Конспект интегрированного урока на украинском языке “Симфонія квіткової краси”. 4 клас, ІІ полугодие (читання, музика, образотворче мистецтво)
ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК
4 клас, ІІ семестр
(читання, музика, образотворче мистецтво)
Тема уроку: “Симфонія квіткової краси”.
(В контексті теми з музики ІІ семестру “Між музикою мого народу і
музикою інших народів немає неперехідних меж”).
Триєдина мета:
створити умови до самореалізації кожної дитини відповідно до її творчих, інтелектуальних та фізичних здібностей;
створити умови для формування умінь відрізняти засоби художньої виразності, розуміння їх ролі у створенні художнього образу, уміння інтерпретувати твори мистецтва;
збуджувати почуття гордості за багату, яскраву творчу скарбницю українського народу.
Обладнання: підручник Н. Ф. Скрипник “Читанка”, репродукції картин
К. Білокур, фонозаписи, аркуші для розвитку пам’яті на підставі графічних зображень, таблички з опорними словами.
Тип уроку: поглиблення знань (інтегрований).
Позначки: УПК – учитель початкових класів;
УМ – учитель музики.
Епіграф уроку: Я буду квіти малювати
Так, щоб красу їх передати,
Щоб відтворити їх симфонію чарівну,
Розкрити квітів душу дивну.
Катерина Білокур.
ХІД УРОКУ
Організаційний момент:
вхід під музику “Вальсу квітів” із балету П. І. Чайковського “Лускунчик”;
музичне вітання.
УПК: Любі діти, зараз чудовий вальс квітів з балету “Лускунчик” П.І. Чайковського запросив нас в чарівну країну квітів.
(Під музику “Елегії” Миколи Лисенка 3 учня експонують репродукції картин К.Білокур: “Натюрморт з колосками і глечиком”, “Квіти на блакитному тлі”, “Півонії”).
УМ: Любі діти, спробуйте рухами “слідкувати” за “мелодією-лінією” цих
творів. Відчуйте внутрішню єдність думки композитора й художника, співзвучність тембральних кольорів музики і кольорових відтінків малюнків.
(Поступово це творче завдання-спостереження переходить у виконання УПК легенди “Таємниця квітів рідної землі”).
У сиву давнину під час війни з чужинцями в одного князя було забрано в полон єдиного сина. Визволити хлопчика не вдавалося, бо чужинський король охороняв його, як рідного.
Йшли роки. Княжич зростав на чужій землі, забув, що з ним сталося, рідну мову і свого батька.
Батько-князь намагався пробудити в юнака спомин про дитинство. Багато разів посилав він слуг з забавками, які син мав у дитинстві, але Княжич не згадав нічого. Заспівав княжий посланець юнакові пісню рідного краю, рідною мовою, але він і її не впізнав.
Тоді батько вирішив зібрати оберемок пахучих квітів і цілющих трав з рідної землі та й надіслав синові. І сталося справжнє диво! В ароматі давно знайомих квітів він впізнав дух рідної землі, згадав дитинство і все, що трапилось з ним багато років тому.
Княжич втік з полону і повернувся до рідного батька. Так квіти з рідної землі подарували людям справжнє щастя, бо дух і аромат Батьківщини найдорожчі насолоди в світі.
УПК: У чому ж таємниця квітів?
у кожної людини зберігаються з дитинства самі гострі відчуття: пам’ять про аромати, пахощі, фарби;
квіти з рідної землі допомогли Княжичу згадати Батьківщину.
Висновок: Змалку краса квітів пробуджує у людей відчуття прекрасного,
через чарівний світ пахощів, фарб залучає до любові до рідної землі.
УМ: Тема нашого уроку “Симфонія квіткової краси”. Вона ґрунтується на знайомстві з життям, творчістю видатної української художниці – самоуки Катерини Білокур, на художнім удосконаленні виконання пісень та малюнків про чудові квіти. Як бачите теми і на читанні, і на музиці, і на уроках образотворчого мистецтва сповідають – це оспівування квітучої краси рідної природи. Тому ми сьогодні і об’єднали ці уроки. Ми спробуємо аналізувати твори мистецтва, читати, співати, малювати, вчитися мислити, спостерігати.
УПК: Зверніть увагу на ці чудові, яскраві репродукції. У цих творах є автор. Спробуйте намалювати у своїй уяві портрет людини, яка створила малюнки.
(Відповіді дітей)
УМ: (показ автопортрета К. Білокур)
Зверніть увагу на образ цієї бабусі: на її очі, хустину, натруджені руки.
Які почуття виникають у вас, коли ви дивитесь на неї?
Припустимі відповіді:
в очах сум, замріяність;
хустина, руки – свідки того, що вона селянка;
образ доброї, лагідної жінки.
УПК: А тепер уявіть собі ... Київське небо тане над нами, маревіє далечінь. З розлитої повені хлібів виринає село Богданівна (виставляється табличка з назвою села) де народилась Катерина Білокур 7 грудня 1900 року (виставляється табличка з датою народження) у православне свято Святої мучениці Катерини. Мабуть Свята Катерина допомогла звичайній селянській дівчинці зрозуміти своє надзвичайне призначення на землі, допомогла розпалити великий яскравий вогонь Божого таланту. Катерина Білокур зображувала рідну українську природу: квіти, поле, овочеві культури.
