Урок математики в 1 классе по теме Литр.Упражнения на усвоение таблицы сложения и вычитания в пределах 10. задачи на нахождение суммы и остатка. 
Шахтарська загальноосвітня школа I-III ступенів №4
Урок математики в 1 класі
Тема: Літр. Вправи на засвоєння таблиць додавання та віднімання у межах 10. Задачі на знаходження суми, остачі.
                                                                            Підготувала
                                                                         вчитель початкових класів
                                                                           Штекель Світлана Миколаївна
Шахтарськ, 2014
Урок математики в 1 класі
Подорож до Простоквашине.
      Тема: Літр. Вправи на засвоєння таблиць додавання та віднімання у межах 10.  Задачі на знаходження суми, остачі.
    Мета: закріплювати навички табличного додавання та віднімання, уміння розв’язувати задачі та приклади в межах 10; продовжити знайомити учнів з одиницею ємкості – літром; удосконалювати обчислювальні навички; розвивати мислення, увагу, пам’ять, математичне мовлення, уміння працювати самостійно, активність, охайність; виховувати бережливість, працелюбність. 
    Обладнання: підручник « Математика» 1 кл.,М.В.Богданович; індивідуальні картки;картки для усної лічби;фішки з героями мультфільму; слайди до мультфільму, мікрофон.
Форма проведення: урок-подорож.
Тип уроку: урок закріплення навичок та умінь.
Хід уроку.
 І. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності.
Проаналізувавши ваш настрій на екрані емоцій я виявила, що ви прийшли до школи з гарним настроєм. А зараз перевіримо, чи налаштовані ви на наш урок.
Гра «Настроювання».
На рахунок « раз, два, три» учні «викидають» руки вперед певним чином: кулаки, долоні або руки схрещені на грудях. Завдання в тому, щоб всі діти «викинули» руки однаковим способом. Ця вправа виявляє стан учнів: якщо багато кулачків, це означає, що у класі на даний момент висока агресивність, якщо багато відкритих долоней – тоді група готова до роботи.
А тепер я бачу, що ви готові до уроку, сідайте,будь ласка.
 ІІ. Повідомлення теми уроку.
- Діти,ви любите мультфільми?А які мультфільми у вас найулюбленіші?А з якого мультфільму ці герої? 
- Сьогодні ми вирушаємо в цікаву подорож до селища Простоквашине  (1 слайд), зустрінемося з його мешканцями, дізнаємося, чим вони займаються, чи знають, що таке літр, чи вміють додавати та віднімати в межах 10, розв’язувати задачі, так як робимо це ми.
За активну роботу і правильні відповіді ви отримаєте фішки з улюбленими героями.
 III. Актуалізація набутих знань учнів.
1.Усна лічба. Вправа « Шифрувальник» (2 слайд).
 -А на якому транспорті ми будемо подорожувати ви дізнаєтесь, коли розв’яжете приклади. Розв’яжіть приклади. Кожна відповідь позначена відповідною буквою. Усно поставте відповіді в порядку зростання  (від меншого числа до більшого).Яке слово ви прочитаєте?(поїзд) 
6-4=             2  -  О   	                                    ПОЇЗД(3 слайд)
5+4=                        9  -  Д                                                                             
 4-3=                                        1   -  П                               
7+0=                          7   - З                                   
10-5=              5   -  Ї                            
Міні-підсумок.      
- Молодці, ви правильно розв’язали приклади та швидко дізналися на якому транспорті ми будемо подорожувати. Сьогодні ми будемо подорожувати на поїзді. Подорож розпочинається.  
Зупинка « Пошта».
У Простоквашине нас зустрічає листоноша Печкін (4 слайд). Скажіть будь ласка, хто такий листоноша?
- словникова робота (пояснення значення слова листоноша)
Листоноша – людина, яка розносить пошту (газети, журнали, листи )
- Ми завітаємо до нього на пошту. Там нас чекає завдання.
