Конспект урока на тему: «Буква ь (мягкий знак). Употребление ь для обозначения мягкости согласных ».
Тема урока:” Inventions in our life”
Тип урока: урок совершенствования знаний, умений и навыков.
Вид урока: практического применения знаний, умений и навыков.
Цели урока: создание учебно-познавательной среды, способствующей применению полученных знаний в стандартных и творческих ситуациях, демонстрации коммуникативных умений и навыков, навыков работы в компьютерных программах «Merits», «Power Point», развитию творческого и критического мышления через презентацию своего проекта, навыков исследовательской деятельности.
Содействовать расширению информационной, лингвистической и социо-культурной компетенций учащихся; воспитанию самостоятельности, активности, осознанию многогранности мировой цивилизации и своей причастности к её развитию.
Оборудование урока: компьютерный класс, слайды с заданиями по уроку, слайды учащихся с презентациями своих изобретений, текст для чтения с тестом в программе «Merits» (level 11A) , интерактивная доска.
Ход урока:
1. Organization moment.
Our life is filled with inventions. We
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·(ответы учащихся, используется интерактивная доска)
robots high
cars technologies
planes INVENTIONS computers
knowledge inventors
education
Make up the sentences using these words. (Итог работы на этом этапе: составление предложений и ситуаций.)
3.Brainstorm. Answer the questions (вопросы на слайде в виде таблицы с координатами, приложение №1)
Задача учащихся задать вопрос, называя его координаты: А 4,В 3 и т.д.
4. Discussion.
Слайд с изображением различных изобретений. (Приложение №2)
Look at these things and answer the questions:
Are these things important to you?
Which is the most important?
Which is the least
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
· Thomas Edison say about inventions?
6. Working with the textbook.
Ex.18, page 43
Read the statements. Do you agree or disagree with them? Work in groups. (приложение №3)
7. Presentation of the students’ projects
Project №1 “Inventions our teens and American teens couldn’t live without from the list of five”
Анализ диаграмм.
Данные представлены нашими друзьями по переписке из школы Pinecrest, города Силакага, штат Алабама.
Данные другой диаграммы составлены по результатам опроса учащихся нашей школы. (Приложение №4)
Project №2 “ The inventions of the nearest future”(используется материал из CD –ROM “Современные чудеса света”)
Project №3 “ The inventors of our Kostanai region “
Project № 4 “ The inventions of the students” (презентации изобретений «Magic stove», «Scanner of mood», приложение № 5)
8. Summarizing
The words from our President’s message “It’s necessary to do all our best to develop high technologies and implement our scientists’ inventions into our life”
9. Homework: write a short
·The role of the inventions in our life”
Приложение №1
1
2
3
A
Name some inventions
Name great inventors.
What would you like to invent?
B
Can you imagine our life without inventions?
Name three most important
inventions for society.
Name the invention which is rather a luxury than a necessity
C
How do inventions influence our life?
What are the most important inventions for you personally?
Name the invention which is rather a necessity than a luxury
D
Can we say that this or that invention is very important?
What inventions will be replaced or changed by future technology?
Complete the sentence
If there were no the people would/wouldn’t .
Приложение №2
1. ______ 5.telephone 9.________
2. ______ 6. ______ 10. ________
3. ______ 7._______ 11.________
4. ______ 8._______ 12. car______
Приложение №3 (слайд «Stating your opinion»)
I think That’s true, but That’s ridiculous
I agree I disagree That’s absurd
Absolutely true I can’t agree with
Приложение №4
Inventions American teens couldn’t live without.
Inventions our teens couldn’t live without.
Приложение № 5 (слайды с презентацией собственных изобретений)
«A magic stove»
With the appearance of high technology the speed of our life becomes faster. People began to spend less time for eating and sleeping. It has a bad effect on health of our generation. Modern generation needs energetic nutrition. We eat unhealthy, junk food and have a stomachache and a stomach ulcer. Therefore I constructed a new invention. It will help people to eat healthy food and always be filled with force. I called my invention « A magic stove». It’s easy to use it. Just take a picture of any product, put it into the stove, switch on, wait for 10 seconds and get fresh healthy food with vitamins and minerals. You can use this invention in all service industries: at canteens, restaurants, schools and shops and of course at homes.
«A scanner of mood»
My invention will help people be always in a good mood. You come home, but you are not at home, you are on a sunny beach. You go to a bedroom and get to a place like this or this. You are not in the kitchen; you are in this romantic place. All this happens to my invention «A scanner of mood». It feels the mood of a person and helps to improve it.
13 EMBED Excel.Chart.8 \s 1415
13 EMBED Excel.Chart.8 \s 1415
Root Entry