УМ: Ці поетичні рядки (підходить до дошки і звертає увагу учнів до епіграфу) Катерини Білокур стали епіграфом нашого уроку:
Я буду квіти малювати
Так, щоб красу їх передати,
Щоб відтворити їх симфонію чарівну,
Розкрити квітів душу дивну.
УПК:
Сподобалась вам поезія?
Чи збігається епіграф з темою нашого уроку?
(Так).
А хотіли б ви швидко запам’ятати ці чудові рядки? Тоді швидше до роботи!
(Вчитель читає епіграф рядками, учні на приготовлених аркушах графічно змальовують кожний рядок, потім спираючись на схематичні малюнки розповідають епіграф на пам’ять).
УПК: Що на вашу думку, давало наснагу Катерині Василівні, що було джерелом її творчості?
Припустимі відповіді:
краса рідного краю;
закоханість в чарівні барви квітів;
знання та любов до українських народних пісень, яких вона знала дуже багато – пісень про квіти, кохання, любов до Батьківщини.
УМ: Так, я з вами згодна, що та людина, яка здатна творити справжні шедеври, обов’язково знає, любить й співає пісні свого народу. І саме пісні допомагали їй в художній праці, насамперед, народні пісні, які часто звучать у Богданівці.
(Музикально-фізкультурна пауза)
Раптово!
1-й учень. Ми втомилися сидіти,
Хочемо ми трохи відпочити!
2-й учень. Пострибати, покружляти,
Гарний танець станцювати!
(під відповідну тексту римованих рядків музику виконуються танцювальні рухи).
3-й учень. Я – жоржина, ти дзвіночок
Запросили всіх в таночок!
(рухи під музику)
4-й учень. Ти – фіалка, я – бузок,
Затанцюєш гопачок?
(музика – рухи)
5-й учень. Ти – ромашка, я – парасолька,
Затанцюємо краще польку!
(музика – рухи)
6-й учень. Ти – незабудка, я – нарцис,
То може спробуємо твіст?
(музика – рухи)
7-й учень. Ти – лілея, я – піон,
Станцюємо разом чарльстон!
(музика – рухи)
УМ: Я впевнена в тому, що всі ці квіти, про які ви згадали, Катерина Білокур зображувала на своїх малюнках. Ви пам’ятає про те, що мета нашого уроку: показати як оспівуються чудові квіти у різних видах мистецтва? І недарма тема нашого уроку “Симфонія квіткової краси”.
На уроках музики ми спостерігали, як ця тема розкривається в музиці народів світу. Згадайте твори в яких звеличується краса рідної природи.
Зараз ваша улюблена музична вікторина!
(звучать уривки з вивчених музичних творів, учні визнають їх).
Гріг. Романс “Захід сонця”;
Чайковський “Осіння пісня”;
Польська народна пісня “Жайворонок”;
Японська народна пісня “Вишня”.
УМ: Які спільні риси ми виявили в цих творах?
велику мелодійність;
світлий, чарівний характер;
спокійний темп;
розспів одного складу на декілька звуків, що придає широту, наспівність мелодії;
жанрова основа: пісенність в поєднанні з легкою танцювальністю.
Що підкреслює ця спільність?
що неперехідних меж між музикою різних народів немає!
А чи виконали ви домашнє завдання?
Відшукали з матусями, чи з бабусями, а де хто і з дідусями українські народні пісні в яких оспівується краса квітів, рослин, брав? Розкажіть про ці пошуки!
(Відповіді, співи дітей).
Вокальна робота. Пісня Максима Копка “Дівчина і квіти”:
розспів на інтонаціях пісні ;
робота над двоголоссям: ритмічна і вокальна;
співи різними складами партій сопрано й альтів (склад діти вибирають самі, згідно своїй уяві);
виконання пісні: створити в співах образ маленької дівчинки (може Катрусі Білокур), яка доглядає квіти у зільнику, а потім їх малює.
(Виконання пісні).
Висновок.
УПК. Так чому ж ми об’єднали читання, малювання та музику в одному
уроці?
тому, що в творах цих мистецтв освідчується краса квітів, але кожен вид мистецтва це робить своїми засобами виразності;
тому, що саме література, музика та образотворче мистецтво відтворили нам справжню “Симфонію квіткової краси”;
тому, що ті почуття, які виникли у нас при спілкуванні з різними видами мистецтва, дуже схожі: і закоханість в прекрасне, і повага та гордість за митців різних народів, і бережливе ставлення до “творіння рук людських”, і головне – піднесене, світле відчуття всесвіту.
Оцінювання художньої праці.
Домашнє завдання:
а) намалювати улюблені квіти;
б) написати вірш про квіти;
в) створити мелодію до епіграфу й проспівати його.
13 PAGE \* MERGEFORMAT 14715
15