Завдання
- Діти, допоможемо Печкіну доставити листи у відповідні будинки?                                                                      
   	13 SHAPE  \* MERGEFORMAT 1415
     - В який же будиночок надійшло найбільше число листів?  (№ 1 )                                                  
      - А який же будиночок не отримав листа? ( № 3 )
  - Молодці , ви були уважними, активними, правильно порахували, тому швидко допомогли Печкіну доставити листи.
  -А він покаже нам шлях до мешканців Простоквашине.
І ми з вами, щоб не заблукати накреслимо доріжку в зошиті.  
      2.  Каліграфічна хвилинка.
 - Відкрийте зошит, покладіть під нахилом, подивіться на початок доріжки в зошитах й продовжить її самостійно. 
- Молодці, ви дуже старанно та охайно накреслили доріжку. Печкін дуже вами задоволений. А по цієї доріжці ми потрапляємо в « Будинок Фермера Матроскіна» (5 слайд).
      3. Робота на задачами.
Зупинка «Будинок Фермера Матроскіна».
- Діти, ви ж знаєте, що кіт Матроскін дуже економний,  він завжди знає скільки і чого в нього є. Навіть знає  скільки літрів молока дає корова за добу. Матроскін підготував для вас задачу. 
- Давайте пригадаємо, з чого складається задача?
(умова,запитання, розв’язання, відповідь). 
 1.Улюблена корова кота Матроскіна Мурочка дає вранці 4л. молока , а ввечері - 5л.Скільки літрів молока всього корова дає за добу? (6 слайд)
Розбір задачі.
- Повторіть умову задачі. Назвіть запитання.
- Чи можемо ми відповісти на питання задачі? Якою дією ми можемо розв’язати задачу? 
                       4 + 5 = 9 (л) ( учні пишуть у зошиті)
- Яка буде відповідь?
- Молодці,  задачу ви розв’язали, але Матроскін хоче перевірити, що ви знаєте про літр (літр – це одиниця вимірювання рідини).Яку рідину ми можемо вимірювати?
- Давайте разом з вами спробуємо допомогти йому розібратися, в які ємкості можна розлити 9 літрів молока.
(3л – в банку,4л - в глечик, 5 літрів – в відерце, 6 літрів – в бідон)(7 слайд).  
- Скільки рідини поміщається в банку? (3л)
- Скільки в глечик? (4л)
- Скільки рідини поміщається в відерце? (5л)
- А скільки в бідон? (6л)
Міні-підсумок.
- Молодці, з’ясували, що таке літр та повторили склад числа. Ви, мабуть, втомилися, тому давайте відпочинемо.
   4. Фізкультхвилинка.
 Гра « Сонячний зайчик».
1)Вправи для очей.
2) « Ліпимо вареники»; розминайте вуха руками.
3) « Змащуємо їх пальцями»; розтирання вух долонями.
4) «Перевіримо годиннички»; розтирання зап’ястків рук.
5) « Привітаймося з кожним пальчиком»; натисніть легенько на кінчик кожного пальця».
- А ось подивіться. Куди це ми з вами потрапили? Та це ж Рекламне агентство «Каркуша» (8 слайд).     
Рекламне агентство  «Каркуша».
 Реклама підкаже, що треба купити ,
Реклама підкаже, де менше платити!
Ось стоїть великий дім.
Що продається в нім?
    - Ви дізнаєтесь, коли розв’яжете приклади.
   - Подивіться на таблицю і скажіть, що треба знайти?(суму)
   - Як знайти суму чисел? (додаванням). Запишіть по порядку отримані відповіді в зошит ( учні записують відповіді в зошит – 10, 7, 6, 9, 8, 5) (9 слайд).
Додаток         1     5    2     7    5                         	                 
Додаток          9     2    4     2    3                           	              
Сума              10    7    6     9   8      	         
- Кожна відповідь означає молочний продукт.	
  Молоко , кефіри,
 Сирки та пломбіри.                                             
 Йогурти смачненькі
 Пийте, діти молочко,
 Будьте здоровенькі!
 - Купуйте молочні продукти, вони корисні для здоров’я.
 - Оберіть два найулюбленіших продукти та запишіть цифру і склад числа, яке позначає ця цифра.
 - Молодці, знаєте як додавати числа в межах 10.
