Орта мерзімді жоспар ?аза?стан тарихы п?нінен ?аза? хал?ыны? т?рмысы мен д?ст?рлері 7 сынып
7 сынып Қазақстан тарихы пәнінен Қазақ халқының тұрмысы мен дәстүрлері
Мақсаты: XVI-XVII ғасырлардағы қазақ халқының өмірі, тұрмысы, рухани мәдениеті туралы түсінік қалыптастыру.
№ Сабақтың тақырыбы Сабақтың негізгі мақсаты Мұғалімнің қолданатын оқытудың белсенді әдіс- тәсілдері Қазақстан тарихы пәнін үйренудегі кедергілерді жеңу Оқытуда
күтілетін
нәтиже Бағалау, соның ішінде оқыту үшін бағалау Барлық оқушыларды қосқанда сабақта жұмысқа тарту Негізгі дерек көздер
№1 Тұрмысы мен дәстүрі XVI-XVII ғасырлардағы қазақтардың тұрмысы мен шаруашылықтың түрлері, қолөнердің дамуы туралы
білімдерін қалыптастыру.
Сабақ барысында оқушылардың тарихи танымдық,
ойлау, сыни тұрғыдан ойлау, талдау, қорытынды жасау мен
бағалау сынды дағдыларын дамыту.
Сабақта оқушылардың өзіне деген сенімділігі, ортамен
қарым-қатынасқа түсу, ұйымшылдық пен жауапкершілікке
тәрбиелеу.
Алтын ереже,
«Менің жақсы қасиеттерім» (жас ерекшелі-гіне сәйкес оқыту және оқу, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер),
Миға шабуыл «мозайка»,
(Көшбасшылық , Топтық жұмыс,
, ОҮБ, АКТ, оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқу мен оқыту, СТО, диалогтық оқыту ), «334» әдісі (СТО, диалог, талантты мен дарынды балаларды оқыту),
Жинақтау әдісі,
«Білім қоржыны» кері байланыс, ( ОҮБ, СТО, диалогтық оқыту , Көшбасшылық ) Терминдік сөздермен жұмыс жасау арқылы есте сақтау қабілетін дамыту XVI-XVII ғасырлардағы қазақтардың тұрмысы мен шаруашылық- тың түрлері, қолөнердің дамуы туралы
біледі. Сабақ барысында оқушылардың тарихи танымдық,
ойлау, сыни тұрғыдан ойлап, талдай алады , қорытынды жасау мен
бағалау сынды дағдыларын біледі .
Топтық, екі жұлдыз бір тілек, ынталандыру, өзара бағалау, кері байланыс Оқушыларды топтық жұмысқа тарту, а,в,с оқушымен жұмыс жасау. Орта ғасырларда-ғы Қазақстан тарихы. 7-сынып, Алматы «Атамұра»
2012 ж
№2 Қазақ халқының XVI-XVII ғасырларда-ғы рухани мәдениеті Оқушыларға XVI-XVII ғасырлардағы рухани мәдениеті жайлы, рухани мәдениеттің дамуы туралы, рухани даму барысын бүгінгі мәдени жетістіктермен ұштастыра отырып, өз бетінше қорытынды жасауға дағдыландыру. Іздену, рухани мәдениет жетістіктерін ұғыну, рухани тәрбиені өз бойларына сіңіру. Оқушылардың ойын дамыту мақсатында диалогтік оқытуды қолдану. Сыни түрғыдан ойлаудың жоңарғы сатысы Блум таксаномиясы, дискусииялық өрнек, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,диалог-тық оқыту, АКТ, топтық жүмыс, оқыту үшін бағалау, Көшбасшылық, талантты мен дарынды балаларды оқыту, оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқу мен оқыту, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер), Терминдік сөздермен жұмыс жасау арқылы есте сақтау қабілетін дамыту Тақырыптың мазмұнын түсінеді, басқалардың және өз пікірін сыни тұрғыдан бағалайды, топпен жұмыс істей алады, ауызша сөйлеу, есте сақтау, Топтық, екі жұлдыз бір тілек, ынталандыру.
Сұрақ -жауап арқылы түсіну дәрежесін бағалау. Көшбасшы- ның бағалауы, бағалау парағы арқылы бағалау, ынталандыра отырып бағалау Сыныпты топтық жұмысқа толығымен тарту, дарынды, оқу деңгейі төмен оқушылар- мен жұмыс, Орта ғасырларда-ғы Қазақстан тарихы. 7-сынып, Алматы «Атамұра»
2012 ж
№3 Қазақ халқының шығармашы-лық дәстүрі Топта жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру, сыни тұрғыдан ойлауға, салыстырмалы талдау жасауға, жүйелі қорытындылауға үйрету, және шығармашылық қабілеттерін шыңдау. Мәселені тарихи шындық тұрғысынан бағалау қабілеттерін қалыптастыру. Өзара ынтымақтастықты және өзара баға беруді дамыту. Блум таксономиясы, СТО стратегиялары, топпен жұмыс , АКТ , Көшбасшылық,ОҮБ , бағалау парағы. оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқу мен оқыту, Терминдік сөздермен жұмыс жасау арқылы есте сақтау қабілетін дамыту Оқушылар өз ойларын жүйелеп жеткізеді.
Бірлесе жұмыс жасау арқылы өзара сыйластық, ынтымақтастық ахуалы қалыптасады.
СТО әдістері арқылы пәнге белсенділігі артады. Сыныпты топтық жұмысқа тарту, дарынды, зерек, оқу деңгейі төмен балалармен жұмыс Орта ғасырларда-ғы Қазақстан тарихы. 7-сынып, Алматы «Атамұра»
2012 ж
№4 XVI-XVII ғасырларда-ғы тарихи шығармалар оқушылардың ойлау әрекеттерін белсендіре отырып, тарихи шығармалар туралы терең білімді меңгерулеріне жағдай жасау.
Сыни тұрғыдан ойлауға тәрбиелеу
Картамен жұмыс жасауға үйрету
Топтық жұмысқа жұмылдыру
Өзін - өзі бағалауға немесе өзара бағалауға ынталандыру. дискуссиялық өрнек, (СТО диалогтық оқыту , оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,) Джигсо әдісі, (СТО диалогтық оқыту , көшбасшылық АКТ слайд, слайд, ОҮБ,) Жас ерекшелігіне байланысты оқыту. Терминдік сөздермен жұмыс жасау арқылы есте сақтау қабілетін дамыту Тақырыптың мазмұнын түсінеді, топпен жұмыс жасайды, ауызша сөйлеу, есте сақтау қабілеті артады, сөйлеу, бағалау, сұрақ қою дағдысын игереді, тақырыпты түсінікті етіп жеткізуге талпынады, бір-бірін бағалайды, топпен бірігіп жасаған жұмысының нәтижесін көреді, нақты сөйлеуге, өз ойын айтуға үйренеді. Сыныптық топтық жұмысқа тарту, дарынды, оқу деңгейі төмен оқушылармен жұмыс Орта ғасырларда-ғы Қазақстан тарихы. 7-сынып, Алматы «Атамұра»
2012 ж