?лемні? а?паратты? бейнесі, а?паратты? ж?йелер ж?не ресурстар
Тақырып: Әлемнің ақпараттық бейнесі, ақпараттық жүйелер және ресурстар
Мақсат: Әлемнің ақпараттық бейнесі, ақпараттық жүйелер және ресурстар та0ырыбы бойнша оқушыларға жалпы түсінік бере отырып, оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, есте сақтау, сөйлез, өз бетімен жұмыс істеу алу дағдыларын қалыптастыру.
Сабақ түрі: аралас сабақ
Сабақ типі: жаңа тақырыпты түсіндіру.
Құрал-жабдықтар: оқулықтар, дәптерлер, электронды оқулық, интерактивті тақта,аудио, видео.
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері Бөлінген уақыт Мұғалімнің іс - әрекеттері Оқушылардың
іс - әрекеттері
І.
Ұйымдастыру кезеңі.
Тренинг
3 мин
Оқушылармен амандасу. Тренинг өткізу.
Балалар, әрбір елде адамдар әртүрлі амандасады. Қазір сендер орындарынан тұрып, көршілерімен қарама –қарсы тұрып, бір – бірлерімен амандасындар. Мысалы, Қазақтар – қол алысады;Итальяндықтар – құшақтасады;Бразилиялықтар – иықтарынан қағады;Зембібабалықтар – арқасын тигізеді;
Макидондықтар – шынтақтасады;Никарагуалықтар - иықпен амандасады;
Австралиялықтар – 1 рет шапалақ қағады, 2 рет секіреді, 3 рет жанбастарымен бір - бірлерін итереді қалады. Оқушылар орындарынан тұрып, көршілерімен қарама–қарсы тұрып, әр халықтар сияқты амандасады.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. 7 мин Қауіпсіздік ережелерін қайталау сұрақтары.
Жалпы техникалық қауіпсіздікті сақтау ережелеріне қойылатын қандай талаптар бар?
Компьютерлік сыныпқа кірер алдында қандай талаптар қойылады?
Компьютермен жұмыс істер алдындығы қойлатын талаптарды ата.
Компьютермен жұмыс істеу барысында қандай талаптар қойылады?
Компьютермен жүмыс аяқтағаннан кейінгі қойылатын талаптар.
Электр тоғымен зақымданғанда қандай алғашқы көмек көрсету тәсілдері бар?
Көз талғанда қандай жаттығулар жасалынады? Орындарынан кезекпен тұрып, сұрақтарға ауызша жауап береді.
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
10 мин (Видео көрсетіледі)
Ақпарат адамнан да ерте туған құбылыс.
Ақпарат ұғымы күнделікті өмірден бастап техникалық салада қолданылатын көп мағыналы ұғым. Латын тілінде “informatio” - түсіндіру, мазмұндау деген мағынаны білдіреді.
Сонымен, ақпарат деп қоршаған орта мен онда болып жатқан әртүрлі құбылыстар туралы мәліметтер жиынтығын айтамыз.
Ақпараттану (Информатик) – электронды есептеу машина (ЭЕМ) арқылы ақпаратты жинау, сақтау, түрлендіру, жеткізу және оны пайдалану заңдылықтары мен тәсілдерін зерттейтін жаңа ғылыми пән.
Ақпарат алу дегеніміз – бізді қоршаған құбылыстар мен нысандардың өзара байланыстары, құрылымы немесе олардың бір-біріне қатысуы жөнінде нақты мағлұматтар мен мәліметтер алу деген сөз.
Ақпаратты жүйелер – ақпаратты арнайы ұйымдастырылған түрде сақтауға арналған және онымен түрлі әрекеттер жасауды және оны енгізуді қамтамасыз етуші, сонымен бірге түрлі белгілері бойынша іздеу салушы, есеп жасаушы жүйелер.
Ақпараттық жүйе жобасы деп – нақты бір программалық ортада ақпараттық жүйені құру және пайдалану бойынша жобалық шешімдердін сипаттамасы бар жобалық-конструкторлық және технологиялық құжаттаманы айтамыз.
Сонымен ақпараттық жүей (АЖ) дегеніміз - қандай да бір нысанды басқаруға қажетті қойылған қоғамдық мақсаттарға жету барысындағы ақпараттарды жинау, сақтау, жаңарту, ө,деу, іздеу және беру үшін қолданылатын құралдар, «дәстер және персоналдардың өзара байланысқан жиыны. Дәптерлеріне конспектілеп отырады.
IV. Тапсырмаларды орындау. 5 мин
2-тапсырма
3-тапсырма
4-тапсырма
-419102797810
V. Сергіту сәті. 2 мин Қол саусақтарына арналған жаттығулар
Алақанды уқалау.
Қолды қысу
Білезіктен айналдыру
Көзге арналған жаттығулар.
Көзді бірнеше рет жыпылықтату.
Көзіңмен ақырын оң жаққа, жоғары, солға, төмен қарай 3-4 рет айналым жаса Жаттығуды
орындарында отырып орындау.
VІ. Бекіту. 14 мин. Бақылау сұрақтары.
«Ақпарат» термині туралы жаңадан не білдіңдер?
Ақпаратты қанша деңгейде қарастыруға болады?
Ақпараттану деген не?
Ақпараттанудың негізгі нысаны не?
Ақпараттық жүйелер деген ұғымды түсіндіріндер.
Ақпараттық жүйелер қандай түсінікпен тығыз байланысты? Неліктен?
Ақпараттық қамтамасыз етудің түрлерін атапа, оларға сипаттама беріңде
Тәжірибелік тапсырма.
Іздеу жүйесін қолданып, сұрақтарға жауап тауып, оларды мәтіндік процессорда рәсімдеңдер. Сұрақтарға ауызша жауап береді
Интернетте ақпаратты іздеп, мәтіндік редакторында өңдейді.
VI. Оқушыларды бағалау. 2 мин Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау, бағаларын күнделіктеріне қою. Бағаны күнделіктеріне қойдырады
VII.Үй жұмысы. 2 мин. І тарау, §2 оқу.
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады.