Туынды табу ережелері та?ырыбына есептер шы?ару
Сабақтың тақырыбы: Туындыны табу ережелері тақырыбына есептер шығару.Сабақтың мақсаты:а) білімділік: Оқушының туындыға қатысты білімін, туынды ережелерін қолдану шеберлігін, дағдыларын бақылау, тексеру. Туынды ұғымы бойынша оқушының ойлауын дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекітуге бағытталған;ә) дамытушылық: Оқушылардың және тұлғалық қасиеттерін қалыптастыру, логикалық ойлауын, математикалық дүниетанымын кеңейту;б) тәрбиелік: Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту бір - біріне көмектесу адамгершілігін, өзіндік дүниетанымын қалыптастыру.Сабақтың түрі: Оқушылардың білімін, біліктілігін тексеріп, қорытындылау сабағы.Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, баяндау, есептеу, жеке, топтық, тестСабақтың көрнекілігі: Туынды ережелері жазылған плакат, интерактивті тақта, карточка, слайд.Пәнаралық байланыс: Тарих, қазақ тіліСабақтың кезеңдеріІ. Ұйымдастыру кезеңіІІ. Үй тапсырмасын сұрауІІІ. Негізгі бөлімІҮ. Сабақты қорытындылауҮ. Оқушылар білімін бағалауҮІ. Үйге тапсырмаСабақтың барысыІ. Ұйымдастыру кезеңі: (1 мин) Оқушылармен сәлемдесу; түгендеу; назарларын сабаққа аудару;ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: (2 - 3 мин) Үйге берілген есептерді ауызша жауаптарын оқыта отырып дұрыстығын тексеру;№141, 145, 146, 148 жауаптары:№141 а) - 2/3х+3 Ә) х3+1 Б) В)- 10х+1№145ә) теңсіздігін шешіңдер f(x)=Жауабы: (5;+№144 а) - 1 ә) 1Қайталау - оқу айнасы «Туынды әлеміне саяхат»(2 мин)Қайталау сұрақтары:( ауызша)а) Туынды дегеніміз не?( Функцияның өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нөлге ұмтылғандығы шегі бар болса, онда ол функциясының нүктесіндегі туындысы деп аталады.)ә) Туындының белгіленуі: (у'(х))б) у'(х) белгілеулерін енгізген кім?(Лагранж)в) с; х; (хп) ' – неге тең?(0; 1; nxn - 1)Математикалық диктант «Туынды әлеміне саяхат»(3 - 4 мин)1. Функцияның туындысын табу амалы (дифференциалдау)2. Тұрақты санның туындысы с,=?(0)3. Екі функцияның қосындысының, айырмасының туындысы ( )4. Екі функцияның көбейтіндісінің туындысы5. Екі функцияның бөліндісінің туындысы:?6. 5х - тің туындысы: (5)7. Х2 - тың туындысы: (2х)8. Х - тың туындысы: (1)9. туындысы: ()10. тың туындысы: (- )ІІІ. Негізгі бөлім(20 - 25 мин)« Сен ғылымға болсаң ынтық, бұл сөзімді әбден ұқ: Білгеніңнің жақсысын қыл, білмегенді біле бер»(Ш. Құдайбердиев)1. Оқулықпен жұмыс№149, 150, 153 ЕСЕПТЕРДІ ШЫҒАРУ тақтаға интерактивті тақтаға2. Деңгейлік тапсырмаларды орындау. Мұнда әр деңгейдегі карточкадағы үш деңгейдегі есептерді тарату.3. Ойна, ойла! Қалпына келтір Оқушылар кезекпен жатқан қиындыларды құрастырады. Шыққан сурет бойынша мақал немесе ұлағатты сөз, жұмбақ айтуы тиіс.1. f (х) =3х3 - 2х2 - 1 функциясының туындысын тап2. f (х) = х2( 2х - 1) функциясының туындысын тап3. f (х) = 13х2 - 7х+5 функциясының туындысын тауып, f '(0) мәнін тап4. F(х)=х3/3 - х2+2 функциясының туындысын тауып,, f '(0) +f '(- 1) өрнегінің мәнін тап1. f (х)=х3 - 3х2+7 туындысын тап f '(х)=3х2 - 6х4. Оқушы шығармашылығынан тарихи мағлұмат5. Дұрыс таңдау жасап, жауапты дұрыс табыңдар. Тест шешуІҮ. Сабақты қорытындылау:(5 - 6 минут)«Білім – теңіз түбі де, шегі де жоқ»Сәйкестендіру тесті тапсырмалары ауызша орындалады.Ү. Оқушылар білімін бағалау: 2 - 3 минутСабаққа қатысу белсенділіктеріне қарай тиісті бағаларын қоюҮІ. Үйге тапсырма