М?тіндік процессор туралы жалпы ма?л?мат. Программаны? интерфейсі.
Күні: 17.11.16 Пәні
Информатика Мұғалім аты-жөні
Құлмағамбетова С.А. Астана қаласы
№65 мектеп-гимназия
6 «А» сынып Оқу-ісінің меңгерушісі
________ Өмірова Г.Т.
Сабақтың тақырыбы: Мәтіндік процессор туралы жалпы мағлұмат. Программаның интерфейсі.
Сілтеме: 6-сынып оқулығы;
Слайд.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мәні: Мәтіндік процессор туралы түсінік қалыптастыру,құжаттарды форматтау және редактрлеуді үйрету.
Дамытушылық мәні: Практикалық дағдыларын дамыту, өз бетінше жұмыс жасауда білімдерін пайдалана білуге үйрету, пәнге деген қызығушылығын қалыптастыру.
Тәрбиелік мәні: Өз бетімен жұмыс жасауда ұқыптылық, еңбекқорлық, жинақылық, шапшаңдық қасиеттерін тәрбиелеу.
Нәтиже: Мәтіндік редакторды іске қоса алады;
Құжатты құра алады;
Құжатты форматтайды;
Құжатты редактрлеуді үйренеді.
Түйінді идеялар: Бірлескен топтық жұмыс оқушылардың ынтымақтастығын дамытудың қуатты құралы болып табылады.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері: АКТ, ЖИГСО-1, жекелей, топтық жұмыс, ББҮ
Пәнаралық байланыс: Технология, биология, география, әдебиет, орыс тілі, музыка
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Сәлемдесу.
Ұйымдастыру.
Топқа бөлу. (Оюлар арқылы)
Сабақ барысымен таныстыру.
Бағалау парағын таныстыру.
Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру Сәлемдесу
Өздерін ретке келтіру
Топқа бөліну
Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру
Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.)
(ҚР картасын құрастыру арқылы, яғни Тәуелсіздігіміздің 25-жылдығына арналады)
Информатика дегеніміз не?
Ақпарат дегеніміз не?
Бірінші механикалық есептеу құрылғысын ойлап тапқан ғалым?
Ең алғашқы программист?
Ең алғашқы ЭВМ қай жылы пайда болды?
ДК сәулеті дегініміз не?
Жарлық не үшін қолданылады?
Бума дегеніміз не?
Құжатты қалай сақтайды?
Алгоритм деген не?
Сабақтың тақырыбын ашу (1 мин.)
Тақтада жарлықтың белгішелері көрсетіледі. Оқушылар зейін қойып тыңдай отырып, сабақтың тақырыбын ашады.
Мағынаны тану (2 мин)
(Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.)
ББҮ (2 мин.)
ББҮ-ны толтыру ББ бойынша тақтаға жазу жазуСабақтың негізгі бөлімі (10 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Топтағы әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру.
6-сынып оқулығында «Мәтіндік процессор туралы жалпы мағлұмат» тақырыбын оқыту..
Оқушылар белсене қатысады.
Оқушылар екі топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Топтағы әрбір оқушының қолдарына «бағалау парағы» беріледі.
Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды.
Топтағы әрбір оқушы «Мәтіндік процессор туралы жалпы мағлұмат » тақырыбын бөліп алып оқиды.
Оқушылар өздері оқыған ақпарат туралы топқа түсіндіреді.
Білемін? Білгім келеді? Үйрендім?
Ой толғаныс (3 мин.)
Сергіту сәті (1мин)
MS Word мәтіндік процессорының терезе элементтері Редакторлеу мен форматтау
Қорыту. Тәжірибелік жұмыс. Күтілетін нәтиже (7 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, тәжірибелік жұмыс өткізу, басқаға бағыттау)
Тапсырмалар
І топқа
І. 5 минутта басып шығуға арналған тапсырма.
І. Компьютермен орындалатын тапсырма. 1. MS Word мәтіндік процессорын ашыңыз. 2. Мәтінді 14 өлшемімен тер.
Легенда о кактусе
Легенда о том, что кактусы якобы способны поглощать «зловредное» излучение мониторов – одна из самых «околокомпьютерных» легенд. В первый раз информация о том, что кактусы могут поглощать вредное излучение компьютеров, промелькнула в прессе в конце 80-х (понятно, что речь идет исключительно о ЭЛТ-мониторах).
3. Сақтап қойыңыз.
ІІ. 5 минут басып шығуға арналған тапсырма І. Компьютермен орындалатын тапсырма. 1. MS Word мәтіндік процессорын ашыңыз. 2. Мәтінді 14 өлшемімен тер. Кел, балалар, оқылық,
Оқығанды көңілгеЫқыласпен тоқылық..Оқысаңыз , балалар,
Шамнан шырақ жағылар,
Тілегенің алдыңнанІздемей-ақ табылар.3. Сақтап қойыңыз.
ІІІ. Тақтадағы қате берілген сөйлемдердің қатесін табу керек. Мен Ms Word редакторын іске қосу үшін Пуск – Стандартные – Microsoft Word командасын орындадымда, ашылған қолданба терезесіне “ Информатика ” туралы мақала жазу үшін әріптерді, тышқан құрылғысындағы пернелерді пайдаландым, Вставка – шрифт командасы арқылы құжат құрдым. Осы мақаламды сақтау үшін Вставка - Сохранить как . . . командасын орындап, CTRL + F4 пернесі арқылы қолданбадан шықтым. Тәжірибе орындайды және тәжірибе барысындағы мәліметтерге жауап береді.
Бағалау (2 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Бақылайды, бағалайды.
Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды. Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды.
Үйге тапсырма (1 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Үйге «Мәтіндік процессор туралы жалпы мағлұмат» тақырыбын оқып келу.
«EXPO- 2017» тақырыбына эссе жазу. Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады.
Рефлексия (1 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. Екі жұлдыз - бір тілек әдісін ұсыну.
Ілініп тұрған домбыраның жан-жағына іледі. Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. Екі жұлдыз - бір тілек әдісімен толтырады.