатысуы, дайындығы тексеріліп, ОЖСБ-ға дайындық саласына қатысты сабақ мазмұнын ашар түйін сөз оқушылардың таңдауына ұсынылады.
Сәлемдесу.
Оқушылардың сабаққа әзірлігін және құрал-жабдықтарының түгел болуын қадағалау.
ІІ. Үй жұмысын тексеру: 1. К. б. ж. (сөздік жұмысы)
2. Жаппай түрде:* Қазақ халқының ұлттық баспанасы?
*Оның пайдалығы неде?
* Нешінші ғасырға дейін киіз үйді қолданғанбыз?
*Киіз үй неше қанатты болатын?
3.Деңгейлік тапсырмалар арқылы тексеріс.
ІІІ. Жаңа тақырып: Сабақтың мақсаттарымен таныстыру.
Кіріспе сөз: (суреттер немесе сызбалар арқылы.) Жалпы, киіз үй төрт бөлшектен тұрады: шаңырақ, уық, кереге, есік. Қаңқасынан басқа ерекшелігі киізде.Қыстыгүні, күздігүні киізді қабат-қабат жамылдырады. Қыста аязды өткізбейді, жазда ыстықты білдірмейді.
МӘТІНМЕН ЖҰМЫС.
Балалар, киіз үй туралы өздерің білетіңдеріңді әңгімелеп беріңдер. Киіз үйге кіріп, демалып көрдіңдер ме ?
а) мәтінді өзім оқимын, (балаларға мәселе: не туралы?). Қысқаша мәлімет (мәтін арқылы)
ә) оқушыоар өз бетімен бір рет оқып шығады.
Топ арқылы тексеріс-жұмыс 1 топ. 54-55 бет. 1-ші бөлікті оқып, аударады, құрм. сөйлемнің түрлерін анықтайды.
І Топ. 54-55 бет, 2- ші бөлікті
ІІ Топ 55 бет, 3-ші бөлікті..
Жазбаша: 55 бет 2т. орындау
БЕКІТУ: « киіз үй» сөзін септеу.
ҮЙ ГЕ: сөздерді жатқа білу, 54-55 бет. 1 тапс. мазмұнын білу...