Подорож наша триває. Один із мешканців Простоквашиного Шарик запросив до себе погостювати кенгуру (10 слайд).
5. Робота за підручником( с.73, № 3).
- А кенгуру не може розібратися з  розв’язанням задачі, давайте допоможемо йому впоратися з цим завданням. Відкрийте підручник на с. 73, № 3.      
                      Перед вами різний посуд,
                      Поруч кенгурятко босе.
                      Не придумає, хоч плач,
                      Кенгуру таких задач!
                      Розв'язання 1 задачі.
- Подивіться на малюнок і скажіть, скільки задач можна скласти?(2)
 - Розгляньте 1 малюнок та спробуйте самостійно скласти 1задачу. 
У Матроскіна було 10л молока.3л він відлив кенгуру. Скільки 
літрів молока залишилося у Матроскіна? 
- Повторіть умову задачі,запитання,назвіть розв’язання  та відповідь)
- Що означає число10 в умові задачі ?(скільки літрів молока було у Матроскіна?)
- Що означає число 3 в умові задачі?(скільки літрів молока відлив)
- Яке питання задачі?(скільки літрів молока залишилося у Матроскіна)
 - Чи можемо ми відповісти на питання задачі?
 - Якою дією можемо розв’язати задачу? 
                     10-3=7 (л) ( запис у зошит)
                                       2 задача.
   - А тепер розгляньте  2 малюнок та спробуйте скласти 2 задачу.
 1. Складання задачі учнями за малюнком.
    У Матроскіна було 10л. молока. Він відлив кенгуру 3л і 1л.молока. Скільки літрів молока залишилося в Матроскіна?   
  2. Розбір задачі.
    - Повторіть умову задачі, назвіть запитання.
 - Що означає число  10 в умові задачі? (скільки літрів молока було у Матроскіна?)
    - Що означає число 3л і 1л в умові задачі? ( скільки літрів молока відлив)                          
   - Яке питання задачі?  ( Скільки літрів молока залишилося в Матроскіна?  	             
   - Чи можемо ми відповісти на питання задачі? Якою дією можемо розв’язати задачу?
 - Назвіть розв’язання задачі.
	            10-3-1=6(л) (запис у зошит)
 3. Перевірка роботи.
- Молодці, задачі ви розв’язали правильно, тому Шарик та кенгуру дуже вами вдячні. Але попереду у нас з вами ще одна зупинка.
Зупинка « Банк Дяді Федора».
- Сьогодні кожен з вас побуває в ролі банківського службовця. Вам треба виписати банківський рахунок, тому будьте дуже уважними. 
4.Робота з індивідуальними картками (на партах у  кожного учня «рахунок», на якому він і виконує завдання).
	        Картки
	1 варіант	2 варіант
1.Порівняти числа.	1.Порівняти числа.
1л..2л	8л..9л
8л..6л	4л..6л
5л..5л	2л..2л
2.Розв’язати приклади.	2. Розв’язати приклади.
6+2-1=          8-3+4=                          5+2-1=           9-4+2=
 5.Самоперевірка роботи учнями (звіряють приклади з відповідями на екрані).
- А зараз перевірте правильно ви виконали завдання чи ні, звірте з екраном.
Підніміть руку, хто не припустив ні жодної помилки?
- А хто припустив 1-2 помилки?
Міні-підсумок.
IV. Підсумок уроку.
     1. Інтерактивна модель « Мікрофон».
- Щоб написати замітку до шкільної газети про наш урок, я хочу, діти, взяти у вас інтерв’ю.
- Чи було тобі цікаво на уроці? Що саме?
- Що ми повторили на уроці?
- Що найбільше запам’яталось? (відповіді дітей)
- А у кого настрій покращився?
- Хто із вас зібрав фішки зі всіма героями з мультфільму?
- А тепер поаплодуйте друг другу за гарну роботу.                      
                         Урок наш закінчився, діти.
                         Бажаю кожному радіти.
                         Вітаю гостей і своїх малят:
                         Розумних хлопців і дівчат!                                                                                              
  2
    3
  1
   5
 6-6+5=
5+5-8=
 7+2-8=
9-4-4=