Аустралия материгіні? жер бедері,климаты,?зендері мен к?лдері. 7-сынып.


Бекітемін:
Сабақтың тақырыбы:Аустралия материгінің жер бедері,климаты,өзендері мен көлдері Мектебі: №201 мектеп-лицей
Күні:15.12.2016 ж Мұғалімнің аты-жөні:Қанатбаева Н.Қ.
Сыныбы: 7 «Б» Барлық оқушы саны: 20
Қатысқаны - 20 оқушы
Қатыспағаны – оқушы
Оқу мақсаттары
О. Ақпаратты түсіну
Ж. Оқырманды қызықтыру,сендіру мақсатында жазу
Сабақ барысында қол жеткізілуі тиіс мақсаттыры:
Барлық білім алушылардың мүмкіндігі болады:
Оқыған тақырып мәтінінің мазмұнын түсінеді,
Білім алушылардың көбісінің мүмкіндігі болады
Берілген ақпаратқа өз көзқарасын білдіре алады,
Кейбір білім алушылардың көбісінің мүмкіндігі болады
Оқушылардың креативті (шығармашылық) ойлау дағдылары және топтық жұмыстар кезінде ой-пікірін еркін жеткізіп, жүйелі сөйлеу, талдау, дәлелдеу, ұсыныс жасау дағдылары дамиды.
Жоспар
Жоспарланатын уақыт Жоспарланатын жұмыс Ресурстар (ақпарат көздері)
Басы 5-мин
.
«Бес саусақ»тәсілі
2-мин
Топқа бөлу: Сынып оқушыларын стикерлер арқылы бөлу
І топ Геоморфология
ІІ топ Климатология
ІІІ топ Гидрология
Сабақтың мақсатын айтып, жетістік критерийлерімен таныстыру.Оқушылар Аустралия материгі туралы білгенін «Бес саусақ» әдісі арқылы қорытындылайды.
Қызығушылығын арттыру мақсатында оқушыларға бүгінгі сабақ саяхат сабақ болатынын айту Әңгімеден үзінді тыңдау
Ортасы 37 мин
Оқылым, тыңдалым
Топтық жұмыс
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Сабақтың негізгі кезеңі
Мәтінмен жұмыс
Топтық жұмыс
1 – аялдама
«Картаға саяхат»
1.Сидней қаласы,2.Үлкен суайырық жотасы,3.Косцюшко тауы,4.Эйр көлі,5.Үлкен Аустралия шөлі,6.Солт.мүйіс-Йорк,7.Оңт.мүйіс-Вильсон,8.Батыс мүйіс-Стип-Пойнг,9.Шығыс мүйіс-Байрон,10.Муррей,11Дарлинг,12.Канберра
2-аялдама
«Бекет» топқа сұрақтар беріледі
1-топ
1. Экватор ормандарында тіршілік ететін бойшаң адамдар
(пигмейлер бойы 150 см)
2.Конго өзені ағып өтетін климаттық белдеу (экв)
3.Фикустар,сейба ағашы,қауын ағашы өсетін зона (ылғ,экв,зона)
4. Ең кіші материк (Аустралия )
2-топ
1.Африкадағы қалдық көл (Чад)
2.Секретарь құсы,марабу,буйбол т.б.қай зонада тіршілік етеді?(саванна)
3.Еуропалық нәсілдер Африканың қай аймағында тіршілік етеді?(Солтүстігінде,Жерорта теңізінің жағасында)
4.Ең құрғақ материк
3-топ
1.Солтүстік Африка саванналарында тіршілік ететіндер,бойының ұз.180-200 см (тутси,химми)
2.Африкада кеуіп қалған арналар қалай аталады?(уәдтер)
3,тропиктік шөлде өсетін 2000 жылға дейін тіршілік ететін өсімдік (вильвичия)
4.Материк атауы латын тілінен аударғанда «оңтүстік» деген мағына береді
3-аялдама
«Оқы. Бөліс. Тап.»
Үш топқа мәтін бойынша тапсырма беріледі.Әр топ жетекшісі өз тобындағы оқушыларға жоспар бойынша сұрақтар қойып жаңа тақырыпты пысықтайды
Табыс критерийі:
Оқылған мәтіннен жоспар бойынша нақты жауап бере алуы
Материктің жекелеген нысандарына сипаттама бере отырып,картамен дұрыс жұмыс жасай алуы
Ақпарат құралдарынан тың ақпараттар бере алуы

4-аялдама
«Жұптық жұмыс» оқушылар бір-бірімен жұптасып,жұмыс істейді
Кестемен жұмыс
№ Сұрақтар Жауап Дұр.жауабы
І Сөнбеген жанартау мұз басу кездеспейтін материк
1Дарлинг ІІ Рельефінің көп жерін таулы үстірт алып жатыр
2 Көп бөлігінде жоғары атмосф.қысым
ІІІ Аустралияның ең құрғақ ьолу себебі
3 Вадилер Семантикалық карта
Адасқан нысандар

Д.ж физик. картасы,
оқушы
атласымен жұмыс
Жеке жұмыс
Жазылым
Шығармашылықжұмыс Табыс критерийі:
Бір-бірінің жауаптарын тыңдауы
Сұрақтарға толық жауап бере алуы
Топ мүшелері бір-бірін бағалайды
5-аялдама
«Полиглот» әдісі
Мәтінде кездескен термин сөздерін орыс,ағылшын тілдеріне аудару
Табыс критерийі:
Мәтіннен терминдерді табу
Терминдерді орыс,ағылшын тілдеріне аудару
Аударған термин сөздерді орфоэпия бойынша дұрыс оқи алуы
Топ мүшелері бір-бірін бағалайды
6-аялдама
«Аустралия кереметтері»
(АКТ- пайдалану арқылы материктің көрікті жерлерін тамашалау)
«Бес саусақ» толтырады
Соңы 3-мин Үйге тапсырма: парагафты оқу
Бағалау Қосымша ақпарат Саралау
Жетістік критерийлері:
Пәнаралық байланыс
Топтық жұмыста оқушылар бір-біріне қолдау көрсетеді,
Мұғалім нұсқау береді және әр топқа көмек көрсетеді
Мәтінді өз бетінше түсініп оқиды
-Жоспар бойынша мәтін мазмұнын аша алады
-Термин сөздерді орыс,ағылшын тідһлдеріне аудара алады
-Басқа топтың жұмысын тыңдай отырып,өз бағасын бере алады
-Топтық жұмыста ынтымақтастықта жұмыс істей алады, Әдебиет,
информатика
Рефлексия
Сабақта жоспарланған
мақсатқа қол жетті ме?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Оқу атмосферасы қалай болды?
Менің жұмысым жоспарлы болды ма?
Мен уақытымды дұрыс жоспарлай алдым ба?
Жоспарыма қандай өзгертулер енгіздім және неге?