Открытый урок по казахскому языку Жа?а жыл мейрамы 5 класс


Сынып : 5 «Б» сынып, қазақ тілі
Мұғалім: Шнарбаева А.Е.
Сабақтың тақырыбы: Жаңа жыл мейрамы. Нәтиже сабақ.
Сабақтың мақсаты:
- Жаңа жыл тақырыбы бойынша оқушылардың сөздік қорын байыту,сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру, сөйлеу мәдениетін дамыту
-Дамытущылық - ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру; ауызша ойлау мен сөйлесу дағдысын жетілдіру; ауызша ойлау мен сөйлесу қабілетін дамыту.
-Тәрбиелік- басқа елдердің мейрамды қарсы алу дәстүрін құрметтеуге және ұжымшылдық, ізденімпаздық, жауапкершілік қасиеттерін тәрбиелеу.
Өзектілігі: қазақ тілінде өз ойын, өз пікірін айта білу.
Түрі: өткен тақырыпты пысықтау сабағы
Әдіс- тәсілдер: сұрақ-жауап, «миға шабуыл», іздендіру, мәтінмен жұмыс, бекіту
Көрнекілігі: интербелсенді тақтада «Қыс» суреті, сөзжұмбақ, таблицадағы сұрақтар, үлестірмелі карточкалар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, кезекшімен сұхбат, оқушыларды түгендеу
-Балалар көңіл-күйлерін қалай? (оқушылар бір-біріне лебіз сөздерді айтады)
ІІ. Сабақ барысын түсіндіру: сабақтың мақсатымен таныстыру, топтарға бөлу, топ басшыларын анықтау. Сабақ кезеңдерімен таныстыру:
І кезең - «Бәйге»
ІІ кезең – «Кім тапқыр?»
ІІІкезең - «Көкпар»
ІV кезең – Талдау әлемі
Vкезең – Ойлаң да, тап
Топ басшыларына бағалау парағы беріледі, өз топ мүшелеріне әр кезең үшін баға қойып отырады.
І кезеңді бастау
Сөзжұмбақты шешу «Жаңа жыл»
1. Шырша қандай түсті?
2. «Дед Мороз» қалай аударылады?
3. Қыстың ең суық айы
4. Аяз ата мен Ақшақар балаларға не сыйлайды?
5. «Наурыз» сөзі нені білдіреді?
6. Жаңа жылдың символы
7. Аяз ата шыршаның астына не қойып кетеді?
«Иә, жоқ» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау, еске түсіру
ИӘ ЖОҚ
Қыс- суық жыл мезгілі Қыста балалар шанамен сырғанайды Қыста жаңбар жауады Қаңтар-қыстың ең суық айы Жаңа жыл мерекесі қарашада тойланады Біздің мектепте шырша спортзалда орнатылған Шыршаны 11 сынып оқушылары безендірген Қазақстанда Жаңа жыл мейрамы 8-наурызда тойланады ІІ кезеңге көшеміз
Жылжымалы парағы
«Қыс» тақырыбына байланысты сөздер мен сөз тіркестерді әр топтың мүшесі жазады (1 минут беріледі)
Интерактивті тақтадағы суретке қарап, сөйлемдер құру
ІІІ кезең. Әр топқа мәтін беріледі, 1-жұп сұрақтар құрайды, 2-ші топ көп нүктенің орнына керек сөздерді қойып, жазады
Тексеру, топ басшылары баға қояды.
Сергіту сәті
ІV кезең. Әр топқа талдау түрлері таратылады
1-топ септеу «шырша»
2-топ жіктеу «тойлады»
3-топ морфологиялық талдау сан есім «22-ші (наурыз)»
Орындарында А4 парақтарға талдап,тақтаға шығып көрсету
V кезең. Интерактивті тақтадағы «Своя игра» тәсілімен ойынын ойнау
20 пайыз оңай сұрақтар
30 пайыз- орта деңгейден төмен сұрақтар
40 пайыз- орта деңгейдегі сұрақтар
50пайыз- қиын, күрделі сұрақтар
Соңында пайыздар саналады.
Сабақтың соңында топ басшылары бағаларды айтады.
Үйге тапсырма беру.
Самоанализ урока
5 «Б» класс
Учитель Шнарбаева А.Е.
Тема урока: Жаңа жыл мейрамы
Тип урока: закрепление и повторение пройденного материала
В 5 «Б» классе всего 13 учеников ,из них 3 слабоуспевающих, 8 хорошистов, уровень класса- выше среднего
Данный урок является уроком закрепления модуля «Жаңа жыл мейрамы», повторением приобретенных знаний, а также их систематизацию, поэтому все три цели были направлены раскрытие содержания, а методы и приемы нацелены на проверку и обощение раннее изученного материала по теме.
Принцип систематичности и последовательности формирования знаний, умений и навыков соблюдался, был правильный переход от простых заданий к сложным.
Отобранное содержание урока, оборудование урока, организация активной мыслительной деятельности учащихся на всех этапах урока, индивидуальные, групповые и фронтальные формы организаций учебной деятельности школьников, применение словесных, визуальных методов, работа с текстом способствовали достижению образовательных целей урока, стимулировали познавательные интересы учащихся.
К сожалению, учащиеся не проявили активности на уроке, тем самым замедлив темп урока.Некоторые задания не были выполнены до конца, хотя слабоуспевающим ученикам были даны уровневые задания. Считаю что цели были достигнуты,но не на высоком уровне. На результате также отразилось и то, что некоторые учащиеся отсутствовали на предыдущих уроках по причине болезни, поэтому не смогли активно принять участие. (Тарабаева Н. Шадаев А., Турсунова А., Шавкенов Д.). Вид оценивания деятельности учащихся не был оправдан.
Из анализа урока стоит выделить трудности в его организации и проведении: более продуманного подходить к выбору форм проведения и оценивания уроков, также при организации групповой и парной работы необходимо наблюдать за составом групп, напоминать учащимся о правилах работы в группах, пока они не перестанут нарушать их; организовывать диалог в парах и в группах с целью выхода на поставленные цели и повышения коммуникативных умений учащихся.